Základem úspěchu je marnivě pózovat. Kdo proti focení protestuje, tomu to na

Základem úspěchu je marnivě pózovat. Kdo proti focení protestuje, tomu to na snímcích nikdy nesluší. | foto: Profimedia.cz

Jak vypadat dobře na fotkách? Sýýýýr nestačí, naučte se správné triky

  • 54
Děsíte se už předem, že někdo o svátcích vykřikne: "A teď rodinnou fotku, ať máme památku!?" Je zbytečné tvrdit, že nejste fotogenická, když stačí dodržet pár jednoduchých rad ohledně postoje, výrazu a líčení a proměníte se ve hvězdu vašich alb.

"Začneme barvou prostředí, třeba koberce nebo stěn. Takový červený koberec vám obarví krk a bradu a není možné to odstranit. Při amatérském domácím focení se vyhněte i zelené nebo žluté zdi. Na pozadí nevadí, ale z boku zkazí barvu obličeje. Stejně tak je lepší bílé nebo teplé světlo klasických žárovek, protože je lichotivější než zelené zářivky," radí profesionální fotograf Lukáš Hausenblas, který kromě jiného úspěšně fotí kosmetické kampaně a obálky časopisů.

Je pravda, že naším největším přítelem, zvláště ve vyšším věku, je světlo svíček? "Ano, při svíčkách je světlo příjemné, je ho málo a fotka bude pravděpodobně mírně neostrá, a tedy lichotivá k pleti." No, prosím, to nikdy neuškodí.

Nenechejte si kazit náladu

Důležitý je i přístup k celé dokumentační akci. Kdo se brání a protestuje, většinou dopadne na fotkách mnohem hůř, než kdyby šetřil silami. "Při příležitostném focení se nebraňte s výkřikem Nechci! – dostanete se tak na fotografii v hrozném šklebu, raději se na fotografa usmějte," radí Lukáš Hausenblas. "Nenechte si zkazit dobrou náladu a z focení se radujte, bude to vidět - i na snímcích."

Chytrým postojem nebo posezem si můžete na fotce ubrat až pět kilo, prodloužit
Vypadat dobře na fotkách vyžaduje trénink a znalost několika zásadních triků....

"Abyste tomu uvěřila, můžete si udělat fotící posezení s kamarádkami, mezi kterými se nestydíte. Bavte se, foťte se, smějte se a pak se podívejte, jak to vypadá okem objektivu. Můžete při té příležitosti vyzkoušet i radu ohledně postoje hlavy: "Nesnažte se zvedat a zaklánět hlavu ve strachu, že se vám dělá podbradek. Stačí ji malinko vysunout dopředu a pak sklonit."

Zajímalo nás taky, co si profi fotograf myslí o líčení: "Make-up doporučuji matný, hlavně dobře rozetřený v tenké vrstvě. Přehnaně silné líčení není vhodné. Fotografie je přísné médium. V životě i ve filmu se tvář hýbe a otáčí, mění se stíny a světla, což nedovolí se soustředit na drobné nedostatky pleti nebo líčení, ale fotografie je zastavená skutečnost, každý si v klidu může prohlédnout každý detail."

Rozjasňovač ano nebo ne?

Před rozjasňovači pleti Lukáš Hausenblas varuje, protože na fotce vyvolají dojem, že se lesknete potem. Oční stíny ano, ale nic nepřehnat, tvářenka je fajn, modeluje obličej, ovšem musí být dobře nanesená, aby neměla viditelné okraje. Obočí a řasenka může být podle fotografa silnější, ale linky, zejména spodní, radí přenechat jen profesionálním vizážistům.

Spoustu užitečných rad ohledně focení najdete i na blogu dámy jménem Imogen Lamport. Dočtete se tu třeba, jak vizuálně zúžit na fotkách svoji siluetu, jak a proč se na snímcích dotýkat obličeje, jak se smát, naklánět hlavu a podobně.

Většina z nás se bojí, že na fotkách budou dominovat pupínky a jiné nechtěné efekty na našich obličejích. Tomu ale zabrání korektor nanesený po make-upu.

Raději upusťte od experimentování s účesem a touhy vyrobit si na hlavě něco opravdu originálního. "Vlasy bych nechal v oblíbeném účesu, projeví se to v příjemném úsměvu, budete se cítit dobře. Vlasy lépe nemýt těsně před focením, jsou potom polétavé," dodává ještě fotograf.

Je jasné, že to všechno nezvládnete napoprvé, ale jak se jednou přestanete focení bát a uvolníte se, zjistíte, že jste se dosud bránila zbytečně a připravila se tak o spoustu zakonzervovaných vzpomínek.

Pozor na odstín

Někdy vám fotografie zpětně pomohou vychytat chyby v líčení a účesu, kterých si člověk při běžném nošení nevšimne. Často se to stává u podkladového make-upu, jehož odstín vypadá zrádně jinak v koupelně a jinak pod lustrem v obýváku, kde se fotíte.

Na správnou volbu jeho odstínu jsme se zeptali hlavní vizážistky školy make-upu Surface, Barbory Nevické. "Při focení i při běžném nošení je důležité, aby celkový vzhled působil kompaktně. Abyste make-upem sjednotili barvu obličeje, krku a dekoltu. Pouze tak bude tvář působit přirozeným dojmem, a nikoliv jako maska. Základní pravidlo praví, že zralá pleť si může dovolit o půltón až jeden tón světlejší make-up, který ji rozjasní a omladí. Nikdy bychom neměli volit make-up tmavší, než je samotný odstín pleti. Obličej pak působí jako maska a vypadáme také starší," radí vizážistka.

Přímo při focení varuje před lesknoucím se prostředkem obličeje a doporučuje ho přepudrovat. Svěží vzhled pak zajistí tvářenka nanesená tam, kde zčervenáte po procházce na čerstvém vzduchu.

Tomu, jak na fotkách správně stát a sedět, se věnujeme v galerii, takže tady už jen jedna závěrečná rada. V případě, že vás focení opravdu traumatizuje, není nic špatného na tom, nastrčit za sebe fotogeničtější členky rodiny a obětovat je tak objektivu místo sebe. Kryjte se za dětmi, vykukujte manželovi za ramenem, nastrčte před sebe veselou babičku. Ale rozhodně se při tom bavte a smějte.

,