Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vznikají nové zachraňující medikamenty

  1:00aktualizováno  1:00
Tomu, než se dostane na trh nový lék, předcházejí roky výzkumu. Po nich přicházejí na řadu náročné klinické zkoušky na lidech.
Výzkum v laboratoři

Výzkum v laboratoři | foto: Profimedia.cz

Představte si člověka s epilepsií. Tohle chronické onemocnění zásadním způsobem ovlivňuje jeho život, nikdy neví, kdy přijde další záchvat.

"Poté, co se nemoc projeví, už nikdy nebude život postižených takový jako předtím, ale dík moderním lékům mohou přesto žít kvalitně," vysvětluje neurolog Jiří Hovorka z pražské Nemocnice Na Františku.

Zatímco dříve znamenala epilepsie nezřídka pro mnoho lidí v podstatě nemožnost trvale pracovat a normálně žít, s použitím současné moderní farmakoterapie se to daří u 70 až 80 procent nemocných. "To je v medicíně hodně vysoké číslo," dodává Hovorka.

Nové léky navíc nejenže snižují četnost záchvatů, ale zároveň mají mnohem menší vedlejší účinky, mezi které u starých léků patřilo třeba přibývání na váze nebo nadměrný růst ochlupení.

Život delší o mnoho let
Ani sebemodernější léčba sice nezabere u všech, ale i tak je to oproti minulosti velký pokrok. A podobně je to u jiných nemocí.

Hodně patrné je to třeba v onkologii - lidé, kteří dříve neměli šanci žít déle než pár měsíců, dnes přežívají dlouhé roky, mnohé se daří úplně uzdravit.  Velkou roli v těchto příbězích hrají právě ty nejdražší preparáty.

Jak vlastně vypadá příběh nového léku? Denně v laboratořích na celém světě vznikají sloučeniny, které se mohou stát základem nového léku. Avšak ne dříve než za osm až dvanáct let. Řečeno čísly, z deseti tisíc nadějných sloučenin se základem léku stane jedna, maximálně dvě tři.

Kandidátem na vznik nového léku bývá nejčastěji nějaká nová molekula, kterou vědci testují pomocí různých zkoušek- účinnost i nežádoucí efekty. V případě, že vše vypadá nadějně, pojišťuje si ho výrobce patentovou ochranou.

Testování na lidech
Následuje takzvaný preklinický výzkum, během nějž už se zjišťuje, zda lék není toxický a to, jak se chová v organismu, aby se mohlo pokročit k testování na lidech.

Když se neukáže, že lék by mohl nějak škodit, a zároveň se zdá, že by mohl pomáhat, následují čtyři fáze klinických zkoušek.

Teprve v jejich rámci, už po mnoha letech předchozího prověřování, se nově objevená látka podává lidem, zprvu jen zdravým dobrovolníkům. U nich ještě nejde o ověřování vlastního léčebného účinku, ale o to, jak se lék v těle chová.

Zkoušky pokračují hledáním optimální dávky léku, účinky budoucího možného léku se porovnávají s jiným dosud používaným přípravkem. Studií se zatím účastní desítky, maximálně stovky pacientů, kteří podstupují časté vyšetřování - vše obvykle trvá kolem dvou a půl roku.

Teprve v další fázi se výsledky z fáze předchozí potvrzují na širokém vzorku pacientů, těch už mohou být tisíce. Někteří dostávají účinný lék, jiní jen placebo, obě skupiny pacientů většinou nadále berou i léky, které užívali dosud. Jinak by mohlo být ohroženo jejich zdraví. Zde už se péče o pacienty blíží běžné péči, vyšetření navíc není tolik.

Ve čtvrté fázi klinického hodnocení se léčivo posuzuje už v době, kdy je přípravek registrován - v rámci tohoto procesu posoudí léková agentura kvalitu léku a vydá doporučení pro jeho použití k léčbě. Nastává vyjednávání o ceně.

ČTĚTE TAKÉ:
Proč musejí být nejlepší léky drahé

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz