Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tajemství plochého břicha, potíže vám může způsobit diastáza

  • 25
Která z nás se čas od času nekroutí před zrcadlem a nepřemýšlí, jak báječné by bylo mít ploché břicho. Jen mizivé procento žen má to štěstí, že jim ho nadělily geny. Pár uvědomělých a nesmírně disciplinovaných žen si dokázalo ploché břicho vypracovat v posilovně. A co my ostatní? Možná je na vině diastáza.

Snažíme se jíst zdravě a v přiměřeném množství, máme oblíbené fitko, kam pravidelně chodíme (nebo aspoň občas), ale jaksi to pořád není ono. Možná se s tím budeme muset smířit, že po dvou (jednom, třech...) dětech, které naše útroby dlouhé měsíce obývaly, zůstaly přece jen určité stopy. Možná ta půlnoční zmrzlina z kyblíku po vzoru Bridget Jonesové stojí za pár centimetrů v pase navíc. Ale možná to všechno může být docela jinak.

Anatomické okénko

Dolní část trupu, kde je i naše diskutované „břicho“, by váš trenér nebo cvičitelka nejspíš nazvali střed těla, centrum, core. Svalů je zde požehnaně, a to všemi směry. Zepředu a na povrchu je známý „sixpack“ nebo chcete-li „pekáč buchet“, který se odborně jmenuje přímý břišní sval (ten si zapamatujeme, toho se diastáza týká). Pod ním najdeme šikmé břišní svaly, díky kterým se například umíme otáčet ze strany na stranu. Ještě hlouběji pak máme sval, který vypadá a funguje jako korzet. Ten nás drží pohromadě zevnitř. Tyto svaly dohromady tvoří válec, ke kterému potřebujeme dno a víko. Zespoda střed těla uzavírají svaly pánevního dna. Shora pak přichází ke slovu bránice, nejdůležitější dýchací sval v těle.

Za to, že vaše břicho není dostatečně ploché, může zřejmě i maličký kousek vaziva s poetickým názvem linea alba. Linea alba vede svisle prostředkem břicha a spojuje dvě části přímého břišního svalu. Když je vše v pořádku, není z ní nic vidět.

A co znamená, když s ní je něco v nepořádku? Z různých příčin může dojít k tomu, že linea alba ztratí svoji pružnost a tím i schopnost udržet části svalu u sebe. Vznikne tzv. rozestup přímého břišního svalu, odborně nazývaný diastáza. Projeví se jako prohlubeň v okolí pupíku, v horších případech jako vystupující hrbol uprostřed břicha.

Často je na vině těhotenství

Možných příčin je poměrně mnoho. K nejčastějším patří těhotenství, kdy se natahovaná a namáhaná linea alba nedokáže po dlouhých měsících vrátit do původního stavu. Nenechte se ale mýlit, diastázou mohou trpět také muži a výjimečně i děti. Klasické posilování v podobě třeba sklapovaček nepomáhá a dokonce i škodí. Ploché břicho totiž zdaleka není záležitostí jednoho nebo dvou svalů (to platí bez ohledu na to, zda trpíte diastázou či nikoli).

Komplexní svalový systém je funkční pouze tehdy, fungují-li správně všechny části. Pokud trpíte diastázou, musí se tomu přizpůsobit ostatní svaly a kompenzovat funkci linea alby.

Diastáza není smrtelná ani infekční nemoc, nemusíte s ní hned běžet k lékaři. Nicméně si zaslouží pozornost. Odbornou pomoc najdete nejen u fyzioterapeutů, ale i mezi zkušenými trenéry s náležitým vzděláním.

Vyzkoušejte jednoduché cviky na zpevnění břicha

2. cvik: Správné dýchání, kterým aktivujeme bránici a tělesné jádro. Pokud se...
5. cvik: Při každém nádechu se uvolněte a při výdechu zatlačte pravou dlaní a...
9. cvik: S výdechen jemně přitlačte bedra k podložce a přitáhněte kolena a...

“Rozestup přímého břišního svalu vyžaduje pokud možno individuální přístup a obrovskou trpělivost. Dotyčný potřebuje nejen dostat vhodné instrukce a pochopit správný způsob cvičení, ale také potřebuje kontrolu, zda se daří vše uvádět do praxe,” vysvětluje Petra Sojková ze studia myPilates, která se této problematice věnuje již přes 20 let.

Snadnou možností nápravy diastázy se může jevit na první pohled plastická operace. „Díky ní sice bude vaše břicho ploché a krásné napohled, ale svaly nebudou fungovat o nic lépe než předtím,“ dodala trenérka Petra Sojková.

Co můžete udělat doma

1. Ráno se z postele doslova vykutálejte přes bok, nevyrážejte prudce rovnou do stoje (ani do sedu).

2. Nezvedejte těžká břemena ze země, jste přece žena. Když není vyhnutí, důsledně začínejte ze dřepu.

3. Nenoste těžké tašky. Pokud je to nezbytné, zátěž rozložte do obou rukou.

4. Vnímejte, jak stojíte. Usilujte o správný stoj, kdy je váha rozložená na celá chodidla a snažíte se současně napřímit a vytáhnout.

5. Zkuste si aspoň 3 x do týdne najít 10 - 15 minut času a vyzkoušejte různá dechová cvičení. Možná je znáte z jógy nebo je najdete na internetu.

6. Jestli nenajdete čas na cvičení, od srdce a nahlas se zasmějte. Při smíchu se automaticky aktivuje příčný břišní sval (což je žádoucí).

7. Když vás začnou bolet záda v bederní oblasti, je nejvyšší čas najít instruktora, který vám poradí, jak správně zapojit břišní svaly.

24. ledna 2014

,