Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lupy má polovina lidí. Jednou umýt hlavu šamponem nestačí

  4:44aktualizováno  4:44
Padesát procent lidí se v průběhu života potýká s lupy. Představují nepříjemný problém, který negativně ovlivňuje život. Špatnou zprávou je, že mechanismy vedoucí ke vzniku lupů máme naprosto všichni. Navíc lupy nelze léčit. Ale dobrou zprávou je, že lze mít celý problém pod kontrolou.

S lupy se během života potýká polovina lidí. Dispozice k nim má veškerá dospělá populace. Nelze je léčit, ale držet pod kontrolou ano. | foto: archiv head&shoulders

Mnozí znají ten pocit, kdy je svědí pokožka na hlavě. Je to nepříjemné pro dotyčného i pro okolí. Drbání totiž nepůsobí dobře. Přirozenou reakcí, vidíte-li škrábajícího se člověka, je utéct. Mozek nám totiž podvědomě říká, že něco s danou osobou není v pořádku. A co teprve když zjistíme, že pokožka nevypadá zdravě, olupuje se a je začervenalá.

Svědění: nepříjemný pocit i společenské faux-pas

Svědění a olupující se části kůže stále přestavují tabu, o kterém se nemluví a raději se ve společnosti ignoruje. Přestože jde o zcela přirozenou věc, se kterou se potýkají všichni. Přeroste-li však únosnou mez, již to musíte řešit. Kůže totiž signalizuje, že s ní něco není v pořádku. Ne náhodou začínající kožní problémy doprovází právě nutkání se drbat.

Proti svědění pokožky lidé bojují nejrůznějšími způsoby. Celá čtvrtina nanáší hydratační látky pro zmírnění svědění, dvacet procent si nenápadně poškrábe jinou část těla, aby gesto nebylo tak nápadné. Dále se hlava namáčí do vody, nosí se čepice a klobouky pro zakrytí nevzhledné vlasové pokožky a najdou se i takoví, kteří nosí rukavice, aby si kůži neškrábali, nebo přikládají pytlíky s mraženou zeleninou pro zmírnění svědění.

Mikroskopický pohled na lupy
Účinný způsob, jak se zbavit lupů, hledá moderní medicína i kosmetika dlouho. I...

Cestou k tomu, jak se zbavit nepříjemného a společensky nepřípustného svědění, je pocit ochlazení pokožky a stimulace TRP-8 receptorů, které vysílají mozku signál zabraňující svědění a nepohodlí. Chladivý pocit dokáže navodit např. máta. Naopak byste se měli vyhýbat potravinám, které evokují pocit tepla. Sem patří mj. čili papričky, česnek nebo wasabi. Toto však funguje pouze v krátkodobém horizontu a lupy jako takové neřeší.

Co můžeme udělat pro zdravou vlasovou pokožku bez lupů? „Především si musíte uvědomit, že pokožka hlavy je biologicky velmi podobná kůži na zbytku těla. A proto vyžaduje soustavou péči a ochranu. Zdůrazňuji soustavnou, jedno umytí vám zázraky nepřinese,“ vysvětluje doktor Steve Shiel, expert  head&shoulders. Vlasová pokožka u poloviny lidí má tendence být citlivá, snadněji se podráždí a vznikají na ní lupy v menší či větší míře. Abyste se jim dokázali účinně bránit, musíte nejprve poznat příčinu jejich vzniku.

Tři faktory pro vznik lupů. Dva z nich máte i vy

„Abyste měli lupy, musíte splnit tři zásady. A každý z nás má přirozeně hned dva,“ pokračuje odborník na vlasy a vlasovou pokožku. Zaprvé musí pokožka produkovat maz, což pokožka, kromě dětské, každý den dělá. V závislosti na jejím typu vyloučí dva až čtyři gramy séba, což pomáhá hydratovat a chránit pokožku.

Druhým faktorem je houba, která se zcela přirozeně vyskytuje na pokožce. Nelekejte se, nejde o nic škodlivého lidskému zdraví. Právě naopak. Vzpomeňte si na bakterie v jogurtu a probiotických nápojích a tabletách, které pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru.

Středně těžké lupy
S lupy se během života potýká polovina lidí. Dispozice k nim má veškerá dospělá...

Tento mikroorganismus se živí právě kůží produkovaným sébem a zanechává vedlejší produkt na povrchu pokožky. A zde přicházíme právě k problému lupů. Na tento vedlejší produkt buď reagujete, či nikoliv. Patříte-li do té první skupiny, vaše pokožka si myslí, že je napadána, brání se a začnou vznikat lupy.

Polovina lidí měla, má nebo bude mít lupy

Vědci ve výzkumných laboratořích se zabývají problémem, proč někteří lidé reagují a jiní nikoliv. Světová populace je rozdělena na poloviny, co se týče problémů s lupy. „Víme, že pokud eliminujeme houbu na povrchu pokožky, stav se zlepší a lupy zmizí. To samé s eliminací tvorby kožního mazu. Pokud ji dokážeme zpomalit, lupů se zbavíme. Na těchto principech pracuje valná většina šamponů proti lupům,“ říká doktor Shiel.

Nabízí se otázka, zda likvidací mikroorganismů pokožce naopak neubližujeme. Vědci se stále snaží najít odpověď. „Nevíme, proč přesně houbu na pokožce máme. Víme, že nějaký důvod její existence je, ale nevíme přesně jaký. Každopádně výzkum ukázal, že její eliminací lupy mizí,“ odpovídá odborník na vlasy a vlasovou pokožku. V momentě, kdy kosmetický prostředek zlikviduje tento mikroorganismus, pokožka se sama uzdraví.

Šampon proti lupům thick & strong posilující pokožku a vlasy od kořínků, head &...
Šampon proti lupům Scalp Shampoo s climbazolem, SACHAJUAN, 580 korun
Kaviárový šampon proti lupům Caviar Clinical Dandruff Control s kyselinou...
Šamponová lázeň Bain Exfoliant Hydratant proti lupům s obsahem pyrition zinku a...

Vznik lupů můžete sami vypozorovat dříve, než se jako bílé šupinky objeví ve vlasech a následně na ramenou. Pokožka je suchá, cítíte pocit pnutí a následně svědění. Jakmile jste se někdy s lupy setkali na vlastní kůži, musíte být pozorní. Lupy se totiž rády vracejí a jelikož zmiňovaný mikroorganismus máme přirozeně po celém povrchu těla, je dobré věnovat vlasové pokožce zvýšenou pozornost.

Neléčitelný problém, který lze mít kontrolou

„Lupy nemůžete vyléčit, ale můžete je držet pod kontrolou,“ vysvětluje doktor Shiel, který se zdravím vlasové pokožky zabývá již 18 let. Konstatuje, že někteří lidé mají tendenci mít lupy neustále, některým se periodicky vracejí z důvodů nemoci či stresu. Pokud vás olupující se pokožka trápí, musíte pravidelně používat prostředky proti lupům. U běžných případů stačí běžně prodávaný šampon proti lupům, u těžších případů je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Důležitá je trpělivost a pečlivost při jejich používání. Zázraky po jednom použití nečekejte, ale soustavné používání problém skutečně řeší.

Tuhý šampon proti lupům Soak and Float se silicí z jalovce působící proti...
Šampon Trinity Créasoin System Sensitive pro citlivou pokožku, Trinity, 237...
Šampon proti lupům Scalp Relief pro suchou a olupující se pokožku, Redken, 355...
Šampon proti lupům s olejem z pšeničných klíčků, Weleda, 249 korun

Zdravý životní styl a vyvážená strava pomáhají udržet pokožku ve zdravém stavu. Pozor však na oleje. Doktor varuje před jejich používáním na pokožce hlavy, máte-li tendenci mít lupy. „Olej totiž živí mikroorganismus na povrchu a snadno se může spustit mechanismus vedoucí ke svědění a olupování pokožky,“ varuje doktor Sheil.

Minerální oleje obsažené v moderních stylingových produktech pro pokožku nepředstavují nebezpečí, naopak oleje používané v potravinách, jako jsou olivový či slunečnicový, nejsou pro pokožku s lupy vůbec dobrý nápad. Proto ani neexperimentujte s doma vyráběnými zábaly a maskami.

Šampony proti lupům stačí používat třikrát týdně

Jak často je potřeba mýt si hlavu? Záleží na vašem životním stylu a potřebách. Ani pokožku s lupy není třeba umývat každý den. Podle globálních průzkumů stačí pro severní, střední a východní Evropu použít šampon třikrát až čtyřikrát do týdne, což zároveň představuje stávající průměr v naší zeměpisné šířce.

