Koupele pomáhají od zápachu.

Koupele pomáhají od zápachu. | foto: Profimedia.cz

Jak se zbavit zápachu nohou. Zn.: Za půl hodiny

  • 35
Časté střídání bot, jejich pravidelné čištění, koupele chodidel nebo zásypy. Jednoduchá opatření za pár korun a během třiceti minut denně vás zbaví nepříjemného zápachu nohou.

Zápach nohou je běžná potíž, kterou způsobuje nadměrné pocení chodidel, kde se pak snadno množí bakterie. A často se takovému problému nevyhnou ani jinak velmi čistotní lidé.

Nedostatek hygieny totiž zápach jen zintenzivňuje. "Každé chodidlo má na 250 tisíc potních žláz a produkuje tak přibližně půl litru potu denně. Právě pocení v kombinaci s vysokým počtem bakterií vytváří zápach. Bakterie, které se tvoří na patách, produkují plyny podobné těm, které se uvolňují při výrobě sýra," uvádí Asociace australských podiatrů.

Proč ovšem některým lidem vylučují potní žlázy víc potu, než by měly, se zatím neví.

Jaké jsou ověřené možnosti, jak zápach snížit? Základem je samozřejmě hygiena. Nohy si myjte mýdlem v teplé vodě i několikrát denně. Kupte si v drogérii pemzu a vydrhněte starou odlupující se kůži na chodidle. Důkladně si poté nohy usušte.

1. Ponožky měňte i v práci

Při nadměrném pocení si vyměňujte několikrát za den ponožky. Jednoznačně noste spíše bavlněné než s vyšším podílem umělých vláken. Bavlna absorbuje lépe pot a umožňuje chodidlům lepší větrání.

Chodíte-li doma naboso, podle lékařů jen snadněji přenesete plíseň z koberců nebo podlahy.

Plísně pak znepříjemňují život nejen kvůli zápachu, ale svědí a je potřeba je léčit.

2. Boty střídejte

Doporučeníhodnou zásadou je chodit v létě v sandálech nebo botách, které větrají. Uzavřená obuv totiž vytváří v teplém počasí příhodné podmínky pro šíření bakterií.

V práci, pokud to jen trochu jde, se přezouvejte z kožených uzavřených bot do pantoflí nebo jiné například zdravotní obuvi. I kožená obuv je ale pro chodidla lepší než umělý materiál. Vyplatí se také obden boty střídat, aby měly šanci pořádně vyschnout.

Propocené boty totiž schnou kolem 24 hodin. Je jasné, že obout si umyté nohy do propocených bot je bez efektu. Na žabky nebo pantofle byste neměli zapomínat při návštěvách saun, posiloven nebo koupališť.

Plísňové infekce chodidel tu totiž doslova kvetou a přenáší se velmi snadno. Zápach chodidel už je jen otázkou času.

Jinou radu nabízí Sarah Aguirre, autorka mnoha knih s radami pro domácnost: "Lidé často dělají možné i nemožné, aby odstranili zápach z chodidel, a zapomínají na boty. Vedle nutného vysoušení bot je praktické boty vyčistit. Velmi účinným prostředkem je zažívací soda. Pokud se vrátíte například z tenisu a máte propocené boty, které vám zapáchají, zkuste do nich vložit svázaný bavlněný hadřík naplněný zažívací sodou. Soda by přes noc měla pomoci vstřebat vlhkost a zápach z bot," uvádí Aguirre na serveru About.com.

Opatrní byste však měli být u kožených nebo semišových bot, abyste si nezničili jejich povrch.

3. Jednoduché koupele chodidel

Účinný přírodní prostředek na zapáchající nohy znali už naši předkové. Tajemstvím byl kamenec.

Vyzkoušet ho můžete i vy: asi do šesti litrů vody nasypte jednu čajovou lžičku kamence v prášku. Máchejte si nohy v roztoku asi půl hodiny. Na závěr opláchněte čistou vodou. Tento postup opakujte po čtyři dny. Tuto proceduru by měli provádět jednou za měsíc všichni, kdo chtějí snížit zápach nohou.

Na snížení zápachu po příchodu domů z koupaliště si můžete také dát nohy na deset minut do vody, ve které rozpustíte pár zrnek hypermanganu. Voda by měla mít růžovou barvu.

Nebo si připravte octovou vodu. Do litru vody dáte jednu až dvě polévkové lžíce octa a nohy do ní ponoříte na deset minut. Hypermangan i ocet ničí zárodky kvasinek a plísní. Až nohy osušíte, můžete je ošetřit vhodným hydratačním krémem. Ten kůži jednak mírně promastí, ale zároveň zmírní pocení.

4. Čajová lázeň

"Vysoušecí účinky, vhodné k zamezení zápachu chodidel, má také tanin, organická sloučenina obsažená v listech čaje," tvrdí podiatr Myles Schneider z Virginie.

V litru vody vařte po dobu deseti minut tři pytlíky černého čaje. Následně přilijte studenou vodu a namočte si v tekutině nohy, nechte působit půl hodiny. Na závěr opláchněte chodidla v čisté vodě a do sucha osušte.

Tuto proceduru byste měli absolvovat v lepším případě dvakrát denně. Tak dlouho, dokud nezaznamenáte výraznou změnu. Poté stačí aplikovat dvakrát týdně.

5. Zásypy

Lehce si dvakrát denně poprašte chodidla zásypem, který koupíte v lékárně. "Prášky jsou účinné, pokud je aplikujete na suchou nohu. Jakmile už je chodidlo zpocené, je na zásyp pozdě a případný prášek by vám na chodidlech vytvořil jen kaši," varuje ale podiatr James Christina z Maryland Podiatric Association.