Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak snížit vysoký krevní tlak? Začněte sportem a změnou jídelníčku

  • 20
Normální hodnota krevního tlaku u dospělého člověka by měla být 120/80. Krevní tlak se ale s věkem zvyšuje a nejvíce u lidí, kteří kouří a mají nadváhu. Jak snížit krevní tlak? Začít můžete například změnou svého jídelníčku.

Hodnoty krevního tlaku ukazují, jakou silou srdce pumpuje krev do těla, tedy jakou silou působí obíhající krev na stěny cév. Dvě hodnoty ukazují systolický a diastolický tlak.

Rady, jak snížit krevní tlak

- Fyzická aktivita trvající 30 až 60 minut třikrát až čtyřikrát týdně.

- Méně alkoholu (muži do 30 g/den, ženy 15 až 20 g/den). Nekuřáctví či zanechání kouření.

- V případě nadváhy či obezity redukce hmotnosti. Rozdělení stravy do pěti malých denních porcí jídla.

- Zvýšení konzumace ovoce a zeleniny, ryb, netučného masa, sóji a jejích produktů, obilných vloček, cibule, česneku, celeru a salátové okurky, jablek, banánů, grapefruitů a oliv.

- Snížení příjmu tuků (červeného masa, smetanových sýrů, tučných mléčných výrobků) a příjmu soli (do 5 až 6 g/den), omezení konzumace potravin obsahujících konzervační soli (uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsi).

- Omezení konzumace kávy (maximálně dva šálky denně).

Systolický je tlak okysličené krve, která je vypuzena ze srdce při maximálním stahu srdečního svalu (systole). Ideální hodnota systolického krevního tlaku je 120 mm Hg (rtuťového sloupce).

Diastolický tlak je tlak zachycený v okamžiku, kdy se srdeční sval po stahu uvolní. Ideální hodnota je pak oněch 80 mm Hg. Za normální hodnoty se považuje rozmezí 110 až 139 systolického a 70 až 89 diastolického tlaku.

Tlak se s věkem zvyšuje

Krevní tlak se zvyšuje s věkem, narůstá především u mužů na 45 let, více u kuřáků a osob s nadváhou. Děti mají tlak o něco nižší, za normální se považuje do hodnot 110/70 mm Hg.

V Česku lidí, kteří trpí vysokým krevním tlakem, přibývá. V populaci ve věku 25 až 64 let je kolem 35 procent hypertoniků.

"Přitom hypertenze je spolu s cukrovkou, poruchou metabolismu tuků a kouřením nejzávažnějším rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění," říká lékařka Magdalena Fárová.

Vysoký krevní tlak poškozuje stěny tepen, vede k jejich zesílení a tuhnutí. Do poškozených tepen se usazují krevní tuky (cholesterol). Ucpání cév pak může vést k infarktu a mrtvici. Negativně působí i na funkci ledvin.

Zúžení průsvitu tepen a snížení průtoku krve vede také ke špatnému zásobování orgánů živinami.

"Léčba vysokého krevního tlaku spočívá v úpravě životosprávy a v nasazení účinných léků – antihypertenziv. Zpravidla se jedná o celoživotní léčbu. Pokud se vysadí, obvykle se krevní tlak rychle zvyšuje," říká lékařka Martina Dosedělová.