Samovyšetření prsu by každá žena měla provádět jednou za měsíc

Samovyšetření prsu by každá žena měla provádět jednou za měsíc | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Jak odhalit počátek rakoviny? Pomůže zejména prevence

  • 26
Mnohá nádorová onemocnění lze odhalit včas. Všímejte si jejich příznaků a nezdráhejte se hned navštívit lékaře. Většinu vyšetření mají obyvatelé Česka zdarma, přesto je nevyužívají.

I když se nádory objevují spíše nekoordinovaně, podle Světové zdravotnické organizace až třetině nádorových onemocnění lze předcházet. A to zejména změnou životního stylu.

Kouření a zvýšený příjem alkoholu způsobují celých čtyřicet procent nádorových onemocnění. Společně s obezitou a nulovým pohybem stoupá tento podíl až na šedesát procent.

Většina obyvatel Česka nežije zdravě, navíc ani nechodí na preventivní programy, které jsou schopny nádory včas odhalit. Důslednější jsou ženy, na vyšetření prsu jich zajde až 60 procent. Ale například taková screeningová koloskopie odhalující rakovinu střev a konečníku je využívána jen osmnácti procenty.

Ostatní programy vyhledá zhruba deset procent populace. Poradíme vám, jak se nechat vyšetřit na nejčastější typy rakoviny v Česku.

U žen

Vyšetření prsu

Zhoubný nádor prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen v Česku. Jeho výskyt stále stoupá, klesá však úmrtnost pacientek.

Nejběžnějším příznakem je bulka, zduření či zatuhnutí. Bulka, která nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje. Ženy by si měly všímat také toho, zda nejsou jejich bradavky zarudlé. V rámci programu preventivních prohlídek mají ženy od 45 let jednou za dva roky nárok na preventivní mamografické vyšetření mléčné žlázy zdarma.

Jak provést samovyšetření: bříšky tří prostředních prstů prohmatejte prs, zda nenajdete bulku. Tlačte dostatečně pevně. Opakujte vyšetření obou prsů vstoje, s jednou rukou za hlavou. Správná pozice ulehčí vyšetření vrchní vnější části prsu (směrem k podpažní jamce). Zde se objeví asi polovina zhoubných nádorů prsu. (VIDEO: samovyšetření prsu krok za krokem)

Vyšetření dělohy

Nádory děložního těla tvoří přes 40 procent všech gynekologických zhoubných nádorů. Příznakem je nepravidelné krvácení. Objevit se může také krvavý či hnisavý výtok.

Většina karcinomů děložního těla je zachycena v časném stadiu, zřejmě díky krvácení, které nutí ženu vyhledat lékaře. Lékař pak udělá klasické vyšetření, použije také ultrazvuk. Ke stanovení diagnózy je třeba histologické vyšetření nádoru, pod krátkou narkózou jsou ženě odebrány vzorky.

U mužů

Vyšetření prostaty

Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů u nás. Projevuje se velmi nenápadně: muži mají problémy s močením, cítí řezavé pálení. K lékaři většina z nich odchází, až když se v moči objeví i krev.

Na přítomnost onemocnění lékaře upozorní zvýšená hladina prostatického specifického antigenu, tedy PSA. To je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Její hladina nebývá zvýšená pouze u karcinomu, ale i u jiných onemocnění prostaty.

Proto je následně prostata vyšetřena ultrazvukem přes konečník a je z ní proveden odběr vzorků tenkou jehlou k histopatologickému vyšetření.

Rakovina plic

Nejčastější zhoubný nádor u českých mužů a čtvrtý nejčastější zhoubný nádor u žen. Každoročně přímo onemocní více než 6 000 obyvatel České republiky a každoročně téměř stejný počet obyvatel umírá.

Na začátku onemocnění jsou projevy spíše všeobecné, tedy teplota, váhový úbytek a nechutenství. Dlouhotrvající kašel, chrapot a dušnost již může signalizovat pokročilý stupeň. Při podezření lékař provede vyšetření pohledem, poklepem i poslechem. Změří tlak a provede laboratorní vyšetření krve a moče.

Nejdůležitější metodou vyšetření plic je rentgen a bronchoskopie. Kromě toho se používá také vyšetření takzvaným CT (počítačová tomografie), pokud je to nutné, používá se zobrazení nádoru a okolních tkání pomocí magnetické rezonance.

U obou

Nádory trávicí trubice

Nejčastěji jde o rakovinu tlustého střeva a konečníku. V časných stadiích mohou být potíže nevýrazné. Pozornost je třeba věnovat každé dlouhodobější změně při vyprazdňování. Tedy například zácpa, průjem nebo pocit nedokonalého vyprázdnění.

V rámci prevence mají ženy a muži od 50 let věku jednou za rok nárok na standardizovaný test na okultní krvácení ve stolici. Tento test dostanete u svého praktického lékaře.

Dále by pak v rámci prevence zhoubného nádoru tlustého střeva muži i ženy po 55. roce měli absolvovat preventivní koloskopické vyšetření na rakovinu tlustého střeva.