Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přežít začátek školního roku

aktualizováno 
Ještě si pamatujete, jak vám v dětství bylo špatně, sotva za výlohami papírnictví vyvěsili obligátní nápis HOLA, ŠKOLA VOLÁ? Svým dětem můžete tenhle čas podstatně ulehčit.

Začátek školního roku


Obrázek usměvavého školáčka, který s poskakující brašnou na zádech radostně uhání v první školní den za vzděláním, můžeme uklidit do složky sci-fi a pojďme raději zjistit, jak dětem pomoci začátek školy v klidu přežít. Přechod z prázdninové volnosti do školního režimu není totiž žádná legrace. A to se zdaleka netýká jen těch, kdo do školních lavic usednou letos poprvé.

TO JE KNIHA, VZPOMÍNÁŠ SI?

Udělat z malého divocha školáka lze nejlépe tak, že ho moc zdivočet nenecháme. Přistrkujeme mu o prázdninách zajímavé knížky, přimějeme ho k sepsání prázdninového deníku nebo alespoň několika dopisů babičce, poutavě si s ním povídáme o přírodě a světě kolem. „Pokud má rodič dojem, že například třeťákovi nešla moc matematika, může ho během prázdnin posílat na nákup a dát mu předem úkol, aby spočítal, kolik asi nákup bude stát,“ radí dětská psycholožka Ilona Špaňhelová. Učitelky základních škol zase doporučují rodičům, aby poslední týden prázdnin s dětmi letmo a třeba formou hry zopakovali to, co se děti vloni naučily. Pomocnou ruku nabízejí třeba knihy nakladatelství Sinus s názvem Opakuj si o prázdninách, ve kterých najdete cvičení na zopakování látky první až páté třídy.

DOBRÉ OČI A PLNÉ BŘÍŠKO

Jste pragmatik a říkáte si, že když jste přežili školu vy, přežije ji i vaše dítě, a žádnou zvláštní přípravku mu nechystáte? Pak se omezte na to nejnutnější: prohlídku u očního lékaře, abyste měli jistotu, že syn či dcera dobře vidí nebo má dostatečné brýle; že má všechna potřebná očkování, a pak nakupte suroviny na zdravé a vydatné snídaně. Ranní start dokáže školáka taky smířlivě naladit.

TÝDEN DO STARTU

„Podle mého názoru je vhodné, aby alespoň poslední víkend prázdnin strávilo dítě doma,“ radí doktorka Špaňhelová. „Pokud například na školu připravujeme prvňáčka, je fajn, když mu uděláme přehledný kalendář, kde jasně vidí, kdy už škola začíná. Je také dobré, pokud si rodiče a děti udělají čas na sebe a řeknou si, jak právě končící prázdniny prožili, co se jim nejvíc líbilo, co by chtěli zopakovat a jak se těší nebo netěší do školy.“

JEDEN DEN PŘED

Abychom předešli ranním zmatkům, je dobré připravit školákovi slavnostní oblečení už den dopředu. Zejména pokud jde o holčičku, neuškodí v tomto směru krátká konzultace - v případě nesouhlasu by totiž po ránu mohlo dojít k závažnému zdržení. Jde-li dítě do školy poprvé, nezapomeňme do kabelky přibalit pytlík bonbonů nebo čokoládu, abychom ve chvíli, kdy ostatní rodiče počastují své ratolesti kornoutem plným sladkostí, nemuseli utírat potomkovi hořké slzy zklamání z tváře.

BUĎME REALISTÉ

Počítejme s marností snahy probudit v dítkách nadšení, že zase mohou listovat v moudrých knihách. Jen málo dětí se do učení na začátku školního roku vrhá s chutí. První dny se do školy těší, protože si musí se spolužáky vyměnit zážitky z prázdnin, a pak...: „Vzpomeňte si na sebe a na to, jak vám to ve škole šlo, a třeba vám to pomůže lépe se do dítěte vcítit. Vztah rodiče a dítěte přece nestojí na tom, jestli potomek nosí domů samé jedničky,“ říká dětská psycholožka na závěr.

CO RADÍ MÁMY LOŇSKÝCH PRVŇÁČKŮ

HANA KOVÁŘOVÁ, 36, manažerka inzerce
Úplný zázrak jsou trojhranné tužky, které pomáhají dětem natrénovat správný úchop. Prodávají se dokonce i trojhranné nástavce na obyčejné tužky.

KAMILA LAUDOVÁ, 40, na mateřské Nekupujte,zaručené’ balíčky pro prvňáky, protože klidně můžete první den školy zjistit, že vám půlka věcí chybí a druhá naopak přebývá. Počkejte raději na to, jaké pomůcky bude chtít paní učitelka.

ŠÁRKA BEZDĚKOVÁ, 27, na mateřské
Nekupujte levné pomůcky. Na penálu s Mickey Mousem se pokazil zip a švihadlo s plastovými rukojeťmi skončilo brzy v popelnici. U věcí do školy dvojnásob platí, že levně koupené je dvakrát placené.

Jak má vypadat ideální školní taška?

OBRÁZEK se bude školákovi líbit, ale funkčnost je přednější než vzhled.
ODRAZKY nesmějí chybět na žádné pořádné školní brašně, čím víc, tím líp.
NA SVAČINU je nejlepší oddělená kapsa, do které u lepších aktovek přesně pasuje speciální plastová krabička.
POPRUHY mají být široké, záda aktovky pevná, polstrovaná a přitom prodyšná.
KAPSA NA PITÍ by měla být zvenku, kvůli případnému úniku sladké tekutiny.
KONSTRUKCE musí být pevná, povrch nepromokavý a brašna by měla sedět

NEPOVINNÁ ČETBA pro rodiče prvňáků i pro školáky všeho věku

Jasminka Petrović napsala knížku Škola (Computer Press) pro všechny, kdo neberou sebe ani školu moc vážně. Kromě vtipných ilustrací nabízí rady jako třeba Jak spát při hodině.

Knížka Dany Kutálkové Jak připravit dítě do 1. třídy (Grada) je praktickou příručkou pro rodiče. Obsahuje tipy na rozvoj řeči, kresby, školních dovedností i smyslového vnímání. 

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

VIDEO: Kroužení s obručí v těhotenství zkoušejí i české ženy

Těhotná žena dělá hula hop přes své břicho

Internet obletělo video, na kterém žena ve vysokém stupni těhotenství krouží s obručí (tzv. hula hoop) okolo břicha....

Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

ilustrační snímek

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz