Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

aktualizováno 
Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz. Správnou a včasnou péčí se však bolestí můžete vyvarovat.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Takzvané „esíčko“ neboli sakroiliakální skloubení (SI) jsou dva klouby v oblasti beder. „Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi či stání a její váhu přenášet na nohy,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

Když vás chytnou záda

Pokud člověka zabolí právě v oblasti bederní páteře, má často tendenci hodnotit zasaženou oblast právě jako takzvané „esíčko“. „Bolest může být centralizována v oblasti bederní páteře, vystřelovat však může i do dolní končetiny,“ vysvětluje fyzioterapeutka Eva Juráková a dodává, že ne vždy se skutečně jedná o bolesti SI kloubu.

Ač se totiž může podle bolestivých symptomů zdát, že diagnóza blokády SI kloubu je jasná, je třeba mít se před tímto závěrem na pozoru. 

„Dislokace tkáně v oblasti bederní páteře se může projevovat podobně. Pokud jste rozhodnutí obtíže skutečně řešit, první kroky by měly vést do ambulance odborníka, který provede důkladné vyšetření, stanoví diagnózu, případně doporučí vhodné cvičení,“ upozorňuje fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Z čeho pramení bolesti SI kloubu?

Bolest začíná objevovat, když se v „esíčku“ vyskytne zánět. Důvodů, kde se bere, může být celá řada. Od poranění při sportu nebo pádu, přes opakující se námahu nebo špatnou techniku běhu, chůze či sedu, až po artrózu, běžné opotřebení kloubů související s přirozeným stárnutím nebo těhotenství. 

Nejlepší prevencí je cvičení

A jak se nejlépe bolestem v „esíčku“ vyhnout?  „Zachovat byste si měli optimální tělesnou hmotnost, čímž snížíte zátěž kloubů a snížíte i riziko poškození kloubních chrupavek, které může vyústit až v artrózu. Během dne také přemýšlejte o své postuře a snažte se páteř nezatěžovat chybným držením těla,“ radí fyzioterapeutka a lektorka jógy Tereza Novotná z Domu jógy.

Protože mezi nejčastější příčiny patří vedle nesprávného stereotypu sedu také vysoká četnost flexe neboli předklonů a absence extenčních pohybů, pacient by měl podle Evy Jurákové především obezřetně manipulovat s břemeny a snížit četnost flexe při běžných denních činnostech.

Kromě toho doporučuje cvičitelka Tereza Novotná také pravidelnou fyzickou aktivitu. „Vhodná je například jóga. Každodenní jemné protahování a posilování napomáhá preventivně působit proti bolestem a zánětům kloubů daných jejich chronickým nadužíváním,“ vysvětluje odbornice.

Cviky, které vás zbaví bolesti zad a ochrání před inkontinencí

U jógy a jakéhokoliv cvičení je také velmi důležité rozehřátí, díky němuž svaly, šlachy a vazy lépe vstřebávají otřesy a kloubům poskytuje podporu. U náročnějšího, silového tréninku se vždy zaměřujte na správnou formu provádění cviku.

Co dělat, když už záda bolí

Pokud vás již trápí bolesti, na prevenci už není čas, a je třeba konat. Na internetu můžete najít řadu doporučení ke cvičení, které přislibují uvolnění zablokovaného kloubu. „Lidé se k nim bohužel často uchylují bez předchozí konzultace s odborníkem a to je špatně,“ upozorňuje Tereza Novotná, podle níž se naopak obtíže často cvičením ještě zhorší.

„Bolest se zintenzivní, rozsah pohybu se sníží, objevuje se mravenčení v dolní končetině či dokonce snížení hybnosti. Je tomu tak z důvodu nesprávně stanovené diagnózy, kdy bolestivé projevy nemusí mít původ v blokádě SI, ale mohou být vyvolány například tlakem meziobratlové ploténky na nervový kořen či jednoduše nesprávným stereotypem sedu, který způsobuje enormní tlak na ligamentózní aparát páteře,“ nastiňuje fyzioterapeutka Eva Juráková hlavní důvod, proč by se do „samoléčby“ člověk neměl raději pouštět. 

Jógové pozice pro SI kloub

Pozice, které podporují zdraví SI kloubu a napomáhají ulevit od jeho bolestí, jsou tzv. twists, tedy rotační pozice, a asymetrické předklonové pozice, jež snižují zátěž tohoto kloubu. Snad ještě důležitější v prevenci je posílení svalstva kolem SI kloubu. Pro něj jsou nejvhodnější pozice protahující záda jako je most, kobra či velbloud. 

Vstávat a cvičit

Pokud však odborník blokádu SI kloubu skutečně diagnostikuje, cviky pro uvolnění bederní páteře pomoci mohou. „Vhodné jsou hlavně ty, které protahují v sedě, stoji či lehu hýždě, trénují podsazení a stabilizaci pánve a napřímení páteře společně s uvolněním a protažením svalů, jež ji obklopují,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann s tím, že jednotlivé cviky by měl vždy doporučit pouze odborník po přihlédnutí k individuálními zdravotnímu stavu pacienta a jeho páteře.

Názor lékaře je důležitý také proto, že pokud se nejedná o „esíčko“, ale například o blokádu bederní páteře, cviky rotační a flekční cílené na SI kloub stav spíš zhorší. 

V takovém případě je vhodnější volit jiný typ terapie, jako je stanovení pacientovy směrové preference, tedy pohybu, který přináší od bolestí úlevu. Je-li na vině bolestí naopak zánět SI kloubu, pozitivní efekt vykazuje terapie neinvazivním laserovým paprskem (laserterapie).

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino po proměně

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si ji dobíraly kvůli vzhledu. Tehdy si řekla,...

Další z rubriky

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Jak na ucpaný nos? Zapomeňte na troubení do kapesníku

Rýma, kapesník

Na podzim a v zimě většina lidí počítá s tím, že mohou mít rýmu. I když to často není problém, který by vyžadoval...

KVÍZ: Co víte o první pomoci?

Ilustrační snímek

Zásady první pomoci nemusíte potřebovat celé roky. Potom však přijde okamžik, kdy budou rozhodovat o životě a smrti....

Najdete na iDNES.cz