Fotogalerie

Běžné lupy se mohou změnit v kožní nemoc zvanou seborrhoická dermatitida. Tu způsobuje stejná příčina jako lupy, reakce pokožky je však mnohem silnější a nápadnější. Pokožka zarudne, šupinky jsou větší, více zabarvené do žluta a mastnější. Jakmile tyto příznaky na své pokožce objevíte, rovnou jděte do ordinace dermatologa. Zde již běžná kosmetika nestačí. Doktor s pomocí léků dostane pokožku do rovnováhy a pro její udržení již běžné šampony představují vhodné pomocníky.

Jak mít pokožku hlavy bez lupů

Dr. Steve Shiel radí čtyři jednoduché zásady, jak se zbavit lupů a udržet je dlouhodobě pod kontrolou.

  1. Dodržuje zdravý životní styl. Ten pomáhá udržovat zdraví celého těla včetně kůže, která je největším orgánem.
  2. Používejte šampony a séra proti lupům. Jsou tím nejjednodušším a nejdostupnějším prostředkem, jak se lupů zbavit.
  3. Se zarudlou pokožkou navštivte lékaře. Jakmile zjistíte, že je vaše vlasová pokožka zarudlá kolem výskytu lupů, obraťte se na odborníka. Může jít o začínající kožní onemocnění jako seborrhoická dermatitida či psoriáza. Ta vyžaduje zcela jiný přístup a léčbu než lupy či dermatitida.
  4. Mějte trpělivost. Pokud se vám lupy vrací, používejte prostředky proti nim soustavně. Šampony proti lupům bojují proti příčinám jejich vzniku a starají se o zdravé fungování pokožky.
Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Osm přirozených způsobů, jak snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak nebolí, ani není doprovázen jasnými příznaky. Obvykle se na tento problém přijde až při běžné lékařské prohlídce. Ovšem i závažná hypertenze...  celý článek

Vévodkyně Kate podpořila kampaň o duševním zdraví
VIDEO: Vévodkyně Kate nabádá rodiče i děti, aby mluvili o svých pocitech

Britská vévodkyně Kate Middletonová se v posledních dnech potýká s těžkými těhotenskými nevolnostmi během svého třetího těhotenství. Přesto myslí na charitu a...  celý článek

(Ilustrační foto)
Příběh Dany: Přítel nenechá na své bývalé ženě nit suchou

Filipa jsem poznala před třemi lety. Právě se rozváděl a neprožíval zrovna příjemné chvíle. Z přátel jsme se stali milenci, teď už spolu dva roky žijeme. Jeho...  celý článek

Móda na cenách Emmy 2017
V hlavní roli výstřihy a rozparky. Móda z televizních cen Emmy

Během udílení letošních cen Emmy v Los Angeles se to na červeném koberci celebritami jen hemžilo. Známé herečky jako by se předbíhaly v tom, která z nich ukáže...  celý článek

Ledvinka jako oslnivý doplněk je opět v módě. Potěší nejen milovníky...
Devadesátky jsou zpět. Vrací se vysmívaná ledvinka

Malou kabelku, která se připíná k pasu či na boky, měl alespoň jednou za život snad každý z nás. Vejdou se do ní všechny nezbytné drobnosti a přitom se dá...  celý článek

Další z rubriky

Modelka a dikobrazí samička Quillamenia pózují fotografce Natashe. Ta chce...
Krásky pózují se zvířaty, která byla zachráněna před svými majiteli

Vedle modelek se v hlavní roli provokativní kampaně představila exotická zvířata. Projekt americké fotografky Natashy Wilsonové chce upozornit na jejich...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO - Luhačovice
V soutěži Moje rozmarné léto jsme rozdali ceny, soutěžícím děkujeme

Celoprázdninová fotosoutěže Moje rozmarné léto skončila. Rozdali jsme ceny v osmi kolech a v hlasování jste vybrali také absolutního vítěze. Je jím Blanka...  celý článek

Třpytivé líčení se dá nanést nejen na obličej, ale na celé tělo.
Třpytkové šílenství. Blogerky je dávají do vlasů, na jazyk i do vaginy

Lesk a třpytky na kůži mohou být příjemným zpestřením líčení. Nejnovějším trendem ze sociálních sítí je zdobení i dalších částí těla. A to i těch, na kterých...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Pět osvědčených tipů, jak líčit malé oči a spadlé víčko
Pět osvědčených tipů, jak líčit malé oči a spadlé víčko

Možná jste již dávno objevily kouzlo dekorativní kosmetiky. Pokud však patříte mezi začátečnice nebo si říkáte, proč bys... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.