Tkáň je při kouření marihuany vystavena vlivu kouře více než při kouření tabáku.

Tkáň je při kouření marihuany vystavena vlivu kouře více než při kouření tabáku. | foto: Profimedia.cz

Jak vám marihuana zničí zdraví

  • 78
Má řadu skalních vyznavačů, kteří na ni nedají dopustit. Přes své nesporné pozitivní účinky však má i své stinné stránky. Čtěte o tom, jak se dlouhodobé kouření marihuany podepíše na vašem tělesném i duševním zdraví.

Marihuana je rozšířeným lékem užívaným pro úlevu od symptomů provázejících AIDS, rakovinu, artritidu, epilepsii nebo roztroušenou sklerózu. Chroničtí kuřáci marihuany se však mohou potýkat s řadou vážných zdravotních problémů, a to včetně těch psychických.

"Marihuana může být velmi nebezpečnou drogou, a to hlavně pro dospívající mládež a psychicky labilní lidi. Někdy může vyvolat stavy, které se velmi podobají schizofrenii," říká primář Karel Nešpor z oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Útok nejen na paměť

Kromě takto závažného rizika psychotické poruchy, které je spíše vzácné, má však marihuana řadu dalších vedlejších efektů, které se negativně promítají do běžného života. Pravidelní uživatelé mívají problémy s pamětí, pozorností, myšlením a učením, a to nejenom bezprostředně po požití drogy.

Nebezpečná droga

"Marihuana může být velmi nebezpečnou drogou zejména pro dospívající mládež," říká Karel Nešpor.

Podle jednoho výzkumu měli těžcí kuřáci marihuany zhoršené výsledky v testech paměti, psychomotorické rychlosti a manuální obratnosti až osmadvacet dní po zahájení abstinence. Další studie zjistila, že u ústavně léčených chronických uživatelů konopí přetrvávají změny na EEG. "Po delší abstinenci se však paměť a schopnost se učit zlepšují," dodává Nešpor.
 
Mezi negativní  efekty marihuany dále patří možná úzkost a panické stavy, zhoršení pozornosti a psychomotorického výkonu a již zmíněné zvýšené riziko psychotických příznaků u těch, kteří u sebe nebo u některého z rodiny zaznamenali psychotické onemocnění.

Nepříliš známým rizikem kouření marihuany je infarkt. "Podle jedné studie roste riziko srdečního infarktu hodinu po vykouření marihuanové cigarety čtyřnásobně," upozorňuje psychiatr.

Dehtová nálož

Potvrzují se také obavy z rakovinotvorného vlivu marihuany. Tkáň je totiž vystavena vlivu kouře více než při kouření tabáku, čemuž odpovídá mimo jiné velký výskyt kašle u kuřáků konopí. Dlouhodobé kouření marihuany může vést k chronickému zánětu průdušek nebo rozedmě plic.

Marihuanový kouř navíc obsahuje vyšší koncentrace rakovinotvorných benzantracenů a benzpyrenů. Odhaduje se, že kuřák konopí oproti kuřákovi cigaret vdechuje až třikrát více dehtu.
 
Mezi dlouhodobé účinky, které dosud nebyly zcela vědecky potvrzeny, ale jsou nanejvýš pravděpodobné, patří zvýšené riziko rakoviny v dutině ústní, hltanu a jícnu. Mezi škodlivé následky, kterým se dále věnuje současný výzkum, patří onemocnění leukemií u dětí, které byly vystaveny účinkům konopí během nitroděložního vývoje.

Kvůli zhoršené pohybové koordinaci a rovnováze spolu s oslabenou koncentrací jsou kuřáci konopí navíc náchylní k úrazům a nehodám, především dopravním, a to hlavně mladí, nezkušení řidiči. Samotné konopí je podle výzkumů obecně spojeno s vyšším rizikem úrazům, které vyžadují hospitalizaci.

Bažení po droze

Pokud přestanete s marihuanou, nesetkáte se s obvyklými odvykacími potížemi, protože účinná látka se hromadí v tukové tkáni a z těla se vylučuje jen velmi pomalu. "Kouření marihuany však může vést k tomu, čemu se anglicky říká craving, česky bažení po droze," vysvětluje Karel Nešpor.

U dlouhodobých a pravidelných kuřáků marihuany často vzniká psychologická závislost. Postupně potřebují k tomu, aby dosáhli stejného účinku, větší množství drogy. Marihuana se navíc čím dál více stává neoddělitelnou součástí jejich života, rituálem, který bývá obtížné nahradit.