Pravidelné čištění pleti není marnivost, ale nutnost. Pomáhá ji detoxikovat i...

Pravidelné čištění pleti není marnivost, ale nutnost. Pomáhá ji detoxikovat i dezinfikovat. | foto: Profimedia.cz

Každá z nás může mít dokonale čistou pleť. Stačí čtvrt hodiny denně

  • 19
O odličování a čištění pleti už toho bylo napsáno tolik, že by to vydalo na nekonečnou sérii románů. Bestsellery by to ale nejspíš nebyly, soudě podle toho, jak málo z nás pokožce věnuje dostatečnou péči. Přitom stačí jediné: držet se osvědčeného postupu.

Krása je vidět

Na Raketa.cz můžete vybírat z bohaté nabídky slev na vyzkoušené kosmetické přípravky i na odborná dermatologická ošetření pleti.

"Čištění pleti by se mělo skládat ze tří kroků: použití čistícího mýdla či gelu, dočištění pleťovou vodou na tamponku a aplikace hydratačního krému," osvěžuje nám základy dermatoložka Monika Arenbergerová. Tenhle jednoduchý rituál bychom měli provést každé ráno i večer. Před spaním k němu přibude už jen čtvrtý krok - dokonalé odlíčení očí, případně rtů.

Voda, mýdlo a dost?

Udělali jsme si malý průzkum: dvacítky žen různého věku jsme se zeptali, jak vypadá jejich běžná večerní rutina. Celých osm z nich prozradilo, že v podstatě žádnou nemají. Pleť pouze opláchnou teplou vodou nebo mýdlem, i když mají řasenku nebo oční stíny.

Fotogalerie

Pět z dotázaných prý používá čisticí gel nebo pleťové mléko, a to jak na tvář, tak na oči. Dalším čtyřem v koupelně nechybí ani oční odličovač. A pouze tři z dvaceti tvář ještě dočišťují pomocí pleťové vody.

Na nedostatek času se přitom můžeme vymluvit jen stěží. Když pomineme fakt, že každá z nás má jinou pleť a líčí se jinak silně, můžeme říct, že na důkladné vyčištění pleti stačí přibližně pět minut ráno a deset večer. Proč nám to tedy dělá takový problém?

Nečistoty, kam se podíváš

Pandy nechceme: Tipy, jak správně odlíčit oči

Arome.cz

"Když přijdu domů, jsem často tak utahaná, že na víc než rychlé opláchnutí obličeje nemám sílu," svěřila se nám jedna z dotázaných. To bohužel nic nemění na tom, že se během dne na povrchu pokožky usadí obrovské množství nečistot, které jí škodí. Ucpávají póry a způsobují i podráždění a záněty.

Vzhledem k tomu, v jak znečištěném ovzduší se většina z nás pohybuje, je dlouhodobý efekt pro pleť asi tak bohulibý jako následky nezdravé stravy pro celé tělo. Tedy: je oslabená, vypadá nezdravě, má sklon k zánětům, o rychlejším stárnutí nemluvě. Řešením je jako obvykle poctivá prevence. Věnovat pleti čtvrt hodiny denně nezní najednou tak hrozně, nebo ano?

Trénink dělá mistra

Nejde samozřejmě jen o fakt, že ji čistíme, ale i o to jak. Měli bychom být důkladní, ale ohleduplní, respektovat typ pleti a její citlivost. "Večer začněte vždy odlíčením očí," připomíná Hana Modrá, kosmetická konzultantka značky Nivea. "Jedná se o nejcitlivější partii obličeje, proto používejte speciální přípravek. Mycí gel v žádném případě nestačí," upozorňuje.

Odličovač je podle ní nejlepší nanést na vatový tamponek a na chvilku přiložit na víčko a řasy. Make-up se tak uvolní a půjde lépe dolů. "Stírejte ho jemnými kruhovými tahy od vnějšího koutku oka k vnitřnímu. Oči odličujte tak dlouho, dokud nebude tamponek čistý," dodává Hana Modrá.

V případě smíšené pleti nepoužívejte dráždivé látky, kvůli kterých vzniká v...

Při volbě dalších přípravků, čisticího mléka či gelu a pleťové vody, se pak řiďte tím, jaký typ pleti vlastně máte. "U mastného typu je můžete doplnit i o peeling," říká Monika Arenbergerová. "Pokud máte naopak pleť suchou, rozhodně vybírejte s rozmyslem. Určitě vynechte prostředky, které silně ovlivňují pH, a pleťové vody s obsahem alkoholu."

Také s pleťovou vodou bychom pak měli pracovat tak dlouho, dokud nebude tamponek zcela čistý. Až na dokonale vyčištěnou tvář patří hydratační krém: "Uvidíte, že se mnohem lépe vstřebá," podotýká dermatoložka. "Pouze čistá pleť navíc může během spánku správně regenerovat a dýchat," dodává. Naše pokožka totiž potřebuje odpočívat, stejně jako my. O důvod víc jí oněch pár minut denně věnovat.