Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

aktualizováno 
Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz. Správnou a včasnou péčí se však bolestí můžete vyvarovat.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Takzvané „esíčko“ neboli sakroiliakální skloubení (SI) jsou dva klouby v oblasti beder. „Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi či stání a její váhu přenášet na nohy,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

Když vás chytnou záda

Pokud člověka zabolí právě v oblasti bederní páteře, má často tendenci hodnotit zasaženou oblast právě jako takzvané „esíčko“. „Bolest může být centralizována v oblasti bederní páteře, vystřelovat však může i do dolní končetiny,“ vysvětluje fyzioterapeutka Eva Juráková a dodává, že ne vždy se skutečně jedná o bolesti SI kloubu.

Ač se totiž může podle bolestivých symptomů zdát, že diagnóza blokády SI kloubu je jasná, je třeba mít se před tímto závěrem na pozoru. 

„Dislokace tkáně v oblasti bederní páteře se může projevovat podobně. Pokud jste rozhodnutí obtíže skutečně řešit, první kroky by měly vést do ambulance odborníka, který provede důkladné vyšetření, stanoví diagnózu, případně doporučí vhodné cvičení,“ upozorňuje fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Z čeho pramení bolesti SI kloubu?

Bolest začíná objevovat, když se v „esíčku“ vyskytne zánět. Důvodů, kde se bere, může být celá řada. Od poranění při sportu nebo pádu, přes opakující se námahu nebo špatnou techniku běhu, chůze či sedu, až po artrózu, běžné opotřebení kloubů související s přirozeným stárnutím nebo těhotenství. 

Nejlepší prevencí je cvičení

A jak se nejlépe bolestem v „esíčku“ vyhnout?  „Zachovat byste si měli optimální tělesnou hmotnost, čímž snížíte zátěž kloubů a snížíte i riziko poškození kloubních chrupavek, které může vyústit až v artrózu. Během dne také přemýšlejte o své postuře a snažte se páteř nezatěžovat chybným držením těla,“ radí fyzioterapeutka a lektorka jógy Tereza Novotná z Domu jógy.

Protože mezi nejčastější příčiny patří vedle nesprávného stereotypu sedu také vysoká četnost flexe neboli předklonů a absence extenčních pohybů, pacient by měl podle Evy Jurákové především obezřetně manipulovat s břemeny a snížit četnost flexe při běžných denních činnostech.

Kromě toho doporučuje cvičitelka Tereza Novotná také pravidelnou fyzickou aktivitu. „Vhodná je například jóga. Každodenní jemné protahování a posilování napomáhá preventivně působit proti bolestem a zánětům kloubů daných jejich chronickým nadužíváním,“ vysvětluje odbornice.

Cviky, které vás zbaví bolesti zad a ochrání před inkontinencí

U jógy a jakéhokoliv cvičení je také velmi důležité rozehřátí, díky němuž svaly, šlachy a vazy lépe vstřebávají otřesy a kloubům poskytuje podporu. U náročnějšího, silového tréninku se vždy zaměřujte na správnou formu provádění cviku.

Co dělat, když už záda bolí

Pokud vás již trápí bolesti, na prevenci už není čas, a je třeba konat. Na internetu můžete najít řadu doporučení ke cvičení, které přislibují uvolnění zablokovaného kloubu. „Lidé se k nim bohužel často uchylují bez předchozí konzultace s odborníkem a to je špatně,“ upozorňuje Tereza Novotná, podle níž se naopak obtíže často cvičením ještě zhorší.

„Bolest se zintenzivní, rozsah pohybu se sníží, objevuje se mravenčení v dolní končetině či dokonce snížení hybnosti. Je tomu tak z důvodu nesprávně stanovené diagnózy, kdy bolestivé projevy nemusí mít původ v blokádě SI, ale mohou být vyvolány například tlakem meziobratlové ploténky na nervový kořen či jednoduše nesprávným stereotypem sedu, který způsobuje enormní tlak na ligamentózní aparát páteře,“ nastiňuje fyzioterapeutka Eva Juráková hlavní důvod, proč by se do „samoléčby“ člověk neměl raději pouštět. 

Jógové pozice pro SI kloub

Pozice, které podporují zdraví SI kloubu a napomáhají ulevit od jeho bolestí, jsou tzv. twists, tedy rotační pozice, a asymetrické předklonové pozice, jež snižují zátěž tohoto kloubu. Snad ještě důležitější v prevenci je posílení svalstva kolem SI kloubu. Pro něj jsou nejvhodnější pozice protahující záda jako je most, kobra či velbloud. 

Vstávat a cvičit

Pokud však odborník blokádu SI kloubu skutečně diagnostikuje, cviky pro uvolnění bederní páteře pomoci mohou. „Vhodné jsou hlavně ty, které protahují v sedě, stoji či lehu hýždě, trénují podsazení a stabilizaci pánve a napřímení páteře společně s uvolněním a protažením svalů, jež ji obklopují,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann s tím, že jednotlivé cviky by měl vždy doporučit pouze odborník po přihlédnutí k individuálními zdravotnímu stavu pacienta a jeho páteře.

Názor lékaře je důležitý také proto, že pokud se nejedná o „esíčko“, ale například o blokádu bederní páteře, cviky rotační a flekční cílené na SI kloub stav spíš zhorší. 

V takovém případě je vhodnější volit jiný typ terapie, jako je stanovení pacientovy směrové preference, tedy pohybu, který přináší od bolestí úlevu. Je-li na vině bolestí naopak zánět SI kloubu, pozitivní efekt vykazuje terapie neinvazivním laserovým paprskem (laserterapie).

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz