Domácí porod v americkém Ohiu – Jenny Hughesová z Millfieldu porodila doma...

Domácí porod v americkém Ohiu – Jenny Hughesová z Millfieldu porodila doma zdravého chlapce. | foto: Profimedia.cz

Jak se rodí ve vlastním obýváku

  • 479
Porod doma představuje nekonečný spor, v němž jsou obě strany přesvědčeny o své pravdě. Ženy, které se rozhodly přivést na svět potomka doma, často hovoří o tom, jak se ve vlastním obýváku na rozdíl od sterilního, cizího nemocničního prostředí cítily dobře a bezpečně. Lékaři ovšem trvají na tom, že porod doma je příliš rizikový.

Každý rok se doma narodí desítky dětí. Jejich maminky do nemocnice nechtějí. Z nejrůznějším důvodů. Podle lékařů nedělají dobře a ukazují na odborné studie, podle nichž je úmrtnost novorozenců, kteří přijdou na svět doma, dvakrát až třikrát vyšší než u těch, kteří přišli na svět v nemocnici.

"Pravděpodobnost, že rodička bude muset být převezena do nemocnice, ačkoli plánovala porod doma, se pohybuje mezi 12 a 32 procenty," upozornil před časem Jiří Zach z  Ambulance pro rizikové novorozence Thomayerovy nemocnice v Praze.

Zkraje letošního roku začal soud projednávat vůbec první případ komplikovaného porodu doma, který skončil vážným poškozením dítěte (více o případu čtěte zde).

"Člověk musí být samozřejmě absolutně opatrný na to, kterou ženu nechá rodit doma a kterou ne," konstatovala Zuzana Štromerová, která dělá porodní asistentku mimo nemocnici už deset let.

Doma bych rodila znovu

Linda porodila doma své deváté dítě
Domácí porod v americkém Ohiu – porod doma je pro všechny přítomné rituálem.
Ilustrační snímek
Porod doma
Porod doma čtenářky Moniky

Ženy, které nechtějí do nemocnice, nedají na porod ve svém obýváku dopustit. Pochvalovala si ho i mladá maminka Monika, která přivedla na svět chlapečka Toníka.

"Chtěla jsem se vyhnout jakýmkoliv lékařským zásahům, medikamentům i podpůrným či tlumícím prostředkům. Byla jsem přesvědčená, že příroda příchod miminka na svět zařídila nejlépe a že průběh porodu není třeba nijak vylepšovat či opravovat, pokud vše probíhá normálně," svěřila se iDNES.cz Monika, která rodila pod dohledem zkušené asistentky.

"Vlastní porod proběhl hladce a poměrně rychle a především naprosto spontánně. Při porodu jsem se řídila především vlastními pocity, volila jsem tempo a polohy, které mi vyhovovaly. S překvapením jsem zjistila, že přesně cítím, co kdy udělat," řekla Monika, která chce i svého dalšího potomka přivést na svět doma.

V Nizozemí jsou domácí porody oblíbené

Pojďte si povídat do Kavárničky

A co si myslíte o domácích porodech vy? Pojďte si o tom popovídat do Kavárničky. Přidejte se k nám ZDE.

Oněnka z Kavárničky

Porody v domácím prostředí mají ze západních zemí největší tradici v Nizozemí, kde tak přichází na svět až třetina dětí. Ve Spojených státech a Velké Británii je to ale podobné jako u nás.

V americkém Ohiu žije rodina, která prožívá porod doma jako posvátný zážitek. Tvrdí, že klade důraz na ženskou spiritualitu a vnitřní sílu. U porodu třetího potomka Jenny Hughesové z Millfieldu proto nechyběli ani jejich dvě děti a přátelé.

Dvaačtyřicetiletá Linda Hinchliffeová z britského Farnboroughu zase tvrdí, že při domácím porodu vždy prožije orgasmus. Zatímco většina žen trpí, Linda si porod vyloženě užívá. Doma už porodila devět dětí.

Rodily byste doma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 29. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 7614
Ano
Ano 3904