Ona
Zachovejte klid, vezměte si čas na rozmyšlenou a sledujte cíl, radí odborníci těm, kdo sebou nechtějí nechat manipulovat (ilustrační snímek).

Zachovejte klid, vezměte si čas na rozmyšlenou a sledujte cíl, radí odborníci těm, kdo sebou nechtějí nechat manipulovat (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Šest praktických rad, jak se bránit manipulaci

  • 6
Každému z nás někdy do cesty vkročí zdatný manipulátor. Ať už to je matka, šéf, neústupný obchodní partner nebo člověk, který nám na radnici slíbil lásku až za hrob, cítíme se zahnáni do kouta. A pokud se nám nepodaří získat kontrolu nad situací, odcházíme z bojiště jako sedláci od Chlumce. Nechte si od zkušených koučů poradit, jak příště získat navrch.

Manipulátoři jsou všude kolem nás, a pokud chceme být úspěšnější než oni, měli bychom znát jejich metody i způsoby uvažování a být vždycky o krok napřed. Hodí se to v práci a v podnikání, ale velmi často také v soukromém životě.

"Umění komunikace spočívá ve schopnosti prosadit se, aniž bychom někoho nepřípustně omezovali," vysvětlují autoři Velké knihy manipulativních technik Andreas Edmüller a Thomas Wilhelm, kteří se oba zabývají koučováním. Zkusme se od nich naučit, jak vyjít z debaty s manipulátorem vítězně a přitom nebýt jako on.

Rada první: Zůstaňte věcní a féroví

Jedovaté poznámky, křivá nařčení a neférové kroky, to všechno dokáže člověka rozpálit doběla. Mnoho z nás se pak neudrží a dotyčnému se snaží oplatit stejnou, nebo ještě tvrdší měnou. To ovšem páni koučové nedoporučují: "Nenechávejte se nakazit taktikou, kterou používá manipulátor, neboť přesně to je jeho cílem," varují.

Naopak doporučují zůstat u jasných argumentů, předkládat věcná zdůvodnění a taky je vyžadovat, ptát se a naslouchat. "Projevujte se jako nesmlouvavě kooperativní partner," radí. "Manipulátora to bude rozčilovat, a pokud u vás jeho jednání nevyvolá kýženou reakci, tak znejistí."

Rada druhá: Zachovejte klid

Další triky, jak odolat manipulátorovi

  • ptát se a naslouchat
  • ignorovat a pokračovat
  • použít konkretizující trychtýř
  • aplikovat metodu přeskakující gramodesky
  • tvářit se nechápavě
  • změnit perspektivu
  • vystoupit ze situace

Což se mnohem snadněji napíše, než udělá. Je však třeba si uvědomit, že předpokladem úspěchu v jakémkoli vyjednávání je schopnost zachovat si chladnou hlavu a stoický klid.

Pokud ovšem patříte spíš k výbušnějším a horkokrevným typům nebo se při jakémkoliv náznaku tlaku hned rozpláčete, zkuste počítat v duchu do deseti nebo využít některou z metod uvedených v boxu vpravo.

Rada třetí: Sledujte svůj cíl

Předpokládáte-li setkání nebo debatu s manipulátorem, je dobré postarat se o to, abyste mu stanuli tváří v tvář připraveni. Už dopředu si tedy sami pro sebe ujasněte, čeho chcete dosáhnout, a držte se toho, i kdyby se čerti ženili.

"Soustřeďte se na svůj cíl," doporučují autoři knihy o manipulaci. Pokud však zjistíte, že debata k ničemu nevede a váš cíl se stává nereálným nebo nerealizovatelným, tak zbytečně neplývejte časem ani svými nervy a debatu ukončete.

Rada čtvrtá: Soustřeďte se na konkrétní chování

Lidem, kteří jsou často vystavování komunikaci s manipulátorem, se může stát, že manipulativní jednání očekávají i ve chvíli, kdy o ně vlastně ani nejde. Typickou ukázkou jsou situace, kdy si na člověka, se kterým se chystáme diskutovat, uděláme názor už dopředu a řídíme se tím, co jsme o něm slyšeli nebo jak na nás zapůsobil.

"Rozhodující je, abychom se nesoustředili na své domněnky, ale na skutečné konkrétní chování té osoby," upozorňují koučové. Podle nich je lepší vycházet z předpokladu, že pokud se člověk, se kterým jednáme, chová kooperativně, tak má v plánu se s námi dohodnout a spolupracovat. Podle nich je dokonce dostatečná dávka optimismu a počáteční důvěry k lidem většinou přínosnější než pesimistická nedůvěra.

Rada pátá: Dejte šanci dohodě

Možná vám to bude připadat překvapivé nebo přinejmenším nelogické, ale i debata, která skončila krachem, protože jste načapali manipulátora na švestkách (tj. zjistili jste, že s vámi hraje nečistou hru), se ještě může v dobré obrátit. Ano, můžete prostě prásknout dveřmi a rozhovor ukončit, moudřejší ovšem je nabídnout dýmku míru. Ne proto, že byste hodlali ustoupit, ale proto, aby se debata znovu otevřela, tentokrát ovšem věcně a fér.

"Budete se chovat kooperativně, ale zároveň protistranu přinutíte, aby tentokrát ona udělala krok směrem k vám," vysvětlují odborníci na komunikaci. "Nabídka smíru bude patrně manipulátora rovněž iritovat. A možná krátký okamžik iritace využije k tomu, aby opět přišel k rozumu a začal hledat společné věcně adekvátní řešení."

Rada šestá: Vezměte si čas na rozmyšlenou

Často se stává, že manipulátor využije vašeho překvapení a vybafne na vás požadavek, abyste udělali něco, co udělat nechcete. Než v leknutí a z nedostatku protiargumentů přitakáte, zkuste přehodit míček na druhou stranu hřiště.

"Řekněte, že si to musíte ještě rozmyslet," radí psycholožka Marta Boučková, jak odzbrojit manipulátora. Získáte tím nejen čas, ale také prostor pro nadechnutí, které je v komunikaci s manipulující osobou hodně důležité. Uvidíte, že pak bude mnohem jednodušší říci ne.