Těsné džíny podle gynekoložky podporují záněty.

Těsné džíny podle gynekoložky podporují záněty. | foto: Profimedia.cz

Jak předejít výtokům? Vyvarujte se těsných džínů

  • 17
Výtok dokáže pěkně potrápit. S nepříjemným svěděním a pálením se pravděpodobně setkala naprostá většina žen. Co dělat, aby se záněty neopakovaly?

"Poševní výtok je reakcí organismu na zánět, který vzniká přemnožením bakterií či jiných patogenů v pochvě. Často jsou původcem bakterie z konečníku, nejedná se tedy vždy o pohlavně přenosnou infekci, ale o infekci vlastními bakteriemi," říká gynekoložka Gabriela Pekařová z gynekologické ordinace Natalína.

Ne každý výtok je však projevem onemocnění. "Všechny ženy v reprodukčním věku mají fyziologickou sekreci z pochvy, jejíž intenzita se mění. Závisí to na věku, fázi menstruačního cyklu, na hladině hormonů," vysvětluje lékařka.

Samoléčba? Jen, když to svědí

Jak rozpoznat zánět od obyčejné sekrece? "Zánět poznáte podle zabarvení, zápachu a konzistence. Přidává se pálení a svědění genitálu, bolesti v podbřišku, někdy i potíže připomínající zánět močového měchýře: pálení při močení a častější močení," říká gynekoložka.

Podle ní se výtoku lze zbavit i pomocí samoléčby, ale pouze pokud jde o svědění. Zkusit můžete volně prodejné antimykotické masti. Při výtoku jakéhokoliv druhu jsou metodou první pomoci výplachy pochvy antibakteriálním roztokem. Ten potlačuje projevy zánětu, jako je pálení, svědění a otok sliznice," upozorňuje Gabriela Pekařová.

Výplachy můžete užívat také jako prevenci proti opakování zánětu. "Speciální intimní hygienu doporučuji rovněž, zvláště u žen, které mívají opakované záněty."

Pekařová upozorňuje, že výtok může být způsoben i voňavými mýdly. "Mýdla totiž často obsahují parfémy a barviva a nemají optimální pH. Spoustě žen nicméně nevadí, přesto jsou však vhodnější přípravky přímo určené k intimní hygieně, které nemění pH v pochvě a jsou hypoalergenní," podotýká lékařka.

Tanga raději příležitostně

Problémy s poševním výtokem bývají někdy dávány do souvislosti s kalhotkami zvanými tanga. "Tanga jsou nevhodná pro ženy, které mají opakované obtíže, protože dráždí genitál, vyvolávají pálení, svědění i zvýšenou sekreci z pochvy," říká Gabriela Pekařová. "Nicméně jednou za čas si klidně tanga obléct můžete."

Naopak jednoznačně byste se měla vyvarovat nevhodného oblečení. "Syntetické prádlo a těsné džíny zvyšují teplotu a vlhkost pohlavního ústrojí a podporují tak záněty," vysvětluje gynekoložka. "Doporučuji bavlněné prádlo, volnější kalhoty a sukně. Nikdy nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách," radí lékařka.

Omezte cukr i horké koupele

"Doporučuji také omezit cukr ve všech jídlech, i ovoci a nápojích. Nevybírejte si jídlo v konzervách a příliš kořeněné a slané pokrmy," říká Pekařová. "Pokud berete antibiotika, nasaďte současně i laktobacily," dodává.

Gynekoložka dále ženám radí, aby se vyhnuly parfémovaným vložkám a vložkám se syntetickým povrchem. "Tampony používejte minimálně, jen po nezbytně nutnou dobu, v žádném případě na noc."

Rozloučit byste se měla také s horkými a dlouhými lázněmi, také zapomeňte na různé přísady do koupelí. "V každém případě také dodržujte zvýšenou hygienu před a po pohlavním styku, samozřejmě také po použití toalety. Vyzkoušejte třeba speciální intimní ubrousky," doporučuje lékařka.

Hlavní zásady v boji proti výtoku:

- Používejte speciální mýdla a zkuste výplachy
- Noste bavlněné spodní prádlo
- Vyvarujte se těsných kalhot
- Omezte cukr, sůl a koření
- Vyhněte se dlouhým horkým lázním
- Dbejte na hygienu před a po pohlavním styku
- Nepoužívejte parfémované vložky, tampony pouze výjimečně