Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se léčí závislost na alkoholu

  1:00aktualizováno  1:00
Jen velmi malá část problematických pijáků se chce dobrovolně léčit. Možná také proto, že nevědí, co od léčby mají očekávat.
Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis

Vodka, destilát, alkohol - (c) profimedia.cz/corbis - Vodka, alkohol - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ambulantní léčba
Součástí této léčby je psychoterapie, ale také léky, takzvané léky proti bažení. Nejde o látky, které by zhoršovaly snášenlivost alkoholu jako proslulý antabus, jen potlačují touhu po alkoholu.

V České republice existují přípravky ReVia a Campral, přičemž na balení preparátu ReVia se doplácí asi tři tisíce korun a na Campral 900 Kč. Už tento fakt však zužuje spektrum závislých, kteří by ambulantní léčbu mohli využít.

"Moje letitá zkušenost je taková, že počet lidí, kteří jsou schopni zvládnout svůj problém v ambulantním systému, je poměrně malý. To souvisí s určitým náhledem na nemoc, kdy si je pacient vědom svého problému a ten ještě není tak hluboký," vysvětluje primář ženské protialkoholní léčebny v Bohnicích Václav Dvořák.

Ústavní léčba
Závislého přivede do léčebny nezřídka až konflikt se zákonem nebo léčba v nemocnici. Tam nemá pacient přístup k alkoholu a v plné míře se projeví závažné abstinenční příznaky.

"Po zbavení se toxických látek mění pacient svůj postoj k léčbě a při rozumném tlaku ze strany příbuzných a odborníků se může vytvořit předpolí pro zahájení léčby," vysvětluje Václav Dvořák.

Po úvodní detoxikaci, která trvá čtyři až pět dní, začíná psychoterapie, buď skupinová, nebo individuální. "Při ní se snažíme zpracovat jeho minulost, jeho psychická traumata, která nasbíral během života," říká Dvořák. Také se zde učí jinému řešení problémů, než na jaké byl dříve zvyklý.

Doplňkem léčby je i podávání například antidepresiv, která pomáhají předcházet výkyvům nálady, někde se používá proslulý antabus. Ten nepotlačuje touhu po pití, zato v kombinaci s alkoholem přivodí závislému tak nepříjemný stav, že se příště pivu nebo vínu raději vyhne.

Třetí součástí léčby je i pravidelný režim, tolik potřebný, aby se po propuštění z léčebny mohl nemocný zařadit do běžného života.

Tvrdá realita
Několik týdnů v léčebně zdaleka neznamená, že je dotyčný definitivně vyléčený. Až při střetu s realitou se pozná, jak dokáže svému předsevzetí abstinence dostát.

Může docházet do ambulance psychiatra, ale také využít nabídky některé ze svépomocných skupin. Takovou jsou například sdružení Anonymních alkoholiků.

Není spojeno s žádnou církví ani jinými organizacemi a jejím jediným cílem je podporovat své členy v odhodlání přestat pít.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...Najdete na iDNES.cz