Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přinutit děti snídat? Dejte jim müsli, říká odbornice

  12:10aktualizováno  12:10
Třetina malých dětí ve věku od tří do šesti let před odchodem z domova nesnídá, a tak se poprvé najedí až při dopolední svačině ve školce. Ti ostatní pak snídají nejčastěji namazaný rohlík nebo ochucený jogurt. Projekt Snídaně do školek jim všem nabízí chutnou a zdravou alternativu.

Degustace müsli v MŠ Matjuchinova v Praze 5 | foto: Jana Vašáková

O tom, že by měly děti před odchodem z domova pozřít aspoň několik soust, není pochyb. Jenže realita je často dost nemilosrdná. Půlhodinové tahání potomka z peřin, další nekonečné minuty přemlouvání, aby se oblékl. Průlet kuchyňským koutem, tři loky kakaa a úprk s vyoranou myší směrem ke garáži nebo autobusové zastávce. "Dělej, nebo přijdeme pozdě," burácí rodič, místo aby řekl: "Sněz si v klidu tu snídani a pak půjdeme."

Co se dá dělat, škola nebo školka nepočká a zaměstnavateli je taky putna, jestli vaše rodina v klidu posnídala. A upřímně: většina z nás by obětovala servis po babičce (nebo aspoň snídani) za čtvrthodinku ranního spánku navíc. Jenže snídaně je možná nejdůležitějším jídlem dne a u dětí to platí dvojnásob. Výzkumy prokázaly, že děti, které ráno nic nejedí, jsou dopoledne nesoustředěné, méně kreativní a pomalejší při řešení úkolů.

Testováno na dětech

"Projekt Snídaně do školek by měl usnadnit zavedení kvalitních cereálií do jídelníčku ve školkách a pomoci dětem najít si tu správnou cestu ke zdravému způsobu stravování ještě předtím, než začnou chodit do školy," vysvětluje výživová poradkyně Jana Vašáková.

O tom, že dětem müsli chutná, se přesvědčila při degustaci v MŠ Matjuchinova. Nabídla dětem mističky s různými ingrediencemi vhodnými pro zdravou snídani a na základě jejich hodnocení pak sestavila speciální dětskou směs MIXIT Testováno na dětech :).

Ta obsahuje kukuřičné a kokosové lupínky, slunečnicové semeno, křupavé špaldové a ovesné lupínky BIO, polštářky s čokoládovou náplní, banánové zlomky, jablko, brusinky a meruňky.

Dětská müsli směs Testováno na dětech :)

Dětská müsli směs Testováno na dětech :)

Rohlík, nebo müsli?

"Podle statistik české děti nesnídají. A když ano, tak ne zrovna zdravě," stýská si i výživová poradkyně Jana Vašáková, která je zakladatelkou projektu Snídaně do školek www.snidanedoskolek.cz. "Podle našeho malého průzkumu v MŠ Matjuchinova v Praze 5, kterého se zúčastnilo na padesát dětí od 3 do 6 let, snídá pravidelně 70 % z nich.

Pro třetinu z nich je proto dopolední svačina prvním jídlem. Její složení se ovšem řídí podle ceny za stravné, takže jsou nejčastěji tvořeny opět pečivem s pomazánkou nebo sýrem, doplněným kouskem ovoce nebo zeleniny.

"Složení snídaně je velmi důležité," vysvětluje Jana Vašáková. "Během noci vyčerpá mozek téměř všechnu glukózu z krve a co nejdříve ji potřebuje zase doplnit. Nevhodně sestavená snídaně působí v organismu člověka jako levné palivo. Dříve či později se i mozek může zadrhnout. Pomalu se uvolňující sacharidy dodají dětem nejen energii, ale také vlákninu, která navodí pocit sytosti."

Zdraví v mističce

Za ideální snídani (nejen pro děti) přitom výživová poradkyně považuje především pokrmy na bázi müsli.

"Důležité je ale zvolit takové cereálie, které jsou namíchány z kvalitních surovin bez přidaných cukrů a umělých látek. Obsahují-li příliš monosacharidů, rychlý přísun energie vystřídá další chuť na sladké," připomíná Jana Vašáková. Aby byla snídaně skutečně vyvážená a dobře stravitelná, je podle ní třeba müsli doplnit ještě zakysaným mléčným výrobkem (jogurt, kefír, acidofilní mléko) a zapít dostatečným množstvím tekutin.

Děti by se podle ní měly již v předškolním věku naučit pravidlu pěti porcí. Tím, že si osvojí správné stravovací návyky, nebudou mít pocit hladu, nebudou se zbytečně přejídat, nebudou unavené, podrážděné a nesoustředěné. A později, během dospívání, nebudou muset čelit nadváze či přímo obezitě, které jdou ruku v ruce s civilizačními chorobami.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Připravte dítě na zápis: nepodceňujte, nestresujte a nestrašte

Dítě, které jde k zápisu do školy, by mělo zvládnout vytleskávat slabiky, určit...

Duben je již druhým rokem měsícem zápisů do základních škol, které dříve probíhaly už v lednu. Tento posun prospěl...

Jaká matka, taková Katka. Pozor na to, co děláte. Děti vás vidí

(Ilustrační snímek)

Jsou naším zrcadlem v tom dobrém i zlém. Pokud tedy chceme, aby z našich dětí vyrostl zdravý a spokojený dospělý, měli...

Bolesti se nebojím a na porod se naopak velmi těším, šokuje Květa

Květa a Jirka po příjezdu do porodnice.

Zatímco první protagonistka seriálu České televize Čtyři v tom Zuzana už chodí po moravské vsi s kočárkem, ostatní tři...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz