Veš dětská saje krev a způsobuje nepříjemné svědění

Veš dětská saje krev a způsobuje nepříjemné svědění | foto: Profimedia.cz

Šest rad, jak mít stále čistou hlavu. Bez vší

  • 29
Začal školní rok a mnoho rodičů se již setkalo s výzvou školy či školky, aby prohlédli hlavu svým dětem, že se v kolektivu vyskytly vši. Za rok podle odhadů tento parazit navštíví kolem půl milionu českých dětí.

Veš dětská není žádná krasavice. Měří kolem tří milimetrů a je dokonale uzpůsobená k parazitování. Na jejích nožkách byste mohli objevit pořádný drápek a malý palcový výrůstek. To aby se měla veš čím přichytit vlasu a pak se ho pevně držet. Tak pevně, že ji nevyžene vytřepávání, vyčesávání, fénování, zapaření, mytí vlasů, trvalení ani barvení.

Veš dětská je přibližně tři milimetry velký hmyz, který parazituje výhradně v lidských vlasech. Saje krev a způsobuje nepříjemné svědění. Veš dětskou nikdy nenajdete jinde na těle (tam cizopasí příbuzná veš muňka či veš šatní) a nemůžete ji získat ani od zvířat. Zavšivení přitom není jen kosmetický problém, je to skutečné onemocnění - pedikulóza. 

Zvlášť úporně se vracejí k dětem ve věku od tří do čtrnácti let, nejčastěji údajně řádí ve vlasech dívek kolem devíti let. Za vysvětlením není nic ezoterického: v tomhle věku děvčata milují copy, a navíc si s oblibou šuškají a špitají. Pro veš tak vznikne něco na způsob dálnice, po které může pohodlně lézt z hlavy na hlavu.

Pak už můžete jen sledovat, jak je dítě neklidné, večer se v posteli vrtí, je unavené, protivné a vytrvale se drbe ve vlasech. Prohlédněte mu co nejdřív krk, místo za ušima a hlavu a možná narazíte na zarudlé a rozškrábané štípance, ve vlasech pak zřejmě objevíte i dospělé vši, nalepená vajíčka (hnidy), někdy dokonce larvy.

1. Nepanikařte, vši měl skoro každý

Takže máte-li dítě v rizikovém věku nebo už se u vás doma snažíte vši vyhnat, nepropadejte panice. Mít vši neznamená, že zanedbáváte hygienu.

„Veš provází lidstvo po celou jeho existenci a není třeba se stydět. Preventivní používání přípravků proti vším je zbytečné, jediná prevence jsou prohlídky vlasů. Případně úpravy na ježka, které jsou populární hlavně mezi rodiči chlapců, i když se brání jako já v páté třídě,“ komentuje obvyklou reakci dospělých plzeňský farmaceut Stanislav Havlíček. Protože vlasy kratší než jeden centimetr jsou pro vši prakticky nepoužitelné, těžko se v nich udrží a nepřežijí dlouho.

2. Žádný petrolej ani šampon na psy

Objevíte-li vši, vyrazte do lékárny. Tedy nikoliv do chovatelských potřeb nebo specializované drogerie, abyste nakoupili šampon pro psy či petrolej. Odblešovací kosmetika pro zvířata může u dětí vyvolat silné alergické reakce, petrolej je ještě horší. Kromě alergie může tenhle ropný produkt přivodit další zdravotní obtíže - dítě má rozškrábanou pokožku na hlavě, takže má pod vlasy plno malých ranek. Těmi se pak může petrolej dostat pod kůži a způsobit vyrážky či spáleniny.

Nákup v lékárně přímo z domova

Všechny přípravky, například šampon proti vším, koupíte na Lékárna.iDNES.cz.

Tudíž se spolehněte na produkty farmaceutického průmyslu: třeba Liquido Forte, Parasidose, Paranit, Všiven, Dihuffusil H. „Všechny prodávané přípravky proti vším jsou na přírodní bázi - většinou s vysokým obsahem éterických olejů. Prostředek zanese dýchací cesty vší, takže se udusí nebo se dehydratují,“ vysvětluje Aleš Krebs z České lékárnické komory.

Pokud se vám v koupelně povaluje nějaký starý přípravek z minulosti nebo vašeho dětství, pryč s ním. Nebude účinkovat nebo bude obsahovat zakázané chemické látky. „Dřív používané prostředky nezabírají, protože se u vší vyvinula rezistence na účinné látky. A přípravky s obsahem carbarylu zakázal v roce 2011 Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ připomíná odbornice na dezinsekci ze Státního zdravotního ústavu Zdeňka Galková.

3. Ani vlásek neunikne

Lékárník by vám měl poradit, který konkrétní přípravek koupit. Podstatné je nastudovat návod k použití a bezpodmínečně se ho držet. Cokoliv zbytečně odbudete, nebo naopak přeženete, to se vám vrátí. Důležité je umýt hlavu opravdu důkladně.

„Aby přípravek účinkoval, je především potřeba, aby byl v kontaktu s celým objemem vlasů,“ zdůrazňuje Krebs. Jistě, snad žádné dítě, zvlášť to malé, si v mytí vlasů nelibuje, v tomto případě ovšem buďte nesmlouvaví.

4. Vyčesávat, vyčesávat...

Pak přichází fáze, ze které se slabším náturám může dělat nevolno - z vlasů je potřeba mrtvé vši a především hnidy důkladně vyčesat. Nebo se o to spíš snažit.

„Slovo snaha je správně, protože představa, že se hnida odstraní pomocí hřebínku, je mylná. Hnidy je třeba mezi nehty stáhnout z celé délky vlasu nebo rovnou ustřihnout vlasy s hnidami, i když jsou mnohdy mrtvé a suché,“ radí rodičům lékárník Havlíček.

Takže na vši zabere osvědčený hřeben „všiváček“ s hustými zuby, na zaschlá vajíčka použijte nehty a na vlasy pak nejlépe nůžky. Je to možná zdlouhavé, rozhodně však účinné.

5. Jednou nestačí, opakujte

Bohužel, vši jsou paraziti úporní a vytrvalí, jednou procedurou se jich pravděpodobně nezbavíte. Jak připomíná Aleš Krebs, žádný přípravek se stoprocentní jistotou nezabije všechny hnidy a larvy. Z nich se může po přibližně deseti dnech vylíhnout další dospělá veš, která je schopná naklást další stovku hnid. A tím byste byli zase na začátku. Proto je nutné nepříjemné mytí vlasů vždy po osmi až dvanácti dnech zopakovat.

„Doporučuji rodičům, aby dítě sledovali alespoň tři týdny po prvním odvšivení,“ dodává Krebs.

Ostatně důkladná prohlídka vlasů je také jedinou obranou, jak se vyhnout zavšivení celé rodiny. Pokud se na dveřích školy nebo školky objeví upozornění, že už se vši objevily, zaveďte každý večer pravidelný rituál - dítě si posaďte na klín nebo na židli a pečlivě pátrejte, jestli se u něj nezabydlely.

6. Vše řádně vyčistěte

Abyste parazity opravdu zlikvidovali, je nezbytné vypořádat se s hřebeny, které jste používali. Ideální je vydezinfikovat je či vyvařit, ložní prádlo, oblečení nebo čepice vyperte a pak vyžehlete.

Bylinkami proti vším

Všechny přípravky na trhu obsahují přírodní éterické oleje. Pokud byste chtěli účinek zvýšit nebo se spolehnout výhradně na přírodu, můžete zkusit rostlinné silice, odvary a zábaly. Jejich účinek ovšem není zaručený, navíc mohou způsobit alergické reakce. 

 Rostlinné silice 
Jako prevenci, pokud se ve vašem okolí vši objeví, můžete použít rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Ty vši odpudí. Hojně užívaný je olej z čajovníku australského (tea tree oil) či eukalyptus. Nepříjemná je vším údajně i vůně šalvěje, levandule, máty, rozmarýnu, hřebíčku, skořice, puškvorce. Můžete si proto zkusit do vlasů vetřít některý z těchto olejů, které naředíte s olivovým či kokosovým olejem (poměr jedna kapka vonného oleje na jednu polévkovou lžíci). Než olej smyjete, nechte ho 15 minut působit. 

Odvary 
Omývat vlasy je možné taky odvarem z čerstvých listů ořešáku, který prý odhání vši, posiluje kořínky vlasů a léčí poštípanou kůži, nebo odvarem ze semen a natě petržele. Nadrcená semena a listy deset minut povařte v litru vody, sceďte a pak odvarem opláchněte umyté vlasy a hlavu. Na 30 minut zabalte opláchnuté vlasy do ručníku a nechte působit. Znovu už se vlasy neumývají. 

Zábaly
Poněkud nepříjemnou variantou může být zábal z octa a oleje, který se nanáší do vlasů. Hlava se opak obalí igelitem a zakryje ručníkem. Po dvou hodinách by mělo být hotovo. 

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

,