Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vajíčko denně cholesterolu nevadí. Ale bez pohybu to nepůjde

  • 54
Vysoký cholesterol býval před pár lety strašák, o kterém se mluvilo a psalo téměř všude. Dnes už ale opatrnost lidí opadá. A to i přesto, že rizika způsobená vysokou hladinou cholesterolu jsou stále stejná.

Každý divák seriálu pro děti Byl jednou jeden život si možná pamatuje, že cholesterol je nebezpečný tím, že se usazuje v cévách a přispívá k jejich zužování a potenciálnímu ucpání. Co si ale možná nepamatují všichni, je fakt, že vysazení vaječného žloutku - tedy nejznámější potraviny s vysokým obsahem cholesterolu - na hladinu této látky v těle nemá nijak zásadní vliv a příjem cholesterolu do 300 mg denně (např. jedno vejce) je zcela v pořádku.

Jídla vhodná pro snížení cholesterolu

Rozpustná vláknina: ovesná kaše, psyllium, ovoce (hruška, citrusy, sušené švestky, banán, broskev, jablko apod.; vždy je také lepší konzumovat celé ovoce než jen jeho šťávu), fazole nebo čočka.

Rostlinné stanoly a steroly: přidávají se do některých potravin (například speciální margarín).

Semínka a ořechy: nikoli ale smažené buráky, spíše neloupané mandle, lněné semínko.

Ryby: např. ty, které obsahují omega-3 mastné kyseliny (losos, makrela, sardinky, sleď) nebo které mají málo tuku (treska, halibut).

Celozrnné a nízkotučné potraviny

Zdravé tuky (pokud už je tuk pro přípravu jídla potřeba): olivový nebo nerafinovaný řepkový olej, avokádo, mandle, vlašské ořechy

Problémem však je, když si budete dávat smažená vajíčka na pánvičce s plátky pěkně prorostlé šunky: pro hladinu cholesterolu jsou totiž nejhorší potravinou tuky, hlavně ty nasycené a transnenasycené (uzeniny, tučné maso, tučné mléčné výrobky, paštiky, jídla připravená na ztuženém tuku - hlavně fast food, sádlo a škvarky, mnohé margaríny, trvanlivé sladké pečivo typu sušenek nebo koláčů atd.).

Při přípravě jídel se vyhýbejte smažení: potraviny spíše duste, grilujte, vařte nebo pečte.

Správná strava i pohyb

Zdravé potraviny jsou pro snížení hladiny cholesterolu nutná podmínka, nikoli však postačující. Kromě toho je potřeba si také hlídat postavu (nadváha je rizikovým faktorem pro vaši hladinu cholesterolu a zdraví srdce): pokud tedy budete jíst denně spoustu oříšků a avokáda (sice obsahují užitečné látky, nicméně jsou tučné), nejspíš svému tělu příliš neprospějete.

Je potřeba se také hýbat - i fyzická aktivita totiž pomáhá udržet cholesterol na uzdě. Doporučuje se cvičit minimálně 30 minut denně, klidně ale i hodinu. Nemusí jít přitom o vrcholový sport: stačí procházky ostrou chůzí, jízda na kole, plavání a podobně.

Pokud nezvládnete toto množství cvičení naráz (nebo vůbec), ani to není důvod se nehýbat. Je lepší rozdělit si pohybovou aktivitu na desetiminutovky během dne nebo cvičit alespoň patnáct minut - jakýkoli pohyb je lepší než nic.

Poznáváte se? Dejte si pozor

Pokud změna životního stylu na snížení hladiny cholesterolu nestačí nebo pokud je jeho množství tak vysoké, že se musí řešit hned, počítejte s tím, že vám lékař předepíše na cholesterol léky. I když po nich hodnoty odběrů budou lepší, je rozhodně potřeba na zdravé stravování a pohyb dbát.

V Česku je vyšetření hladiny cholesterolu součástí preventivní prohlídky dospělých, která by se měla provádět každé dva roky - nemělo by se tedy stát, že svoje cévy budete roky ničit a nepřijde se na to (jinak je totiž obtížné na problém přijít před nástupem nepříjemných komplikací, vysoká hladina cholesterolu zkrátka nebolí).

Nicméně pokud patříte k těm, kdo k lékaři nechodí, měli byste prohlídku přece jen zvážit, pokud se u vás objevují následující faktory - ty totiž riziko hypercholestrolemie (tedy zvýšené hladiny cholesterolu) zvětšují:

- Nezdravá strava: tedy opak toho, co je doporučeno výše
- Obezita: rizikem je především hodnota BMI nad 30
- Velký obvod pasu: u mužů je problém při obvodu nad 102, u žen nad 89 cm
- Malá pohybová aktivita
- Kouření
- Diabetes
- Vysoký tlak: Pokud máte nad 140/90 nebo užíváte léky na vysoký tlak, je riziko vyšší hladiny cholesterolu také větší

Riziko existuje i u dětí

I když je vysoký cholesterol vnímán jako příznak osobního selhání („to je ten, co je tlustý, blbě jí a necvičí“), ne vždy tomu tak je. Jeho zvýšená hladina se může objevit i u lidí, kteří tyto rizikové faktory nemají, nebo dokonce u dětí. Roli zde totiž může hrát i dědičnost: vysoká hladina cholesterolu se může v rodině předávat.

Co si pamatovat

Při vyšetření krve se nezjišťuje jen celkové množství cholesterolu v krvi, ale rozlišují se jeho dva typy: LDL cholesterol, který roznáší cholesterol z jater do těla, čímž může přispět k ateroskleróze a jeho hladina by měla být co nejnižší (optimálně do tří mmol/l), a HDL cholesterol, který naopak cholesterol sbírá, v játrech ho nechává likvidovat a jeho množství by naopak mělo být vyšší (nad 1 mmol/l u mužů, nad 1,2 mmol/l u žen). Celkově by pak cholesterolu mělo být nanejvýš 5 mmol/l; je nicméně důležité zohlednit i vzájemný poměr obou typů cholesterolu.

Ale pozor! Při tzv. familiární hypercholesterolemii, která je dědičná, dítě obvykle není obézní. Z tohoto důvodu je potřebná plošná prevence, která zjišťuje anamnézu rodičů a prarodičů - například infarkt v mladším věku a podobně mohou být příznakem rodinné zátěže. Pokud se toto potvrdí, je třeba dítěti věnovat zvláštní péči a případně nasadit léky. Ty se obvykle u chlapců podávají od 10 let věku, u dívek po první menstruaci.

Bohužel se ale i u dospívajících objevují případy, kdy je vysoká hladina cholesterolu „vypěstovaná“ - tedy způsobená nezdravým životním stylem, který je u pubertálních dětí ještě umocněn zálibou v nezdravých jídlech (fast food, uzeniny a podobně). Tady je samozřejmě na místě především zásadní změna životního stylu.

Článek vyšel v dubnovém vydání časopisu Zdraví.