Jak zatočit s jarní únavou

  1:00
Dlouhá zima, nedostatek světla i kvalitní výživy se více či méně podepisují na každém člověku. I ten, kdo se cítí plný sil, by měl pomoci svému tělu nabrat po zimě novou energii. Jděte ven, přinuťte se k pohybu na vzduchu a sluníčku! UVNITŘ: 10 RAD, JAK BÝT NA JAŘE PŘI SÍLE
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

A jezte ovoce a zeleninu!

Tak zní stručná rada psychiatra Cyrila Höschla všem, kdo se chtějí co nejrychleji poprat s jarní únavou.

Neboli s oním stavem malátnosti, vyčerpání a nechuti se do něčeho pouštět, s níž se po zimě potýká nemálo lidí.

Někdo se jen cítí unavený a nezvládá tolik práce jako obvykle, ale u někoho může jít o i mnohatýdenní pocit skleslosti a může se to projevit dokonce nezájmem o rodinný život a podobnými problémy.

Jak je možné, že zatímco někdo si na jarní únavu stýská již od února, jiný projde zimou bez úhony? Někteří odborníci tvrdí, že jarní únava jako taková snad ani neexistuje, ale většinou se shodují, že označení má reálný základ.

"Jarní únava souvisí s několika faktory, které mohou být na sobě nezávislé," vysvětluje Cyril Höschl, šéf Psychiatrického centra Praha.

"Někdo, kdo se celou zimu dostatečně pohybuje a využívá výhod tohoto ročního období a zároveň se udržuje v kondici, nemusí žádnou únavu na konci zimy pociťovat, je to ale hodně individuální záležitost," soudí pražský rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Podle něj mají problémy s jarní únavou zejména lidé, kteří jsou přes zimu pasivní a tráví ji většinou v teple domova, bez dostatku pohybu.

Biorytmy a jejich vliv
Mezi jevy, které ovlivňují to, jak se člověk na přelomu zimy a jara cítí, patří mimo jiné sezonní lidské biorytmy, jde také o důsledek několikaměsíčního nedostatku slunečního svitu, a tedy o nižší tvorbu vitaminu D.

Ten se vlivem ultrafialového záření v organismu tvoří běžně z cholesterolu, ale když je slunce málo, může člověku chybět a oslabovat tak jeho imunitu.

Mnoho lidí se v zimě rovněž potýká s nedostatkem vitaminů v běžné stravě, jsou oslabeni virovými epidemiemi a imunitní obranou proti nim - to je třeba případ nyní odeznívající epidemie chřipky. Někdy však nelze příčinu únavy a skleslosti určit tak jednoznačně, nicméně rady, jak s nimi bojovat, platí pro všechny.

Co platí na vyčerpání
Ne každý může řešit jarní únavu tím, že si vyjede na týden někam do tepla, ačkoli to je jeden ze způsobů - ale pomoci může i delší vycházka za slunečného dne, která zároveň zajistí tělu i dostatek světla, a tím i tvorby serotoninu, který někdy bývá nazýván hormonem dobré nálady a jehož nedostatek naopak souvisí se vznikem deprese.

Vitaminy jsou nejlepší z čerstvého ovoce a zeleniny, ale pravda je, že zejména po zimě v dlouhodobě skladovaném ovoci a zelenině moc vitaminů být nemusí - pak stojí za to uvažovat o jejich doplňování pomocí přípravků z lékáren, ale raději až po poradě s lékařem.

Lepší je volit přípravky, které jsou registrovány jako léky. Podobné je to s doplňováním minerálů a stopových prvků. Někoho mohou povzbudit také přípravky ze ženšenu nebo guarany, ale pozor, nehodí se pro každého a lidé s dlouhodobými potížemi by jejich nákup měli raději probrat opět s lékařem nebo s lékárníkem.

Když nic nezabírá
Může se však stát, že vás špatná nálada a únava neopouštějí, ač za okny už svítí sluníčko, teploměr šplhá vzhůru a vy se držíte všech dobrých rad. Pak je na čase zamyslet se nad odbornou pomocí.

"V případě patologicky pokleslé nálady, která vede k neschopnosti pracovat nebo se starat o rodinu, trvá déle než 14 dní a bývá spojena s poruchami spánku, někdy s myšlenkami na sebevraždu a s dalšími příznaky, je potřeba vyhledat lékaře," radí psychiatr Cyril Höschl.

Může jít o počínající duševní onemocnění, třeba depresi. Ta může sice odeznít sama, ale mohla by se také rozjet, čemuž lze vhodně zvolenou terapií zabránit.

Je tu jaro, jezte zdravě
Lékaři říkají čím dál častěji: to, jak jsme na tom s psychickým i fyzickým zdravím, hodně záleží na tom, co jíme. A nejde přitom rozhodně jen o kila navíc. Vhodně zvolenými potravinami lze ovlivnit i pocit jarní únavy.

Jarní únavu nelze přesně změřit, ale v různých výzkumech se udává, že až šedesát procent lidí se s těmito pocity ve větší či menší míře potýká každoročně. A může jít jak o důsledek vyčerpání po nemoci, tak třeba o vliv nedostatku slunečního světla a zlenivění těla po zimní pasivitě.

