Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak postupovat při bělení zubů

  1:00aktualizováno  1:00
V posledních desetiletích se bělost zubů považuje za znak dobrého zdraví a kvalitní péče o tělo. Herci, zpěváci a modelky se v reklamách a na předváděcích molech chlubí běloskvoucím úsměvem. Dokonale bílé zuby přitom nemá od přírody nikdo.

Přirozenou barvu zubů ovlivňují geny a během života mnoho dalších faktorů.

Především jídlo a pití (nejvíc zbarvuje zuby čaj, káva a červené víno, ale také sójová omáčka), kouření či některé léky a chemické látky.

Z historického hlediska není bělení zubů žádnou novinkou. Již ve starém Egyptě bělili zuby pomocí sody a popela a profesionální bělení se praktikuje více než sto padesát let.

V současné době je bělení zubů nejrozšířenější v USA, kde jsou čistě bílé zuby a bezchybný úsměv společenskou normou, především u výše postavených úředníků a manažerů.

Ohledně bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti různých způsobů bělení proběhlo mnoho klinických studií.

Vědci dokázali, že pokud se vyloučí zdravotní rizika (jako jsou poruchy ve vývoji zubní skloviny, alergie na složky bělicích přípravků, nemoci dásní a zubů, těhotenství apod) a bělení se provádí správným postupem, nebezpečí nehrozí.

Než se tedy do bělení zubů pustíte, je třeba nechat si zkontrolovat chrup a na bělení ho připravit - ošetřit kazy a výplně, odstranit z povrchu zubní kámen a prohlédnout  dásně a ústní sliznici, které by neměly být postiženy žádným zánětem.

Samotné bělení zubů se dá provádět buď doma s pomocí různých bělících gelů, nebo odborně u stomatologa. Obecně je založeno na působení peroxidu vodíku v různých koncentracích, zcela do rukou odborníka pak patří bělení pomocí plazmové lampy. Další možností je nanesení pigmentů na povrch zubu, to však také provádí výhradně lékař.

Žádná metoda nezaručuje dokonalé vybělení. Nakolik se podaří zuby vybělit, záleží na původním zbarvení a jeho původu. Jen stomatolog dokáže orientačně odhadnout, jak dlouho bude bělení trvat a jakého výsledku se podaří dosáhnout.

Podle charakteru zbarvení zubů a celkového zdravotního stavu - včetně zhodnocení rizik - vám doporučí nejvhodnější a nejbezpečnější metodu.

I když už máte bělení za sebou, stále není vyhráno. O vybělené zuby je třeba dále pečovat. Kromě opakování bělení, protože nic nevydrží věčně, je vhodné omezit potraviny a nápoje, jež zuby zbarvují.

Důležité je nekouřit nebo alespoň kouření omezit. Kromě toho, že látky obsažené v cigaretách silně zbarvují sklovinu, mnoho z nich je kancerogenních neboli rakovinotvorných, a škodí tak celému tělu.

V prvních několika dnech po ukončení bělící kůry a někdy i později se může při požití velmi studených, horkých nebo kyselých potravin a nápojů objevit zvýšená citlivost zubů v podobě bolestí a trnutí.

Je proto lepší chrup nedráždit a hýčkat ho zubní pastou pro citlivé zuby. Jestliže bolest přetrvává déle než jeden až dva dny, směle se vydejte ke svému stomatologovi na kontrolu a pro radu.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....Najdete na iDNES.cz