Ona
Vánoce, vánočka, Štědrý den

Vánoce, vánočka, Štědrý den - Vánoce, vánočka | foto: Michal Klíma, MF DNES

Jak prožít Vánoce bez zdravotních potíží

  • 5
Sváteční dny jsou někdy zbytečným náporem pro zdraví. Obávaná zapíchnutá kost není zdaleka tak častá, spíše jde o přejídání nebo potíže se žlučníkem, ale také o vážnější zdravotní problémy. Jak přečkat Vánoce bez úhony?

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco nevolnost po příliš vydatném obědě není důvodem k návštěvě lékaře, některé stavy vyžadují záchranku nebo pohotovost.

„Někdo jezdí na pohotovost i kvůli věcem, které vůbec nejsou vážné, týká se to zejména osamělých a neurotických lidí, kteří mají tendenci panicky reagovat i na nevelké obtíže. Jiní naopak podceňují i závažné příznaky,“ vysvětluje praktický lékař Jan Jelínek.

Velmi doporučuje, aby si nemocní lidé s sebou kromě svých léků na návštěvy brali i propouštěcí zprávy z nemocnice a podobně. „Když je nemají, lékaři pak musí v případě zhoršení jejich stavu řešit vše od začátku,“ upozornil lékař.

Nejčastější prohřešky proti zdraví 
• přejídání se, přemíra alkoholu a následné zažívací potíže 
• lidé se nevzdávají naplánovaného programu, ani když je třeba trápí nějaká viróza, která se jim pak zbytečně vleče, navíc nakazí i ostatní - třeba na návštěvách 
• alergické reakce vyvolané ochutnáváním neobvyklého ovoce a mořských plodů u citlivých lidí, alergici by si podobné experimenty měli odpustit 
• popáleniny při hektickém vaření

Kdy volat pohotovost, případně tam vyrazit? 
• nevolejte kvůli věcem, které snesou odklad, například ekzémy 
• naopak volejte, když má dítě nebo dospělý vysoké horečky, zvrací nebo má křeče 
• telefonicky se poraďte, pokud se zhoršila probíhající infekce

Kdy volat záchranku na čísle 155? 
• v případě poruch vědomí, selhávání dechu a oběhu, vážnějších úrazů 
• pozor třeba na příznaky mozkové mrtvice, mezi které patří oslabení jedné poloviny těla, brnění v polovině těla, poruchy vidění, kdy člověk může dočasně ztratit zrak, postižený může také ztratit řeč či si nemůže na něco vzpomenout 
• rychlou pomoc vyžaduje i infarkt, na který ukazuje pálivá bolest za hrudní kostí 
• u dětí volejte záchranku, pokud je dítě zraněné, dusí se nebo má silné křečovité bolesti břicha 
• na číslo 155 zavolejte, i když si nejste stoprocentně jistí, zda jsou potíže tak závažné, dispečerky to dokážou posoudit lépe než vy 
• v oblasti, kde není signál, volejte na číslo univerzálního záchranného systému 112, počítejte však s přepojováním

Jak prožít Vánoce bez stresu

1. Zkontrolujte lékárničku, doplňte chybějící léky
Vždycky je lepší se snažit zdravotním problémům předcházet a nejíst například jídla, o kterých víme, že nám nedělají dobře. Ne vždy se to však povede, a i proto by v lékárničce měly být léky na zažívací obtíže. O výběru se poraďte s lékárníkem. Dokupte také základní léky včetně těch pro děti.

2. Máte léky také pro babičku a dědečka?
Důležité je mít po ruce i léky pro příbuzné, kteří k vám na svátky přijedou. Poraďte se také s jejich lékařem, domluvte se, zda se na něj můžete obrátit, kdyby se například babičce přitížilo.

3. Ověřte si, kde je nejbližší pohotovost a lékárna
Pohotovost by měla sloužit tam, kde obvykle, ale raději si včas ověřte, zda máte správné číslo. Otevřených lékáren bude o svátcích minimum, předem si zjistěte, které to budou.

4. Nepokoušejte zbytečně své zdraví
Pokud máte nějaká zdravotní omezení, snažte se je dodržet a nejezte a nepijte to, co nemáte, jen proto, že jsou svátky. Zhoršení zdravotního stavu za to nestojí. Platí to například pro lidi s cukrovkou a alergiky.

5. Nestresujte se, starejte se o svou psychiku
Zkuste si o vánocích skutečně odpočinout a nestresujte se tím, že se vám případně nepovedlo vše připravit úplně ideálně. Naplánujte si na dny volna věci, které vás baví. Neležte jen před televizí, choďte ven.