Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vlastně vzniká zubní kaz

  1:37aktualizováno  1:37
I když se často a pravidelně věnujete ústní hygieně, vaše zuby stejně pokrývá tenká vrstva bílkovin. Pochází ze slin. Připojují se na ni bakterie, a tak se tvoří zubní povlak. Ten sám o sobě zubní kaz způsobit nemůže.

Hodnota jeho pH se totiž blíží hodnotě 7 - je tedy neutrální.

Problém nastává až při poklesu pH do kyselé oblasti. Tehdy začíná rozpouštění pevné skloviny a kaz se může začít tvořit...

Jak ale dochází ke snížení pH?

Bakterie zubního povlaku, které již pevně lpí na zubech, čekají na cukry. Nejedná se pouze o klasický cukr, kterým si sladíme čaj nebo kávu.

Jakékoliv potraviny, které obsahují cukry či které je uvolní po účinku enzymů v dutině ústní, bakterie okamžitě zpracovávají za vzniku kyselin. Tak klesá pH povlaku.

Při snížení pH pod hodnotu 5,5 začíná sklovina ze svého povrchu ztrácet některé minerály (probíhá tzv. demineralizace). Čím déle je kyselý povlak na zubu, tím větší poškození skloviny způsobí.

Když si důkladně vyčistíte zuby, pH na povrchu zubu se vrátí k neutrálním hodnotám. Minerály ze slin dokáží tato povrchová poškození skloviny opravit. Nastává fáze remineralizace. Pokud jsou oba procesy v rovnováze, je vše v pořádku a zubní kaz nevzniká.

Odolnost vůči zubnímu kazu má i dědičnou složku. Ta spočívá hlavně v množství slin. Jinými slovy- čím více slintal váš děd, tím lépe pro Vás. Dalším faktorem je obsah přirozeného fluoru ve slině. Ti šťastnější z nás ho mají více a odolnost zubů je tím výrazně vyšší.

Pokud nedochází k pravidelnému mechanickému odstraňování zubního povlaku (jednoduše řečeno pokud si člověk pravidelně nečistí zuby), mění se jeho struktura.

Bakterie se velmi rychle množí a při dalším přísunu cukrů vytvářejí víc kyselin rozpouštějících sklovinu. Neproběhne remineralizace a zubní kaz pokračuje přes sklovinu dál dovnitř zubu. A problém je na světě.

Podmínky pro vznik zubního kazu jsou tedy následující:
• přítomnost zubního povlaku s bakteriemi
• přítomnost cukrů v ústech 
• dostatek času pro vznik kazu

Pouze při splnění všech tří podmínek zároveň vzniká kaz. A přesto je to tak často…

Když začnou kyseliny rozpouštět zubní sklovinu, objevuje se bílá skvrna. Ta má ještě schopnost se vyhojit pomocí minerálů za sliny. Pokud ale kaz pokračuje, dojde k poškození tkáně pod sklovinou - zuboviny. 

Takový kaz nemá možnost "sebeopravy". Lékař musí kazivé hmoty odstranit a zub opravit výplní. Když si kaz nenecháte ošetřit, bude pokračovat dál směrem k zubní pulpě, kde je cévní a nervové zásobení zubu. Vznikne zánět. V tuhle chvíli už navštíví zubaře i ty nejtvrdší nátury.

U dětí a mladých dospělých se často vyskytuje akutní kaz, který rychle pokračuje sklovinou a zubovinou k pulpě. U starších lidí se spíš objevují kazy chronické, které pokračují velice pomalu, popřípadě vůbec. Jsou zbarvené tmavými pigmenty.

Co tedy můžete udělat, abyste kazy netrpěli? Můžete bojovat dvěma směry. Snižovat množství bakterií, plaku a cukrů v ústech a posilovat obranyschopnost zubů.

Přestože se vám nikdy nepovede odstranit z úst skutečně všechny bakterie, při správné technice čištění zubů se zbavíte jejich podstatné části. Žvýkačky či pouhé výplachy ústní vodou nemohou čištění nahradit, protože nedokáží ze zubů odstranit povlak.

Autor:



Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...



Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj



Najdete na iDNES.cz