Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ženy zvládají diplomacii?

  0:30aktualizováno  0:30
Kolik českých žen se pohybuje v diplomacii a zastupuje naši zemi v zahraničí? Odpověď je prostá: příliš málo.

Jaroslava Moserová s dalšími senátory a prezidentem Klausem (2004) | foto: ČTK


V současnosti má česká diplomacie v zahraničních zastoupeních na nejvyšších, tedy velvyslaneckých pozicích z osmdesáti devíti jen osm žen. V Bolívii zastupuje Českou republiku Věra Zemanová, v Malajsii Dana Huňátová. Maroko, Mauretánie a Senegal se mohou pochlubit Eleonorou Urbanovou. Velvyslanectví v Řecku zase Hanou Mottlovou. Ve Slovinsku Ivana Hlavsová, ve Spojených arabských emirátech šéfuje Věra Jeřábková. Severské Švédsko obsadila Marie Chatardová a ankarskou ambasádu Eva Filipi. Na nižší úrovni pak českou misi v Palestině vede "velvyslanecký rada" Eliška Žigová.

Trochu odlišná situace je ale na honorárních konzulátech a ještě o něco lepší na českých centrech v zahraničí. Na nejvyšších postech naší diplomacie však ženy nedosahují ani poměru mužů a žen v české Poslanecké sněmovně, který po letošních volbách dělá, především díky zeleným a komunistickým poslankyním, 15,5 procenta.

Přitom to po sametové revoluci začalo tak dobře. Hned v roce 1991 vyslala ČSFR do právě spřátelených USA Ritu Klímovou, a i když po jejím úmrtí v roce 1993 tento atraktivní post přejímali už samí muži, její prvenství je úspěchem.

V nedávné minulosti bylo v české diplomacii několik žen, které vzbudily pozornost. Kromě Jany Hybáškové je to třeba Janina Hřebíčková, která zaměstnávala od dubna 2003 česká média, když se stala českou koordinátorkou v Úřadu pro rekonstrukci a humanitární zda se chceme snažit. pomoc v Iráku, kde působila do prosince téhož roku. Z Bagdádu odešla po teroristickém útoku na misi OSN. Českých, respektive ještě federálně československých velvyslankyň po světě bylo trochu více - jmenujme například dnes již zesnulou Jaroslavu Moserovou, zastupující v letech 1991-1993 ČSFR a ČR v Austrálii a na Novém Zélandu.

Tradice žen v diplomacii je přitom u nás záviděníhodně dlouhá. První zdokumentovanou diplomatkou v našich zemích se stala Mlada, dcera přemyslovského knížete Boleslava I., kterou její otec vyslal počátkem 60. let 10. století do Říma k papeži Janovi XIII.

Středověké šlechtické slečny mnoho možností neměly, většinou je pro(v)dali nebo - měly-li více štěstí - se směly věnovat tehdy poněkud svobodnější cestě, duchovní. Jako například Anežka Česká a její intenzivní korespondence se sv. Klárou. Její méně známá sestra Blažena Vilemína založila v Miláně své vlastní charismatické hnutí se silným zastoupením žen, později nazývané vilemité.

I Johanka z Rožmitálu, manželka "husitského" krále Jiříka z Poděbrad a zvolená česká královna, byla žhavá do politiky a hodně se zasloužila nejen o kariéru svého muže, ale i o volbu dalšího českého krále, Vladislava Jagellonského. A v dobách třicetileté války a rekatolizace se tu a tam vyskytla žena jako Polyxena z Pernštejna, úspěšná ve správě zděděných statků i v mezinárodních vztazích.

Na počátku nového tisíciletí se nám politika i diplomacie ochotně otevírají. Jde jen o to, zda se chceme snažit.

 

JAROSLAVA MOSEROVÁ
* Lékařka, velvyslankyně, senátorka, spisovatelka, překladatelka, kandidátka na prezidentku. Letos zemřela.
* Řekla o politice: "Bojím se těch, kdo se považují za neomylné... Doufám však, že jejich bohorovnost zmaří jejich vlastní, nepřiznané chyby, a že se naši lidé naučí žít v demokracii..."

JANINA HŘEBÍČKOVÁ
* Má za sebou rozsáhlou zkušenost s krizovými regiony. Pro různé mezinárodní organizace pracovala v zemích bývalé Jugoslávie, na Blízkém východě a v Jižní Koreji. * Dnes je členkou stálé mise České republiky při OSN.
* Řekla o diplomacii: "Mám to o něco těžší než moji mužští kolegové, ale není to nepřekonatelné... Musíte hledat cestu, ukázat, že to jde, a ono se to nakonec stane."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpracovaly Marie Saša Lienau, ředitelka proFem a Andrea Cerqueirová, redaktorka tiskové agentury gitA
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Mít chloupky na těle je normální a krásné, tvrdí mladá Polka

Sonia se rozhodla nezbavovat se chloupků, jak velí móda a společnost.

Osmadvacetiletá polská sekretářka rok nevzala do ruky žiletku nebo epilátor. Za chloupky na svém těle se nestydí....

Budu teď jiná, než jsou diváci zvyklí, říká Veronika Freimanová

Veronika Freimanová

Poslední měsíce byly pro Veroniku Freimanovou hektické. Natáčela několik seriálů i film a jak říká - s novými rolemi...

Julie Svěcená: Narážky na protekci házím za hlavu

Houslistka Julie Svěcená

Na housle hraje Julie Svěcená od čtyř let. Hudbu má v krvi po mamince klavíristce a tatínkovi slavném houslistovi....

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz