Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se léčí závislost na alkoholu

  1:00aktualizováno  1:00
Jen velmi malá část problematických pijáků se chce dobrovolně léčit. Možná také proto, že nevědí, co od léčby mají očekávat.
Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis

Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis - Vodka, alkohol - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ambulantní léčba
Součástí této léčby je psychoterapie, ale také léky, takzvané léky proti bažení. Nejde o látky, které by zhoršovaly snášenlivost alkoholu jako proslulý antabus, jen potlačují touhu po alkoholu.

V České republice existují přípravky ReVia a Campral, přičemž na balení preparátu ReVia se doplácí asi tři tisíce korun a na Campral 900 Kč. Už tento fakt však zužuje spektrum závislých, kteří by ambulantní léčbu mohli využít.

"Moje letitá zkušenost je taková, že počet lidí, kteří jsou schopni zvládnout svůj problém v ambulantním systému, je poměrně malý. To souvisí s určitým náhledem na nemoc, kdy si je pacient vědom svého problému a ten ještě není tak hluboký," vysvětluje primář ženské protialkoholní léčebny v Bohnicích Václav Dvořák.

Ústavní léčba
Závislého přivede do léčebny nezřídka až konflikt se zákonem nebo léčba v nemocnici. Tam nemá pacient přístup k alkoholu a v plné míře se projeví závažné abstinenční příznaky.

"Po zbavení se toxických látek mění pacient svůj postoj k léčbě a při rozumném tlaku ze strany příbuzných a odborníků se může vytvořit předpolí pro zahájení léčby," vysvětluje Václav Dvořák.

Po úvodní detoxikaci, která trvá čtyři až pět dní, začíná psychoterapie, buď skupinová, nebo individuální. "Při ní se snažíme zpracovat jeho minulost, jeho psychická traumata, která nasbíral během života," říká Dvořák. Také se zde učí jinému řešení problémů, než na jaké byl dříve zvyklý.

Doplňkem léčby je i podávání například antidepresiv, která pomáhají předcházet výkyvům nálady, někde se používá proslulý antabus. Ten nepotlačuje touhu po pití, zato v kombinaci s alkoholem přivodí závislému tak nepříjemný stav, že se příště pivu nebo vínu raději vyhne.

Třetí součástí léčby je i pravidelný režim, tolik potřebný, aby se po propuštění z léčebny mohl nemocný zařadit do běžného života.

Tvrdá realita
Několik týdnů v léčebně zdaleka neznamená, že je dotyčný definitivně vyléčený. Až při střetu s realitou se pozná, jak dokáže svému předsevzetí abstinence dostát.

Může docházet do ambulance psychiatra, ale také využít nabídky některé ze svépomocných skupin. Takovou jsou například sdružení Anonymních alkoholiků.

Není spojeno s žádnou církví ani jinými organizacemi a jejím jediným cílem je podporovat své členy v odhodlání přestat pít.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Porsche Panamera 4,0 4S...
Porsche Panamera 4,0 4S...

r.v. 2017, naj. 9 200 km, diesel
3 350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz