Černé tečky netrápí jen teenagery. Jak s nimi bojovat?

Černé tečky netrápí jen teenagery. Jak s nimi bojovat? | foto: Profimedia.cz

Pět kroků k hezčí pleti: radíme, jak se zbavit černých teček

  • 11
Černé tečky na nose patří mezi nejčastější kosmetické problémy. Pleť kvůli nim opticky ztrácí svěžest, vypadá unavenější a je hrubá na dotek. Není to ale jenom estetický problém; jde vlastně o známku zanícené pokožky s ucpanými póry. Zeptali jsme se proto odbornice, jak je efektivně odstranit.

Abychom se dokázali poprat s černými tečkami, je nutné pochopit, s čím vlastně máme tu čest. Jedná se o rozšířené póry, které jsou zaneseny odumřelými buňkami, mazem (to kvůli nadměrné produkci mazových žláz) a bakterií Propionibacterium acne, která je u většiny lidí součástí běžné kožní mikroflóry.

Právě tato bakterie si libuje v mazu a proteinech, které v pórech jsou, a díky nim má pak možnost se množit. Následkem toho na kůži vzniká zánět v podobě pupínků.

„Vliv na ucpávání pórů má nejen produkce mazových žláz, ale také čistota ovzduší,“ podotýká kosmetička Eva Svobodová. Na rozdíl od pupínků s bílou čepičkou jsou černé tečky neboli komedony otevřené, takže jsou vlivu ovzduší přímo vystavené.

1. Důkladně se odličujte

Jak předcházet vzniku černých teček? Jasnou odpovědí je pravidelné čištění pleti. Ta by se měla ošetřovat večer, ale i ráno, jelikož i přes noc mazové žlázy pracují a produkují maz. „Důležité je si pravidelně odličovat obličej a dekolt pleťovým mlékem nebo pleťovou vodou, která by neměla obsahovat alkohol,“ říká Eva Svobodová. Pravidelným čištěním pleti budete předcházet usazování mazu a nečistot v pórech.

Krémové čistící mléko, Chanel

Čisticí micelární olej, Vichy

Micelární voda, Bioderma

2. Najděte, co vám vyhovuje

Velmi oblíbeným řešením na aknózní pleť s černými tečkami jsou přípravky s kyselinou salicylovou, která v kombinaci s kyselinou glykolovou ošetřuje nadměrný výskyt mazu a hnisavé pupínky. Kyselina salicylová je účinná, ale poměrně agresivní, proto není příliš vhodná pro citlivou pokožku.

Vyzkoušet můžete alternativní variantu, vhodnou hlavně pro velmi mastnou pleť. „U ní je možné používat bahenní mýdla. Ucpané póry se nejlepé čistí pomocí ukazováčku přes ubrousek. Na závěr je pro dočištění a ztenčení pórů možné ještě aplikovat bahenní masku,” radí kosmetička.

Čisticí maska s kyselinou salicylovou, Oriflame

Čistící bahenní maska, Kosmetika HB

Hloubkově čisticí maska. Montagne Jeunesse

3. Pravidelně pleť obrušujte

Efektivní odstraňovače černých teček

Najdete v katalogu kosmetiky na Arome.cz:

Aby nedocházelo k zanášení pleti odumřelými buňkami, je žádoucí provádět pravidelně peeling. Pleť jím nejen vyčistíte, ale po aplikaci bude zářivá a hladká. Peelingové přípravky s drobnými částečkami však nepoužívejte příliš často, stačí jen jednou až dvakrát týdně; cílem není sedřít si kůži z obličeje, ale odstranit jen tu odumřelou.

Je možné zvolit i přírodní alternativy, peeling si dokonce můžete vyrobit i doma. Stačí smíchat citronovou šťávu, lžíci jogurtu, lžíci soli a trošku medu. Sůl odstraní odumřelou kůži, citrón zase nečistoty. Směs naneste na vatový tampónek a masírujte místa náchylná k tvorbě černých teček (nejčastěji to bývá nos a oblast na tvářích pod očima).

Někdo si doma vyrábí peeling z jedlé sody: ta se rozmíchá ve vodě, aby vznikla pasta, kterou se má obličej lehce masírovat. Názory na takové ošetření se ovšem různí, jedni na účinky jedlé sody přísahají, druzí tvrdí, že narušuje přirozenou bariéru pokožky.

Jemný rýžový peeling, Éminence Organics

Peeling s obsahem černého uhlí, Garnier

Obnovující sérum s peelingovým efektem, Bioderma

4. Vyzkoušejte kartáček

Vhodnou variantou jsou jemné mechanické nebo elektrické kartáčky na obličej, které pleť pomáhají hloubkově čistit a ještě ji promasírují. S jejich pomocí se dá nanést i hydratační krém na závěr každodenní péče. U kartáčků je velmi důležité dbát na jejich čistotu a případnou výměnu. Jinak by mohlo dojít naopak k opačnému efektu - zanesení nečistot a zhoršení kvality pleti.

Přístroj pro sonické čištění pleti ARIA, Clarisonic, 5 325 Kč

Kartáček pro sonické čištění pleti, Clinique

Čisticí kartáček a epilátor v jednom, Braun

5. Hydratujte každý den

Po aplikaci přípravků na vyčištění pleti ji nikdy nezapomeňte hydratovat. Vždy sledujte, pro jaký typ pokožky je krém určen. Máte-li mastnou nebo smíšenou pleť, raději se vyhněte mastným a hutným krémům. Jejich používání by všechny snahy odstranit maz z pórů mohlo snadno zhatit. Totéž platí i pro BB krém nebo klasický make-up: vyhýbat se mu rozhodně nemusíte, ale vždy ho vybírejte podle konkrétního typu pleti.

Zklidňující hydratační krém, Eucerin

Hydratační BB krém, La Roche Posay

Denní antioxidační BB krém, Estée Lauder

, pro iDNES.cz