Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přinutit děti snídat? Dejte jim müsli, říká odbornice

  12:10aktualizováno  12:10
Třetina malých dětí ve věku od tří do šesti let před odchodem z domova nesnídá, a tak se poprvé najedí až při dopolední svačině ve školce. Ti ostatní pak snídají nejčastěji namazaný rohlík nebo ochucený jogurt. Projekt Snídaně do školek jim všem nabízí chutnou a zdravou alternativu.

Degustace müsli v MŠ Matjuchinova v Praze 5 | foto: Jana Vašáková

O tom, že by měly děti před odchodem z domova pozřít aspoň několik soust, není pochyb. Jenže realita je často dost nemilosrdná. Půlhodinové tahání potomka z peřin, další nekonečné minuty přemlouvání, aby se oblékl. Průlet kuchyňským koutem, tři loky kakaa a úprk s vyoranou myší směrem ke garáži nebo autobusové zastávce. "Dělej, nebo přijdeme pozdě," burácí rodič, místo aby řekl: "Sněz si v klidu tu snídani a pak půjdeme."

Co se dá dělat, škola nebo školka nepočká a zaměstnavateli je taky putna, jestli vaše rodina v klidu posnídala. A upřímně: většina z nás by obětovala servis po babičce (nebo aspoň snídani) za čtvrthodinku ranního spánku navíc. Jenže snídaně je možná nejdůležitějším jídlem dne a u dětí to platí dvojnásob. Výzkumy prokázaly, že děti, které ráno nic nejedí, jsou dopoledne nesoustředěné, méně kreativní a pomalejší při řešení úkolů.

Testováno na dětech

"Projekt Snídaně do školek by měl usnadnit zavedení kvalitních cereálií do jídelníčku ve školkách a pomoci dětem najít si tu správnou cestu ke zdravému způsobu stravování ještě předtím, než začnou chodit do školy," vysvětluje výživová poradkyně Jana Vašáková.

O tom, že dětem müsli chutná, se přesvědčila při degustaci v MŠ Matjuchinova. Nabídla dětem mističky s různými ingrediencemi vhodnými pro zdravou snídani a na základě jejich hodnocení pak sestavila speciální dětskou směs MIXIT Testováno na dětech :).

Ta obsahuje kukuřičné a kokosové lupínky, slunečnicové semeno, křupavé špaldové a ovesné lupínky BIO, polštářky s čokoládovou náplní, banánové zlomky, jablko, brusinky a meruňky.

Dětská müsli směs Testováno na dětech :)

Dětská müsli směs Testováno na dětech :)

Rohlík, nebo müsli?

"Podle statistik české děti nesnídají. A když ano, tak ne zrovna zdravě," stýská si i výživová poradkyně Jana Vašáková, která je zakladatelkou projektu Snídaně do školek www.snidanedoskolek.cz. "Podle našeho malého průzkumu v MŠ Matjuchinova v Praze 5, kterého se zúčastnilo na padesát dětí od 3 do 6 let, snídá pravidelně 70 % z nich.

Pro třetinu z nich je proto dopolední svačina prvním jídlem. Její složení se ovšem řídí podle ceny za stravné, takže jsou nejčastěji tvořeny opět pečivem s pomazánkou nebo sýrem, doplněným kouskem ovoce nebo zeleniny.

"Složení snídaně je velmi důležité," vysvětluje Jana Vašáková. "Během noci vyčerpá mozek téměř všechnu glukózu z krve a co nejdříve ji potřebuje zase doplnit. Nevhodně sestavená snídaně působí v organismu člověka jako levné palivo. Dříve či později se i mozek může zadrhnout. Pomalu se uvolňující sacharidy dodají dětem nejen energii, ale také vlákninu, která navodí pocit sytosti."

Zdraví v mističce

Za ideální snídani (nejen pro děti) přitom výživová poradkyně považuje především pokrmy na bázi müsli.

"Důležité je ale zvolit takové cereálie, které jsou namíchány z kvalitních surovin bez přidaných cukrů a umělých látek. Obsahují-li příliš monosacharidů, rychlý přísun energie vystřídá další chuť na sladké," připomíná Jana Vašáková. Aby byla snídaně skutečně vyvážená a dobře stravitelná, je podle ní třeba müsli doplnit ještě zakysaným mléčným výrobkem (jogurt, kefír, acidofilní mléko) a zapít dostatečným množstvím tekutin.

Děti by se podle ní měly již v předškolním věku naučit pravidlu pěti porcí. Tím, že si osvojí správné stravovací návyky, nebudou mít pocit hladu, nebudou se zbytečně přejídat, nebudou unavené, podrážděné a nesoustředěné. A později, během dospívání, nebudou muset čelit nadváze či přímo obezitě, které jdou ruku v ruce s civilizačními chorobami.

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Televize jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...Další z rubriky

Do talentovek zbývají jen dva týdny. Čtěte šest rad, jak se připravit

(Ilustrační snímek)

Chce se vaše dcerka stát baletkou? Sní váš syn o kariéře uměleckého kováře? Přihlášky na střední školy, kde se skládají...

Nejčastější dětské strachy a jak je společně překonat

ilustrační snímek

Děti svět teprve poznávají a spolu s tím se občas dostaví pocity strachu. Dítěti jsou zpočátku cizí a netuší, jak se s...

Poradna: Dcera nám lhala o studiu. Jak s ní teď mluvit?

ilustrační snímek

Jsme s manželem úplně na dně. Naše chytrá holčička, na kterou jsme byli tak pyšní, nás tahala déle než rok za nos....

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz