Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak postupovat při bělení zubů

  1:00aktualizováno  1:00
V posledních desetiletích se bělost zubů považuje za znak dobrého zdraví a kvalitní péče o tělo. Herci, zpěváci a modelky se v reklamách a na předváděcích molech chlubí běloskvoucím úsměvem. Dokonale bílé zuby přitom nemá od přírody nikdo.

Přirozenou barvu zubů ovlivňují geny a během života mnoho dalších faktorů.

Především jídlo a pití (nejvíc zbarvuje zuby čaj, káva a červené víno, ale také sójová omáčka), kouření či některé léky a chemické látky.

Z historického hlediska není bělení zubů žádnou novinkou. Již ve starém Egyptě bělili zuby pomocí sody a popela a profesionální bělení se praktikuje více než sto padesát let.

V současné době je bělení zubů nejrozšířenější v USA, kde jsou čistě bílé zuby a bezchybný úsměv společenskou normou, především u výše postavených úředníků a manažerů.

Ohledně bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti různých způsobů bělení proběhlo mnoho klinických studií.

Vědci dokázali, že pokud se vyloučí zdravotní rizika (jako jsou poruchy ve vývoji zubní skloviny, alergie na složky bělicích přípravků, nemoci dásní a zubů, těhotenství apod) a bělení se provádí správným postupem, nebezpečí nehrozí.

Než se tedy do bělení zubů pustíte, je třeba nechat si zkontrolovat chrup a na bělení ho připravit - ošetřit kazy a výplně, odstranit z povrchu zubní kámen a prohlédnout  dásně a ústní sliznici, které by neměly být postiženy žádným zánětem.

Samotné bělení zubů se dá provádět buď doma s pomocí různých bělících gelů, nebo odborně u stomatologa. Obecně je založeno na působení peroxidu vodíku v různých koncentracích, zcela do rukou odborníka pak patří bělení pomocí plazmové lampy. Další možností je nanesení pigmentů na povrch zubu, to však také provádí výhradně lékař.

Žádná metoda nezaručuje dokonalé vybělení. Nakolik se podaří zuby vybělit, záleží na původním zbarvení a jeho původu. Jen stomatolog dokáže orientačně odhadnout, jak dlouho bude bělení trvat a jakého výsledku se podaří dosáhnout.

Podle charakteru zbarvení zubů a celkového zdravotního stavu - včetně zhodnocení rizik - vám doporučí nejvhodnější a nejbezpečnější metodu.

I když už máte bělení za sebou, stále není vyhráno. O vybělené zuby je třeba dále pečovat. Kromě opakování bělení, protože nic nevydrží věčně, je vhodné omezit potraviny a nápoje, jež zuby zbarvují.

Důležité je nekouřit nebo alespoň kouření omezit. Kromě toho, že látky obsažené v cigaretách silně zbarvují sklovinu, mnoho z nich je kancerogenních neboli rakovinotvorných, a škodí tak celému tělu.

V prvních několika dnech po ukončení bělící kůry a někdy i později se může při požití velmi studených, horkých nebo kyselých potravin a nápojů objevit zvýšená citlivost zubů v podobě bolestí a trnutí.

Je proto lepší chrup nedráždit a hýčkat ho zubní pastou pro citlivé zuby. Jestliže bolest přetrvává déle než jeden až dva dny, směle se vydejte ke svému stomatologovi na kontrolu a pro radu.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz