Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

  • 0
Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba i v zaměstnání. Američtí vědci se ve své poslední studii zaměřili na to, jak se s podobným úkolem vypořádat co nejlépe.

Rozchod nebývá příjemný ani pro jednu zúčastněnou stranu. Pokud se rozhodnete rozejít s partnerem, možná přemýšlíte nad tím, jak mu to sdělit pokud možno šetrně a bez zbytečného trápení obou stran. Právě na to se zaměřili výzkumníci z Bringham Young University v americkém Utahu.

Výzkumu se zúčastnilo 145 osob, kterým vědci předložili řadu špatných scénářů a ke každému dva způsoby, jak by se o nich dozvěděli. Valná většina osob dávala přednost přímému a jasnému sdělení. Výpovědi takto nejvíce hodnocené byli také ty, které přišly testovaným snesitelnější. Kromě toho hodnotili osoby u výpovědí i to, jak moc se jim zdály upřímné, smysluplné a efektivní.

„Když vám hoří dům, chcete se to rychle dozvědět a dostat se ven. Pokud máte rakovinu, taky to budete chtít prostě vědět, nestojíte o to, aby doktor chodil dlouho kolem horké kaše,“ uvedl pro Daily Mail profesor lingvistiky Alan Manning.

Musíme si promluvit

Dodává ale, že pokud jde o romantické vztahy, nemusíte nutně vychrlit „rozcházíme se s tebou“ hned mezi dveřmi. „Říct to rovnou by mohlo být až příliš přímé. Stačí ale použít známou větu ´musíme si promluvit´, což dá protějšku několik vteřin na uvědomění si, že nyní přijdou špatné zprávy,“ dodává profesor.

V některých případech se však může vyplatit chvíli si připravovat půdu pro to, co se chystáte říct. Jde zejména o situace, kdy svým sdělením nabouráváte někomu jeho přesvědčení. „Lidé jsou nejvíce hákliví na svůj hodnotový systém. Pokud máte zprávu, která jde proti tomu, čemu věří, která ohrožuje jejich identitu nebo ego, pak se vyplatí je na to nejprve připravit,“ vysvětluje Alan Manning.

Jak je podle vás snazší přijmout špatnou zprávu?

celkem hlasů: 224

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. října 2017. Anketa je uzavřena.

1. Pokud je sdělena přímo a jasně
1. Pokud je sdělena přímo a jasně 111
2. Pokud mě na ni protějšek připraví krátkou větou
2. Pokud mě na ni protějšek připraví krátkou větou 86
4. Nevím
4. Nevím 26
3. Pokud se k ní dostaneme po delší konverzaci
3. Pokud se k ní dostaneme po delší konverzaci 1
, pro iDNES.cz