Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deset tipů, jak zvládnout chřipkové období bez úhony

  • 8
Známe to všichni – rýma, kašel, únava a bolest hlavy patří mezi nejčastější příznaky nachlazení, v případě chřipky vás navíc nemine ani bolest celého těla. Poradíme vám, jak chřipce a nachlazení předejít nebo jejich příznaky zmírnit.

Plískanice a nevlídné počasí přinášejí i zvýšené riziko nachlazení a chřipky. Obě tyto onemocnění mají několik společných znaků a někdy bývá problém je rozlišit.

„Jsou to virové choroby, ale chřipku, na rozdíl od nachlazení, obvykle provází i velká únava, vyčerpanost, bolest svalů, silná bolest hlavy. Také jsou pro ni běžné vysoké teploty nad 38 °C. Někdy chřipku provází i dýchací obtíže, může vyústit v záněty průdušek, zápal plic. Chřipka má také o dost delší trvání. S nachlazením se člověk se správně fungujícím imunitním systémem popere asi za týden, chřipka trvá obvykle deset dnů, ale její projevy můžou přetrvávat ještě několik týdnů po odeznění akutních příznaků,“ vysvětlila doktorka Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

A doporučuje navštívit lékaře vždy, když má nemocný horečku přesahující 38 °C, která neustupuje po 3 až 5 dnech. Varovné jsou i potíže s dýcháním, dušnost, neustávající kašel, obzvlášť pokud ho provází bolest na hrudi. Dalšími signály pro návštěvu lékaře je silná bolest hlavy, zmatenost a zvracení.

Proti chřipce se můžete dát očkovat, ale existují i další možnosti, jak se proti ní a nachlazení obrnit.

Podle doktorky Holly Phillipsové z New Yorku můžete kromě důkladného mytí rukou (mýdlem po dobu nejméně 20 vteřin) výrazně snížit riziko onemocnění nebo zkrátit dobu trvání nemoci i mnoha jinými způsoby. My vám jich prozradíme deset.

Otevřete okno dokořán

Strávit pracovní den v jedné místnosti s někým, kdo je nastydlý, výrazně zvyšuje riziko napadení virem. Doktorka Phillipsová radí několikrát za den otevřít okno, aby mohl čerstvý vzduch proudit dovnitř pokoje. Proud vzduchu podle ní udrží virové částice v pohybu a znesnadní tak jejich usazování v organismu.

Odvraťte se od lidí, co kýchají

„Jistě nechcete být nezdvořilí, ale odvrátit se od někoho, kdo kýchá nebo kašle, je velmi důležité,“ nabádá Phillipsová a varuje, že bacily se mohou kýchnutím přenést až šest metrů daleko.

Pokud vedle vás v metru či autobuse začne někdo kýchat nebo kašlat, rozhodně není dobré v blízkosti nemocné osoby setrvávat. Pokud máte možnost, jděte si sednout nebo stoupnout jinam.

Nedotýkejte se svých rtů

Podle doktorky Margarity Rohrové z NYU Langone Medical Center v New Yorku je dotýkání se tváře v podstatě stejně nebezpečné, jako olizování dveří od záchodu. Doktorka Rohrová proto doporučuje nedotýkat se obličeje zejména v chřipkovém období vůbec. To se ovšem snadněji řekne, než udělá. V průměru se totiž člověk bezděčně dotkne úst či nosu nejméně třikrát za hodinu.

Dodržujte pravidelný spánek

Využijte delších nocí a snažte se dostatečně spát. Nejenže budete svěží a odpočatí, ale můžete tak předejít nachlazení. Studie zveřejněná v časopise Archives of Internal Medicine ukázala, že lidé, kteří spali méně než sedm hodin, byli téměř třikrát náchylnější k nachlazení než jedinci, kteří spali po dobu nejméně osmi hodin.

Vypláchněte si nos

Doktor Richard Lebowitz, otolaryngolog z NYU Langone Medical Center v New Yorku, doporučuje v chladných měsících jako prevenci chřipky a nachlazení pravidelné výplachy nosní dutiny převařenou (vychladlou) osolenou vodou či solným roztokem. Podle něj tato metoda pomůže odstranit virové částice, které jste vdechli během dne, dřív, než se stačí usadit ve vašem těle.

Užívejte zinek

Doktor Lebowitz dále radí spolknout tabletku zinku hned, jakmile pocítíte první příznaky nachlazení. Tento minerál je nezbytný pro správnou funkci buněk imunitního systému. Podle výzkumů užívání zinku v průběhu 24 hodin od prvních příznaků nachlazení zkracuje dobu trvání nemoci. Autoři studie doporučují dávku 75 mg zinku denně.

I lékařka Pavla Myslíková souhlasí s tím, že zinek je v boji proti chřipce a nachlazení účinný. A doporučuje i vitamin C, který zvyšuje obranyschopnost organismu, a echinaceové kapky na podporu imunitního systému.

Dbejte na dostatečný pitný režim

V chřipkovém období je více než jindy důležité, abyste tělu zajistili příjem tekutin.Ty totiž pomáhají ředit hlen, který vaše tělo při napadení viry vytváří. Podle doktorky Phillipsové platí, že čím je hlen řidší, tím snadněji se ho zbavíte. Proto doporučuje vypít nejméně 2 litry vody nebo jiných tekutin denně.

Zapněte zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch v uzavřeném prostoru ještě zhoršuje bolest v krku a kašel. Osteopat Rob Danoff, programový ředitel z Aria Health ve Filadelfii, vysvětlil, že zvlhčovač vzduchu napomáhá k tomu, aby výše zmíněné příznaky byly snesitelnější. Suchý vzduch ve vytápěné místnosti způsobuje u většiny lidí vysoušení sliznic dýchacích cest a pokožky.

Když onemocníte, vyhněte se posilovně

Při běžném nachlazení by vám lehké cvičení, jako je svižná procházka nebo lekce jógy, nemělo nijak uškodit. Naopak vám může pomoci zbavit se únavy a rozproudí krevní oběh. Nicméně pokud bojujete s chřipkou nebo těžší formou nachlazení, není vhodné pouštět se do náročnějšího tréninku. Podle doktorky Rohrové vaše tělo potřebuje uspořit dostatek energie na boj s virem.

Spěte v polosedě

„Při spaní na zádech se hlen nahromadí v dutinách, což může vést k sekundární infekci nebo chronickému zánětu nosních dutin,“ varovala doktorka Phillipsová. Ta navrhuje spát a odpočívat v polosedě. Mírné posazení pomůže k tomu, aby krev proudila směrem od hlavy, čímž se snižuje riziko zánětu dutin.

, pro iDNES.cz