VIDEO: Jak vzniká růžová pilulka, kterou užívají miliony Čechů

  • 19
Miliony Čechů se k růžovému prášku upínají jako k poslední záchraně, když jim třeba třeští hlava nebo je bolí záda. "Zázračný" ibalgin je nejpoužívanějším prostředkem pro tlumení bolesti, byť není zcela bez rizika. Podívejte se, jak se růžová pilulka vyrábí.

Každou hodinu z výrobní linky vyjede více než 100 tisíc tablet, ročně to je na 400 milionů pilulek. V Dolních Měcholupech se ibalgin vyrábí už od 80. let. A od té doby se na malém prášku nezměnilo prakticky nic, ani jeho růžová barva.

V jednom prášku 10 surovin

Na úplném začátku se ale musí do továrny doručit potřebné suroviny. Vzduch ve fabrice je téměř sterilní, je z 99,99 procent čistý. Suroviny míří do skladu, kde se jednotlivé komponenty naváží a rozdělí. V jednom prášku je přitom asi deset surovin, především účinná látka, ale například také pojivo.

Vše pak putuje do kompletační místnosti, kde jsou takzvané postýlky pro suroviny.

Historie růžové pilulky

- Ibuprofenu, z něhož vznikl český Ibalgin, bude letos v prosinci už jednapadesát let.

- Původně se vyvíjel jako prostředek pro léčbu revmatoidní artritidy.

- Okolo roku 1970 se začal používat i jaké lék proti jiným bolestem.

- Z léku na recept se později stal volně prodejný medikament.

- V 80. letech se v Československu nejprve vyráběl originál v licenci.

- Později jako generikum pod názvem Ibalgin.

Dalším krokem je granulování, kde se na lince jednotlivé suroviny spojují dohromady. Používá se metoda vlhké granulace. "Vypadá to jako granko, ale je to vlhké," popisuje tento proces znalec výroby Petr Kolář.

Následuje sušení směsi a síťování. V rotačním tabletovacím lisu pak pilulky dostávají pomocí razidla svůj tvar. "Máme jednotlivé typy tabletovacích strojů. Každý stroj má kolem 30 až 40 razidel," říká Kolář.

Růžová je klid

Na konci se pak tabletky potahují suspenzí s typickou růžovou barvou. Lidé jsou na ni zvyklí, je to tradice, zároveň má růžová i hlubší význam.

Barviva jsou totiž důležitým prostředkem pro zlepšení vzhledu léčivých přípravků a zároveň umocňují jejich psychologický účinek. Růžová přináší fyzický klid a utišení, bývá spojována s láskou, ženskostí, teplem a přežitím druhu.

Barva je zároveň výrazným rozlišovacím prvkem léčiv, mezi nimiž dominují bílé prášky, a napomáhá k lepšímu zapamatování a dodržování správného dávkování.

"Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem polknou jinou pilulku, než mají," říká Eva Pluhařová, lékařka z Brandýsa nad Labem.

Zázrak na bolest, nebo rizikový lék?

Příznivci ibuprofenu rádi říkají, že je to nejlepší lék na tišení bolesti, že je bezpečnější než aspirin nebo léky na bázi paracetamolu.

Podle vloni publikovaných výsledků švýcarských vědců, které citoval list The Telegraph, ovšem pacient, který sáhne po růžových pilulkách několikrát denně po dobu několika měsíců či dokonce let, se vystavuje vysokému zdravotnímu riziku.

Lékaři z Institutu pro sociální a preventivní medicínu na univerzitě v Bernu při testech na více než 116 tisících pacientech zjistili, že se při aplikaci vysokých dávek ibuprofenu po dlouhou dobu objevila třikrát častěji mrtvice a že tito lidé měli i kardiovaskulární potíže.