Ona

Jak se ubránit rýmě a kašli

  • 14
Kýchajících lidí přibývá, virózy sílí. Brzy přibude i případů chřipky. Lidé jejich šíření napomáhají sami - neléčí se tak, jak by měli. "Měl jsem ordinaci úplně plnou. Nejvíce lidí přišlo právě s virózou," popisuje praktik Jan Jelínek stav z posledních dní.

Výskyt viróz a s nimi rýmy a kašle však není nijak katastrofální. „Odpovídá to roční době,“ říká Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Když oči pálí a v krku bolí
Mezi typické příznaky běžných podzimních a zimních viróz patří pálení očí, rýma, kašel, škrábání v krku, někdy zvýšená teplota a bolest hlavy, ale ta bývá spíše jen mírná.

„I s těmito potížemi by lidé měli raději zůstat doma,“ radí lékař Jelínek. Díky odpočinku se jich mohou dříve zbavit a zároveň nebudou viry šířit dále.

Jenže je tu jeden velký problém. Kdo nechce přijít o výdělek, nebude chtít zůstávat doma „jen s rýmou“, navíc s vyhlídkou, že by kvůli tomu musel strávit až několik hodin v čekárně kvůli vystavení neschopenky.

Nehledě na to, že se lidé většinou cítí relativně dobře. „Naštěstí přibývá firem, které v podobných případech umožňují lidem zůstat několik málo dní doma, aniž by k tomu potřebovali neschopenku,“ říká Jelínek.

Podle něj se to nakonec firmám vyplatí. Oficiálně však tato možnost uzákoněná není a ani se o ní v nejbližší době neuvažuje. Většinu podobných viróz lze totiž zvládnout bez pomoci odborníka. „Platí na ně paralen, vitaminy, tekutiny a klid,“ radí praktický lékař Jelínek.

Čas vyrazit i s rýmou k lékaři nastává tehdy, když se k původní rýmě přidala déletrvající teplota nebo jiná komplikace, třeba úporná bolest hlavy - ta může ukazovat na zánět dutin a tam už mohou být potřeba i antibiotika stejně jako v případě, že by se infekce rozšířila na průdušky, kde se mohou kromě virů pomnožit i bakterie.

Obyčejná slabší rýma bez teplot není nutně důvod k tomu, aby člověk zůstával doma. Výjimkou mohou být třeba děti se sklony k zánětu středního ucha.

Chřipka se blíží
Objevily se už i případy pravé chřipky, kterou lidé někdy zaměňují s podzimními virózami. „Po celé Evropě, tedy i u nás jsou zatím velmi ojedinělé,“ říká Martina Havlíčková.

Je nanejvýš pravděpodobné, že v následujících týdnech právě chřipka nabere na síle tak jako v minulých letech, ale zatím podle Havlíčkové nelze se stoprocentní jistotou říci, který typ viru se nakonec rozšíří a zda to bude ten, proti kterému se očkuje.

Co platí na nachlazení
Přecházet virózu není určitě dobré, ale děláme to tak čas od času všichni, říká Havlíčková. Podle ní nejvíc záleží na tom, jak se kdo cítí.

U někoho proběhne rýma celkem bez potíží, jiného může i tato banální potíž na několik dní zcela vyřadit z provozu třeba kvůli úporné bolesti hlavy, potížím s dýcháním nebo pálení očí, které znemožňuje práci u počítače.

Jako u chřipky
„Člověk, který má rýmu nebo tedy nachlazení, by měl jíst dostatek ovoce a zeleniny a vůbec lehkou stravu,“ radí Jan Jelínek. Důležitý je rovněž dostatek tekutin.

Podle Jelínka lze zjednodušeně říci, že ačkoliv je nachlazení provázené rýmou a kašlem spíše banální potíží, lidé by měli v zásadě dodržovat pravidla podobná jako u chřipky. Tedy nechodit zbytečně na místa, kde se shromažďuje mnoho lidí, namátkou třeba do kin, obchodů a podobně.

Kýchá celá rodina
Snažit se ubránit rýmě má smysl dokonce i v době, kdy kýchá dítě nebo třeba partner. „Není nutné, abyste ji chytili všichni, ale chce to hodně vitaminů, klidně i těch dodávaných v doplňcích, protože tady by příjem z ovoce a zeleniny nestačil,“ radí Jelínek.

Zároveň doporučuje lidem obávajícím se nákazy, aby zvolnili tempo - protože se spíše nakazí, pokud budou vyčerpaní, jejich tělo je pak méně odolné vůči infekci. „Vždyť nemusíte tu chalupu zazimovat zrovna teď, když vás tak trochu pálí oči a necítíte se úplně fit,“ poznamenává lékař.

Jak donutit rýmu a kašel na ústup

Víte si rady v případě, že vás začne trápit podzimní nachlazení?

Bolest v krku 
• je důležité posoudit, o jakou bolest jde 
• pokud je bolest úporná a jsou při ní zvětšené mandle a uzliny plus horečka, může jít o angínu a je třeba jít k lékaři; pokud se potíže objeví večer, stačí počkat do rána.
• při škrábání v krku můžete použít pastilky nebo sprej z lékárny, s výběrem by vám tam měli poradit 
• ale stejnou službu může prokázat klid na lůžku a Priessnitzův obklad (na krk patří mokrá látka, kterou je třeba zvnějšku ještě převázat suchou, igelit se nepoužívá)

Rýma 
• provází-li rýmu teplota, je na místě klid na lůžku, lepší je chladné prostředí, ovšem žádný průvan 
• můžete používat kapky tlumící příznaky, o jejich výběru se poraďte s lékárníkem, na rýmu zabírají i některá homeopatika. Pozor, kapky používejte podle návodu a ne déle než několik dní 
• pokud se barva sekretu změnila z čirého či bílého na žlutozelený, pravděpodobně vás trápí nikoli virová, ale bakteriální infekce. Zvláště u dětí je dobré v tom případě zvážit návštěvu lékaře, aby infekce nepřeskočila na průdušky, plíce nebo do uší 
• trvá-li rýma déle než čtrnáct dní, navštivte lékaře

Suchý dráždivý kašel 
• potlačujte příznaky přípravky z lékárny 
• zvlhčujte prostředí, v němž se pohybujete, alespoň mokrým ručníkem

Vlhký kašel 
• je dobré rozlišit, zda je způsoben bakteriemi, či nikoliv, pro výskyt bakterií svědčí žlutozelený až zelený hlen a horečka, pak by mohlo jít o zánět průdušek a hrozí i zánět plic 
• kašel, při kterém se vám odkašlává snadno a hlen je spíše bělavý, pravděpodobně ustoupí sám, můžete též podávat sirupy usnadňující odkašlávání, často jsou to přípravky vyrobené z léčivých bylin, jako je jitrocelový sirup, sirup s medem a podobně

Bolest v uchu 
• může svědčit o rozvíjejícím se zánětu středního ucha, zvláště u dětí by proto měl stav posoudit lékař 
• můžete zkusit tlumit bolest chladnými obklady

Horečka 
• teplotu pod 38 °C není třeba srážet, naopak pomáhá tělu vyrovnat se s infekcí 
• teploty můžete srážet pomocí léků nebo zábalů, například jen končetin, vhodné je také potírat vlhkou žínkou místa, kde proudí krev (spánky, zápěstí, třísla) 
• u dětí nepoužívejte aspirin, ale raději čípky nebo sirupy určené přímo pro ně