Přitom jak fyzická, tak psychická pohoda se dá ovlivnit i jídlem. "Nepřecedíme krev přes síto, ale změníme stravovací návyky," uvedla před několika dny pro ČTK lékařka Helena Marečková.

Avšak pozor, změna by neměla být násilná, protože pak by člověka mohly potrápit zažívací potíže. Přechod z klasické české kuchyně s knedlíky, tučnými masy a těžkými omáčkami na ovocné a zeleninové saláty může totiž mnohým lidem způsobit průjem či zácpu. Takové obtíže by je mohly od změny odradit, navíc by se jim mohlo zdravé jídlo brzy přejíst.

Tady podle lékařky pomohou bylinky - smetanka lékařská zlepší trávení, řešetlák odstraní zácpu, jetel luční zabírá na průjem. Česnek jako přírodní antibiotikum příznivě ovlivní střevní flóru, lopuch má močopudné účinky a ostropestřec pročistí játra.

Na bylinky a jejich účinky se zeptejte dědka kořenáře Břetislava Nového

Není však nutné měnit jídelníček drasticky. "Návod na rozumné ozdravění životního stylu není složitý," vysvětluje nutriční specialistka Veronika Heitlová.

Podle ní stojí na předním místě otázka, jaké tuky a v jakém množství jíme. Měly by tvořit zhruba třetinu denního příjmu energie, avšak naprostá většina by měla připadat na tuky rostlinné.

Dále zdravý jídelníček tvoří 15 až 20 procent bílkovin a zhruba polovinu by měly zaujímat sacharidy, tedy pečivo a přílohy.

Pročistěte si tělo
Dobré je změnit návyky natrvalo, přičemž změnu lze začít očistným týdnem nebo alespoň několika pročišťovacími dny. Tabu by v těchto dnech měly být nápoje s kofeinem, jakož i alkohol a cigarety a také sladkosti.

Vlastní kúru začněte krátkodobým půstem. "Jednodenní půst, kdy se třeba pijí jen ovocné šťávy, tělu většiny lidí prospěje," potvrdil internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice. V dalších dnech jezte zprvu zejména zeleninu, pak přidávejte ovoce.

V prvních dnech vynechte maso, po několika dnech začněte přidávat tmavé pečivo a světlé maso - rybí a drůbeží.

Buďte na jaře při síle

I člověk, který se s jarní únavou nepotýká, může svému tělu pomoci, aby mělo dostatek energie. Jak, se dozvíte v následujícím desateru, které sestavily nutriční terapeutky z Flora poradny.

• Žádný fast food
Grilované klobásy, hamburgery a smažené hranolky jsou kalorické bomby plné tuků, a to mnohdy přepálených. Navíc je lidé často jedí ve spěchu, aniž si k jídlu v klidu sednou.

• Cukrárna jen občas
Nemůžete žít bez sladkostí? Neodpírejte si je navždy, ale učiňte si z jejich konzumace malý svátek. Dávejte přednost lehkým dezertům z čerstvého ovoce nebo ještě lépe ovocným salátům.

• Zelenina každý den
Zkuste do svého jídelníčku natrvalo zařadit ovoce a zeleninu, a to v podobě nejméně pěti porcí denně - jedna porce je třeba jedno větší rajče. Denně byste měli sníst asi půl kila ovoce a zeleniny. Lepší je zelenina, protože obsahuje méně cukrů, ovoce proto jezte raději jen dopoledne, nikoli před spaním. Střídejte druhy.

• Tuky ano, ale které?
Pozor, není ideálem zapudit tuky z jídelníčku úplně. Tělo je nezbytně potřebuje, mimo jiné proto, že některé vitaminy se rozpouštějí právě jen v nich. Dávejte však přednost kvalitním druhům tuků, volte ty rostlinné, ideální je olivový olej.

• Jezte pravidelně
Jíst pravidelně je mnohem důležitější, než si většina lidí myslí. Nepravidelná strava zatěžuje organismus, a proto si ji rozdělte do čtyř až pěti denních dávek s tím, že více jezte v první polovině dne.

• Dbejte na pestrost
Nestačí jen hlídat, kolik potravin jíte a množství tuků a cukrů, neméně zásadní je i pestrost stravy. Tělo dostane všechny potřebné látky a zároveň vás střídmější jídelníček tak snadno neomrzí.

• Užívejte si jídla
Není umění zhltat jídlo za pět minut, tělo to dvakrát neocení. Daleko lepší je jíst v klidu, nejezte proto u počítače, televize ani v chůzi.

• Pijte dostatečně
Měli byste denně vypít dva a půl až tři litry tekutiny, ideální je stolní voda, ovocné nebo některé bylinné čaje, minerálky, přírodní ovocné šťávy, ty je však lépe ředit - jinak jsou hodně kyselé a poměrně kalorické. Nepijte sladké limonády ani množství alkoholu. Černá káva a černý čaj se nepočítají, protože naopak tělo dehydratují.

• Hýbejte se
Nedílnou součástí jarní očistné kúry by měl být i dostatek pohybu, zkuste se naučit hýbat tak, aby se tyto aktivity už navždy staly součástí vašeho životního stylu.

• Odpočívejte!
Ač to zní paradoxně, mnoho lidí neumí odpočívat. Polehávání před televizí pobyt na čerstvém vzduchu nenahradí. Nezapomeňte také na dostatek kvalitního spánku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...