Pro správné a šetrné odličování očí je důležitý nejen přípravek, který je...

Pro správné a šetrné odličování očí je důležitý nejen přípravek, který je citlivý k vašemu očnímu okolí, ale i správná technika. | foto: Profimedia.cz

Konec podrážděným očím. Pomůže kosmetika s chrpou či měsíčkem

  • 0
Při každém odličování vás pekelně pálí oči? Vylepšete svou odličovací techniku a vyberte si přípravek, který vaše oči nebude dráždit – hypoalergenní, bez silikonu, parabenů i alkoholu, naopak obohacený o rostlinné výtažky. Vaše oči a citlivá pleť očního okolí vám za to jedině poděkují.

Mnoho z nás dělá při odličování chyby. „Používáme nevhodné přípravky, které oči a kůži okolo nich dráždí, na pleť pak nepřiměřeně tlačíme,“ poukazuje na dva hlavní prohřešky Iva Obstová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic. Podle ní je přitom kůže v okolí očí jednou z nejcitlivějších a nejtenčích na celém těle. „Bývá velmi náchylná k podráždění, proto vyžaduje speciální péči,“ dodává.

Řasenka, stíny, tužka, linky. To vše si každý den na oči nanáší mnoho z nás. Je to často daleko více líčidel než na zbytek obličeje. Není divu, že pokud použijeme nevhodný přípravek, oči slzí, pálí či štípou. Pokud se chceme těchto nepříjemných projevů podráždění zbavit a předejít i předčasným vráskám, vyplatí se osvojit si šetrnější techniku či sáhnout po přípravku, který bude dostatečně citlivý.

Sázka na ideální přípravek

Při výběru odličovadla se vyplatí přihlížet na typ make-upu, jaký používáme. „Jemné oční stíny a linky kolem očí odstraní i produkty, které neobsahují olej. Oproti tomu voděodolná řasenka bez oleje jen tak nepustí,“ vysvětluje Hana Modrá, odborná konzultantka značky Nivea. Odličovač očí by měl pleť zároveň ponechat bez mastného filmu.

Podle Tomáše Vidy, vizážisty značky Dermacol, by přípravek k odlíčení očí neměl obsahovat parabeny a silikony, aby se předešlo alergickým reakcím. Dobré je také spoléhat na oftalmologicky testované produkty, které jsou vhodné i pro nositelky kontaktních čoček. Tyto produkty bývají ještě šetrnější.

 „Osobně můžu doporučit dvoufázové odličovače očí s olejovou složkou. Vhodné je složení třeba s výtažkem z chrpy nebo z měsíčku lékařského. Dvousložkový odličovač ale musíte řádně protřepat, aby se obě složky předem dostatečně promíchaly,“ popisuje Tomáš Vida.

Na druhou stranu i odličovadla bez olejových složek mají výhody. Pokud totiž žádné oleje neobsahují, jsou vhodné k odličování prodloužených řas nebo poslouží jako příprava řas a obočí k dalšímu ošetření. Například barvení či nanášení sér a boosterů podporujících jejich růst.

Podle Denisy Jasinské z kosmetického blogu Inspirace.essente.cz ovšem lze k odlíčení očí používat také čisticí mycí emulze, samozřejmě tedy vhodné pro daný typ pleti. „Nepoužívejte však kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Ten pleť nadměrně vysušuje a podporuje tvorbu dalšího kožního mazu,“ uvádí.

Správná technika odličování

Stejně jako sázka na vhodný přípravek je důležitá technika. Na oči se při odličování vyplatí netlačit a nijak je nemnout. „Odličovací tamponek na chvíli přiložte na zavřené oční víčko, nechejte bázi chvíli působit a pak líčidla opatrně a zlehka setřete,“ popisuje Hana Modrá.

Kromě toho jsou důležité i správné tahy tamponkem. „Oční make-up stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka, odkud se vyplavují všechny nečistoty, které se do oka přes den dostaly. Řasy odličujte směrem od kořínků ke konečkům,“ dodává odbornice. Oči je pak vhodné odličovat tak dlouho, dokud vatový tamponek není zcela čistý. Teprve po důkladném odlíčení lze totiž aplikovat i různé další pečující oční přípravky.

Na důležitost techniky v odličování očí na závěr poukazuje i kosmetička Lucie Karlíková: „Nic nepoškozuje jemné oční okolí více než razantní odličování. Čím déle make-up máme, tím hůře jde dolů. Před spaním proto nikdy nezapomínejte oči důkladně a zároveň velmi šetrně odlíčit.“