Jak má vypadat správná svačina? Někdy postačí ovoce a hrst oříšků

aktualizováno 
Svačit, či nesvačit? Odborníci říkají určitě ano. Správná svačina nám totiž pomůže nabrat energii a doplnit živiny v průběhu dne mezi hlavními jídly a navíc nám může pomoci vyhnout se přejídání a mlsání. Jak by měla taková ideální dopolední a odpolední porce jídla vypadat, vám poradíme v dalším dílu seriálu Vím, co jím.

Svačiny by měly být ve srovnání s hlavními jídly výrazně menší. Celkem by měly tvořit asi 20 procent z celkového denního příjmu energie. Velikost svačiny bychom měli přizpůsobit našemu režimu dne a aktivitám.

Všechny díly seriálu Vím, co jím najdete zde

„Rozmezí mezi jednotlivými jídly je ideální 3 až 4 hodiny,“ říká Petr Havlíček, výživový specialista a odborný garant Vím, co jím.

Pokud však dopoledne mezi snídaní a obědem nemáme dlouhou pauzu, postačí nám svačina menší, lehká (cca 5 procent z denního příjmu energie). Větší prodlevu mívá většina lidí mezi obědem a večeří, odpoledne či podvečer jsou také časem sportování a pohybových aktivit, a tak bývá svačina odpolední naopak o něco větší a vydatnější, nebo může být rozdělena do dvou menších svačinek (celkově pak odpolední svačina představuje cca 15 % z denního příjmu energie).

Pryč s vlčím hladem i mlsáním

Děti školkou a školou povinné i dospívající bychom my dospělí rozhodně měli naučit svačiny nevynechávat, i nám dospělým svačiny prospívají. Kromě doplnění energie nám pomáhají dodat v průběhu dne také všechny potřebné živiny, abychom se mohli věnovat všem našim aktivitám naplno.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Navíc díky jejich konzumaci můžeme předcházet přejídání - zabránit takzvanému „vlčímu hladu“, při kterém můžeme mít tendenci hltat a sníst i více, než by bylo vhodné. 

Koho navíc trápí pravidelně v průběhu dne chuť na sladké, i zde může správná svačina pomoci, zmírní totiž výkyvy hladiny cukru v krvi.

Slané i sladké svačiny

Pestré stravování je základem zdravého životního stylu a i v případě svačin máme na výběr z mnoha variant jak slané, tak sladké chuti. Ideální svačinkou je kombinace ovoce nebo zeleniny s bílkovinou, pomůže nám se lépe zasytit, než kdybychom si dali samotné ovoce či zeleninu.

„Můžete si zkusit připravit například koktejl z mléka či jogurtu a ovoce, dát si sklenku kefíru se zeleninou nebo kousek sýra či šunky se zeleninou. U vydatnějších svačin můžeme přidat i pár lžic ovesných vloček, pár kousků celozrnných sušenek nebo pečiva,“ radí Jitka Laštovičková, odborná garantka Vím, co jím.

Další variantou může být celozrnný toast se sýrem a šunkou nebo tortilla se sýrem a zakysanou smetanou, doplněné o čerstvou nakrájenou zeleninu. Dobře poslouží i pomazánky připravené z tvarohu a zeleniny či koření, můžete je využít jako dip na zeleninu nebo je namazat na knäckebrot.

Menší svačinka může sestávat i z jednoho kousku ovoce a malé hrsti nepražených nesolených ořechů. Ty jsou dobrým zdrojem vlákniny, zdravých tuků a také bílkovin.

Další rady a recepty na zdravé svačiny najdete ve videu.

Autor:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

OBRAZEM: Proměny obézních žen, které dokázaly zhubnout desítky kilogramů

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v...

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v osobním životě. Rozhodly se proto pro...

Tipy, jak připravit zdravé a levné jídlo. Zkuste těstoviny i luštěniny

Ilustrační fotografie

Vařit neznamená strávit půl dne u plotny. Důležité je mít pod kontrolou, co jíte, používat základní suroviny, jíst...

Obezita zkracuje život o patnáct let, léčba stojí miliardy

Ilustrační snímek

Není to jen estetický problém, který trápí miliony lidí na celém světě, ale obezita je hlavně závažné onemocnění. Podle...

Najdete na iDNES.cz