Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak to bylo s léčiteli v Čechách

  0:01aktualizováno  0:01
Historie léčitelství je dlouhá. V minulosti navíc neexistovala ostrá hranice mezi léčitelstvím a tzv. oficiální medicínou. Možná ještě v 16. století, v době, kdy v Moravském Krumlově pobýval slavný lékař Paracelsus, nebylo třeba rozlišovat mezi pojmy léčitel a lékař.

Postupem doby se postupně vyčlenila medicína tzv. univerzitní od té, která dnes má nálepku alternativní.

Alchymista osobním lékařem
Ještě začátkem 17. století angažovali evropští vladaři jako své osobní lékaře alchymisty. Posledními z nich byli zřejmě Leonhard Thurneysser ve službách bavorských knížat a David de Planis Campy, který působil na dvoře Ludvíka XIV.

Alchymii a ostatní léčitelské postupy časem nahradilo léčebné umění, kterému bylo možné se vyučit na univerzitě. Avšak lékař postupně ztrácel smysl pro celost; člověk se stával tělem rozpitvaným, rozděleným na jednotlivé orgány, v němž spolu jednotlivé části vlastně moc nesouvisely.

A poté, co chemie prokázala, že na tyto jednotlivé části lze působit speciálními, různě koncentrovanými sloučeninami, zdála se být medicína na nejlepší cestě.

Bylinkář Goethe
Víte, že léčbou bylinami se zabýval i německý spisovatel J. W. Goethe? Studoval je v Karlových Varech a vytvořil dokonce systém klasifikace rostlin, kterou později nahradil švédský botanik Carl Linné.

Goethe byl nejspíše posledním učencem, který dokázal obsáhnout všechny přírodovědné a zároveň umělecké obory své doby. Ve svých dílech často používal pojem, jenž mu byl niterně vlastní a který dnešní medicína vzdala - ideje. Neboli duchovní formy, které mají obsah viditelnou "realitou".

Ve všech herbářích se můžeme dočíst o tradici rostlinoléčby v našich zemích, které mělo dát počátek legendární Mattioliho dílo, vydané v Praze v polovině 16. století.

Historie léčby bylinami je u nás ovšem mnohem starší, sahá dokonce do doby příchodu Slovanů, a zdaleka není jedinou netradiční metodou, která se v českých zemích používala.

Českou alternativní scénu formovaly mimo jiné lidová magie a venkovské rituály. V 19. století se zde velmi záhy ujala homeopatie a fakt, že poslední homeopatická lékárna v Čechách byla uzavřena až počátkem padesátých let minulého století, snad dostatečně vystihuje to, jaké oblibě se tato léčba těšila.

Žádný vzdor vůči lékařům
Není to přitom tak, že by existence alternativní medicíny byla motivována vzdorem nebo odporem vůči tzv. vědecké medicíně. Ostatně většina vynikajících léčitelů a praktiků alternativní medicíny se spolupráci se studovanými lékaři nevyhýbala a nevyhýbá - ba naopak.

Motivem snad každého léčitele byl a je pocit, zkušenost, zážitek a docela určitě také přesvědčení, že na člověka a jeho problémy je možné podívat se ještě jinak než rentgenem, rozborem krve nebo formální anamnézou. Na těchto postupech jistě není nic špatného - snad jenom to, že podávají obraz o lidském zdraví jen částečně.

Obsah fenoménu "léčitel" v dnešní podobě dalo 20. století. V té době se objevila řada lidí, jejichž schopnosti a přístup k lidem se zcela vymykaly tomu, co si většina lidí představuje pod pojmem klasická léčba.

Jedním z mnoha, o nichž se vyprávělo v době první republiky, byl nakladatel Kočí, který působil také jako léčitel. V čase první světové války vyrostla ve východočeském Červeném Kostelci osobnost, která přesáhla svou dobu.

Hypnotizér z Červeného Kostelce
Břetislav Kafka (1891-1967) byl jedním z největších duchovědných badatelů. Přestože jeho experimenty a dílo nelze jednoduše spojovat s pojmem léčitelství, stal se inspirací a vzorem pro mnoho léčitelů, kteří jej osobně poznali nebo kteří se seznámili s jeho knihami.

Tento muž u nás neměl během svého života na růžích ustláno ani v meziválečné době, ani za okupace nebo za komunistů, kteří jeho činnost zakázali v roce 1951. Předmětem jeho výzkumu bylo totiž něco navýsost podezřelého - hluboká hypnóza.

Provozoval restaurátorskou dílnu a díky její prosperitě mohl platit několik lidí, se kterými výhradně prováděl hypnotický výzkum, který ve světě nemá obdobu. Jeho jasnovidná média byla schopna nejen nacházet nebožtíky nebo zloděje, ale s jejich pomocí dokázal neskutečné psychické fenomény, například schopnost stanovit u kohokoli přesnou diagnózu v latinských termínech.

Kromě toho - jaksi "navíc" - podal důkaz existence lidské duše a jejích neskutečných možností. Vlastním nákladem vydával knihy popisující experimenty, k jejichž uvěření by dnes byl asi jen málokdo náchylný. Vždy však byly svědecky doloženy; svědectví mu většinou poskytoval místní kaplan, učitel a zaměstnanec banky.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz