Jak se chránit proti SARS

  • 7
SARS je vlastně podobná nemoc jako rýma, způsobují ji příbuzné coronaviry. Jen je mnohem nebezpečnější. Proto vypadají ochranná opatření podobně, jako by se člověk chtěl vyhnout rýmě. Jsou ale mnohem důkladnější. Hlavní zásada zní: vyhýbat se místům, kde hrozí nákaza.

Tak jako se v době, kdy má rýmu každý druhý, nechodí do kina, tak se v době SARS nejezdí tam, kde nemoc řádí nejvíce. "Nejezděte do nejvíce ohrožené oblasti ­ Číny a Hongkongu," radí hlavní hygienik Michael Vít.

Spoléhat se na roušky by se tam nemuselo vyplatit. "Mohou ochránit před nákazou, protože sníží infekční dávku, ale nejsou stoprocentní," říká Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu s tím, že pokud by se člověk ocitl v přímém kontaktu s nemocným, rouška by nákaze nejspíše nezabránila.

V Evropě se zatím vyskytlo jen málo případů nemoci, a proto není podle lékařů třeba se zvlášť chránit. Světová zdravotnická organizace doufá, že když vědci znají původce SARS, podaří se brzy vyvinout vakcínu.

1. Nejezděte do Asie
2.
Nepodceňujte dýchací potíže po návratu z ciziny
3. Posilujte imunitu
"Stejně by však trvalo několik let, než by bylo možné ji používat," soudí Havlíčková. Zatím mají laboratoře včetně české k dispozici test, který dokáže virus nemoci odhalit během dvou hodin na základě genetické informace. Dosud trvalo prokázání SARS tři až pět dní.

Proč neexistuje lék?
Protože SARS způsobuje zcela nový typ coronaviru. Tyto viry jinak způsobují banální choroby, označované jako nachlazení. "Jsou to rýmy, průjmy a podobně," říká primářka infekční kliniky na pražské Bulovce. Proti virům existuje jen málo léků, většinou se u nemocí, které způsobují (chřipka, hepatitida), léčí jen příznaky.

Jak dlouho se bude čekat na lék?
Zřejmě ještě několik let, protože vývoj je teprve na počátku. Přípravky by také čekaly dlouhé klinické zkoušky, které by musely vyloučit jejich vedlejší účinky. "Navíc stále není úplně jisté, zda SARS působí onen coronavirus úplně sám, či zda je tam ještě nějaký původce," vysvětluje Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.

Hrozí, že se SARS začne šířit v Evropě?
"To se nedá vůbec odhadnout," tvrdí epidemioložka Martina Havlíčková. Podle ní jsou v Evropě mnohem přísnější kontroly a každý podezřelý je izolován, což se v Asii, přinejmenším v počátcích šíření SARS, vůbec nedělo.

Co mají lidé dělat, pokud by se SARS objevil i v Česku?
Nemusí podle lékařů dělat nic, pokud nebudou v přímém kontaktu s nemocným ­ podobně jako se nemoc nijak nedotkla všedního života Němců či Francouzů, kde se jí několik lidí nakazilo.

Jak to, že se objevila nová nemoc?
Jde o zcela nový typ coronaviru, jak přesně vznikl, však vědci nevědí. Rychlému šíření nemoci napomáhá také letecká doprava. Objevují se názory, že jakkoli dnes SARS působí jako zcela nový jev, podobné infekce se už v historii mnohokrát objevily. Mohlo jít třeba o epidemie, o nichž dnes mluvíme jako o epidemiích moru. Jiný názor zase tvrdí, že jde o přirozený evoluční krok, kterým se příroda snaží reagovat na přemnožení lidí.

Proč se SARS šíří právě v Asii?
Nahrává tomu hlavně hustota obyvatel, kteří často žijí dohromady se zvířaty ­ podobně se šíří chřipka, která se vždy poprvé objeví v Asii, pravděpodobně po přenosu viru z drůbeže na lidi.

 

Obyvatelé Hongkongu se chrání rouškami před nákazou SARS. (4. dubna 2003)