Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější. | foto: Profimedia.cz

Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

  • 0
Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.

1 Pozor na odstín

Pokud se chystáte nabarvit či odbarvit si vlasy těsně před dovolenou u moře, raději to ještě zvažte. Po každém takovém zásahu jsou vlasy oslabené, a jestliže je následně potrápíte ještě nadměrným sluněním a slanou vodou, vděčné vám určitě nebudou. Navíc je dost možné, že na slunci vám barva vybledne nebo úplně změní svůj odstín. Barvení proto odsuňte až po dovolené.

„Barvy doporučuji spíše ve světlejších odstínech, nebo lehce prosvětlit různými přirozenými technikami, aby sluníčko neudělalo ve vlasech paseku. U odbarvených a zároveň přelivových vlasů je pravděpodobnost šisování mnohem vyšší než v zimních měsících,“ upozorňuje Jolana Hlinková, kadeřnice ze pražského Krob ́s Salonu.

2 Kvalitní péče

Vedle pečlivé volby odstínu byste se měla zaměřit na vhodnou následnou vlasovou péči pro barvené nebo sluncem poškozené vlasy. Ideální je zvolit celou sluneční řadu, která zpravidla obsahuje šampon, kondicionér, masku, nebo ochranný sprej či olej.

„Nestačí pouhý šampon. Barvený vlas musíme chránit a pečovat o něj od mytí až po jeho konečnou péči, která v sobě obsahuje UVA a UVB filtry. Vlasy potřebují dostat ochranný štít před sluncem a také velkou dávku hydratace,“ vysvětluje Soňa Kozelková ze salonu Klier.

Jestliže máte ve vlasech výraznější barvu, použijte přípravky s barevnými pigmenty. Pomohou barvu udržet déle sytou a zářivou. Existuje řada přípravku pro zvýraznění světlejších i tmavších odstínů.

3 Výživa v podobě masky

Zatímco šampon pomáhá udržet odstín barvy a dokáže vymýt sůl, písek i chlór, finální péče chrání před vyšisováním odstínu.

Skvělým pomocníkem, jak udržet kvalitu našich vlasů v kondici, jsou masky. „Maska po slunění krásně hydratuje, dodá dostatek živin a především zatáhne narušené vlasové vlákno,“ říká Jolana Hlinková. Hloubkovou výživa vlasům postačí zhruba jednou za týden.

4 Žrout barvy

S výběrem přípravků by vám měl pomoci kadeřník, který vám vlasy barvil. Běžné produkty z drogerií totiž nemusí vždy fungovat.

Velký pozor byste si měla dávat hlavně na produkty, které obsahují sulfáty. Nejčastěji to bývají sodík lauryl sulfát, na obalech výrobků označen jako SLS, či sodík laureth sulfát, na obalech označován jako SLES. Tyto látky způsobují, že šampony pění, a my tak máme pocit, že lépe fungují.

Je to ale přesně naopak. Sulfáty odstraňují veškerý kožní maz, a to i ten, který slouží jako ochranná vrstva pokožky. Mohou proto způsobit podráždění. Kromě toho požírají barvu vlasů. Kvalitní kosmetické výrobky proto sulfáty nahrazují látkami šetrnějšími k pokožce, které navíc podporují i stálost barvy. Nejčastěji se jedná o výtažky z kokosové oleje, obilí či cukru.

5 Bez fénu a žehličky

Pokud to vysloveně není nutné, je vhodné se v létě vzdát i fénu. Vlasům daleko více prospěje, když je necháme uschnout přirozeně. Jestliže není zbytí, místo horkého vzduchu použijte studený. Fénování je proces, který opět vlasy velmi vysušuje, což v období léta potřebujete nejméně. Stejně tak se vyhněte žehlení a celkově všem tepelným úpravám. Zkrátka dejte vlasům prázdniny.

„Barvené vlasy bych během léta moc nenamáhala tepelnou úpravou, protože jsou opravdu křehké a citlivé. Nechte je proto přirozeně uschnout nebo promačkejte do stylu plážového efektu. Ideální jsou i letní účesy jako drdoly nebo copy,“ uzavírá Soňa Kozelková.