Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vlastně vzniká zubní kaz

  1:37aktualizováno  1:37
I když se často a pravidelně věnujete ústní hygieně, vaše zuby stejně pokrývá tenká vrstva bílkovin. Pochází ze slin. Připojují se na ni bakterie, a tak se tvoří zubní povlak. Ten sám o sobě zubní kaz způsobit nemůže.

Hodnota jeho pH se totiž blíží hodnotě 7 - je tedy neutrální.

Problém nastává až při poklesu pH do kyselé oblasti. Tehdy začíná rozpouštění pevné skloviny a kaz se může začít tvořit...

Jak ale dochází ke snížení pH?

Bakterie zubního povlaku, které již pevně lpí na zubech, čekají na cukry. Nejedná se pouze o klasický cukr, kterým si sladíme čaj nebo kávu.

Jakékoliv potraviny, které obsahují cukry či které je uvolní po účinku enzymů v dutině ústní, bakterie okamžitě zpracovávají za vzniku kyselin. Tak klesá pH povlaku.

Při snížení pH pod hodnotu 5,5 začíná sklovina ze svého povrchu ztrácet některé minerály (probíhá tzv. demineralizace). Čím déle je kyselý povlak na zubu, tím větší poškození skloviny způsobí.

Když si důkladně vyčistíte zuby, pH na povrchu zubu se vrátí k neutrálním hodnotám. Minerály ze slin dokáží tato povrchová poškození skloviny opravit. Nastává fáze remineralizace. Pokud jsou oba procesy v rovnováze, je vše v pořádku a zubní kaz nevzniká.

Odolnost vůči zubnímu kazu má i dědičnou složku. Ta spočívá hlavně v množství slin. Jinými slovy- čím více slintal váš děd, tím lépe pro Vás. Dalším faktorem je obsah přirozeného fluoru ve slině. Ti šťastnější z nás ho mají více a odolnost zubů je tím výrazně vyšší.

Pokud nedochází k pravidelnému mechanickému odstraňování zubního povlaku (jednoduše řečeno pokud si člověk pravidelně nečistí zuby), mění se jeho struktura.

Bakterie se velmi rychle množí a při dalším přísunu cukrů vytvářejí víc kyselin rozpouštějících sklovinu. Neproběhne remineralizace a zubní kaz pokračuje přes sklovinu dál dovnitř zubu. A problém je na světě.

Podmínky pro vznik zubního kazu jsou tedy následující:
• přítomnost zubního povlaku s bakteriemi
• přítomnost cukrů v ústech 
• dostatek času pro vznik kazu

Pouze při splnění všech tří podmínek zároveň vzniká kaz. A přesto je to tak často…

Když začnou kyseliny rozpouštět zubní sklovinu, objevuje se bílá skvrna. Ta má ještě schopnost se vyhojit pomocí minerálů za sliny. Pokud ale kaz pokračuje, dojde k poškození tkáně pod sklovinou - zuboviny. 

Takový kaz nemá možnost "sebeopravy". Lékař musí kazivé hmoty odstranit a zub opravit výplní. Když si kaz nenecháte ošetřit, bude pokračovat dál směrem k zubní pulpě, kde je cévní a nervové zásobení zubu. Vznikne zánět. V tuhle chvíli už navštíví zubaře i ty nejtvrdší nátury.

U dětí a mladých dospělých se často vyskytuje akutní kaz, který rychle pokračuje sklovinou a zubovinou k pulpě. U starších lidí se spíš objevují kazy chronické, které pokračují velice pomalu, popřípadě vůbec. Jsou zbarvené tmavými pigmenty.

Co tedy můžete udělat, abyste kazy netrpěli? Můžete bojovat dvěma směry. Snižovat množství bakterií, plaku a cukrů v ústech a posilovat obranyschopnost zubů.

Přestože se vám nikdy nepovede odstranit z úst skutečně všechny bakterie, při správné technice čištění zubů se zbavíte jejich podstatné části. Žvýkačky či pouhé výplachy ústní vodou nemohou čištění nahradit, protože nedokáží ze zubů odstranit povlak.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Arome.cz I když kosmetický trh ovládají nadnárodní giganti, čím dál více získávají na popularitě lokální kosmetické firmy. Tento ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz