Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nejsnáze skoncovat s kouřením

  0:01aktualizováno  0:01
Možná byste s novým rokem chtěli začít nějak nově a lépe. Možná patříte mezi těch bezmála pětasedmdesát procent kuřáků, kteří litují, že nezdravému návyku propadli. Výhod, které by vám mohlo nekouření přinést, je požehnaně.

Jak přestat pít?
Čtěte zítra

 


Průměrný kuřák prokouří ročně 14 až 17 tisíc korun ročně - to je pouze jeden z bonusů - a nikoliv ten nejdůležitější. Když si je všechny sepíšete, nebude vám stačit papír.

Lékařka Eliška Bartlová, vedoucí oddělení podpory zdraví brněnského Zdravotního ústavu, se nedívá na novoroční předsevzetí nijak spatra. Lidé potřebují rituály a předsevzetí je jedním z nich.

Podobně jako u alkoholu by si měl člověk nejprve ujasnit, jak moc se nechal tabákovým dýmem ovládnout.

Existují na to různé složité testy, ale podle Bartlové získáte základní orientaci snadno: "Pokud si zapálíte do půl hodiny po probuzení, je to s vaší závislostí na nikotinu už na pováženou. Příležitostní kuřáci si s odvykáním pravděpodobně poradí sami," míní lékařka.

Odvykání od nikotinu
Projektant Pavel Máša si už nejmíň dvacet let zapaloval jednu cigaretu od druhé. Když mu chtěl někdo promlouvat do duše, odbyl ho známou průpovídkou o tom, že na hřbitově se sejdou kuřáci i nekuřáci.

Aby vám cigarety nechutnaly
Nedejte se odradit, pokud nedokážete típnout poslední cigaretu najednou.

Metoda vědomého kouření - každý tah vnímejte všemi smysly. Uvědomujte si všechny složky kouře: kysličník uhelnatý (je to, jako když kouří kamna), formaldehyd (páchne po mravencích), dehet (jako když asfaltují silnici), kyanovodík (hořké mandle).

Metoda rychlého kouření - vdechujte kouř po šesti vteřinách, zapalujte si jednu cigaretu od druhé, dokud vám nezačne být špatně.

Rozbíjení stereotypů - kuřte nejméně příjemným způsobem, ty nejhorší cigarety.

V pětačtyřiceti však skončil s infarktem v nemocnici a domů se vrátil jako vyměněný.

"Málem jsem natáhl bačkory. Doktor mi dal nůž na krk, řekl, abych si vybral mezi životem a kouřením. Seknul jsem s cigaretami ze dne na den," chlubí se muž, který se už dva roky nedotkl cigarety.

Inu, i takové zázraky se dějí. Výjimečně, při silné motivaci, dokáže udělat s cigaretami krátký proces i silný kuřák.

Avšak pokud kouříte už "celou věčnost" a vaše denní dávka přesahuje dvacítku, obvykle to najednou nesvedete. Není to žádná hanba.

Vyplatí se využít některé protikuřácké poradny. Tam vám vysvětlí, jak vzít na pomoc medikamenty - speciální žvýkačky, náplasti nebo tabletky. Nikotinová žvýkačka se žvýká jinak než ta normální, proto se přesně řiďte návodem.

Závislost je nemoc
Nikotin je návykovou součástí tabákového dýmu. Fyzická závislost na něm, která se časem projeví u většiny kuřáků, se z poloviny dědí a musí se léčit jako každá jiná nemoc.

Člověk musí počítat s abstinenčními příznaky (nutkavá potřeba kouřit, nervozita, bolest hlavy, poruchy spánku, pocit hladu, deprese...). Léčba, při níž se tělu dodávají konstantní nízké dávky nikotinu, pomáhá nepříjemné "absťáky" zvládat.

Odborníci uvádějí, že touha po cigaretě vrcholí jeden týden po zanechání kouření. Po osmi týdnech by však měla ustoupit jak nutkavá chuť na cigaretu, tak abstinenční příznaky. Doba léčby je individuální, ale obvykle se pohybuje kolem tří měsíců. Na cigarety pak ovšem nesmíte už ani sáhnout.

Rozlučte se s cigaretami

Když se rozhodnete přestat kouřit, je dobré postupovat promyšleně. Budete tak mít větší šanci na úspěch. Jak na to, radí lékařka Eliška Bartlová.

1. Proč chcete skončit?
Sepište si všechny důvody, proč je pro vás důležité přestat s kouřením. To bude váš první úkol. Seznam mějte na očích.

2. Přestaňte naráz a zahoďte cigarety
Stanovte si den D. Nejlepší je přestat naráz. Nekouřit vůbec je snazší než kouřit málo. Zničte všechny své cigarety, ze svého okolí odstraňte popelníky a vše, co by vám kouření připomínalo.

3. Pochlubte se okolí
Rodině i spolupracovníkům oznamte, že nekouříte, a požádejte je, aby vás ve vašem úsilí podpořili.

4. Pijte hodně vody a zažeňte hlad
Zásobte se vodou a šťávami, které potlačují chuť na cigaretu. Po ránu vypijte sklenici vody s jablečným octem, pijte minerálky s hořčíkem. Snězte každé dvě až tři hodiny nějakou nekalorickou pochutinu.

5. Dýchejte zhluboka
Naučte se nějakou techniku, jako je například "švédská metoda dýchání" (touhu po cigaretě překonáte hlubokými nádechy a výdechy).

6. Vyhýbejte se kuřákům
Ve volném čase si hledejte zdroje endorfinů a vyhýbejte se kuřácké společnosti. Jděte do kina, na procházku, cvičte, sejděte se s přáteli nekuřáky. Když vám někdo vnutí cigaretu, s klidem ji rozdrobte do popelníku.

Autoři: ,Nejčtenější

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz