1.Nespěte na zádech
Řada lidí přestane chrápat, když se otočí na bok. Pokud máte tendenci se vracet zpět na záda, může vám pomoci mít na zádech pyžama kapsičku na tenisák: pak už si určitě ležení na této části těla neužijete.
2.Udržujte si optimální váhu
Pokud máte kila navíc, zabojujte a zbavte se jich, může vám to také ulevit od chrápání.
3.Omezte konzumaci alkoholu a sedativ
Minimálně dvě hodiny před ulehnutím nepijte alkohol a neberte sedativa. Tyto látky uvolňují svaly a tím mohou zvýšit riziko chrápání.
4.Dbejte na spánkovou hygienu
Choďte spát pravidelně, naplánujte si alespoň 7 až 8 hodin spánku, v ložnici udržujte doporučenou teplotu (do 20 stupňů) a zvlhčujte a čistěte zde vzduch, pravidelně větrejte.
5.Spěte „vysoko“
Zvednutá horní část postele (tak o 10 cm) nebo několik polštářů pod hlavou může dýchání ve spánku usnadnit. Existují také speciálně tvarované polštáře, které slibují, že mohou od chrápání ulevit.
6.Vyřešte ucpaný nos
Pokud je příčinou chrápání překážka v dýchacích cestách, oslovte se žádostí o pomoc lékaře: může vám doporučit například nosní sprej se steroidy na chronickou rýmu nebo operaci případného fyzického problému, který brání vzduchu proudit nosem.
7.Usnadněte si dýchání nosem
Pokud vás trápí „jen“ zvuky a nikoli spánková apnoe, můžete zkusit použít nalepovací pomůcky, které pomáhají udržet otevřený průchod nosem (pásky, které „roztahují“ nozdry od sebe a podobně).
8.Můžete zkusit přírodní přípravky
V lékárnách i obchodech s bylinkami můžete najít různé pomocníky proti chrápání: spreje do krku i nosu, čaje, tablety či kapsle, masážní oleje, éterické oleje a tak dále. Lékaři jsou skeptičtí, ale kdo ví, možná právě vám některý přípravek pomůže.
9.„Posilujte“ svůj dech
Na internetu najdete doporučená cvičení na „vypracování“ svalů hrdla a krku, podle odborníků prý může pomáhat i zpěv nebo hra na některé dechové nástroje (didgeridoo, hoboj a podobně). Pomoci vám mohou i dechová cvičení.
10.Jestliže nic nepomůže, zajděte si k lékaři
Především pokud chrápete bez ohledu na polohu, v níž spíte, anebo pokud chrápete tak, že vzbudíte i sami sebe, neměli byste návštěvu lékaře odkládat. Především u spánkové apnoe je pak návštěva vyloženě nezbytná. Lékař může doporučit například přístrojové řešení (stroj CPAP – masku, která se připevní na obličej a tlakem pomáhá vzduchu proudit do plic) nebo operaci (různé postupy odstraňující tkáň z měkkého patra nebo implantáty, které měkké patro zpevňují).