V místnosti nemocného pravidelně větrejte (ilustrační fotografie)

V místnosti nemocného pravidelně větrejte (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Jak nechytit doma chřipku. Větrejte a myjte si ruce pečlivěji

  • 3
Chřipka řádí všude kolem. Už i vaši blízcí ulehli s horečkami. Abyste ji nedostali, pořádně větrejte místnost, kde nemocný leží, myjte si ruce pečlivěji a nezdržujte se příliš v jeho blízkosti.
Ať už se u vás v rodině objevila běžná chřipka nebo její prasečí varianta,

budete si muset zvyknout na časté mytí rukou a větrání. Šíření viru vzdušnou cestou nejde nikdy stoprocentně zabránit, ale pokud budete dodržovat základní pravidla, bude se u vás doma chřipka šířit obtížněji.

Nemocný je nejvíc nakažlivý první dny. Pokud to jde, vyčleňte mu po dobu jeho nemoci (nebo alespoň prvních, nejhorších dnů) samostatnou místnost. Pokrmy a nápoje mu servírujte zvlášť. Jím použité nádobí také zvlášť umyjte, postačí běžné saponáty.

Jak správně větrat?

Jak dlouho virus přežije, záleží na druhu povrchu, kam kapénky, které jej obsahují, dopadnou. Na hladkém povrchu z plastů nebo kovů vydrží nejdéle - až dva dny. V oblečení a papírových kapesnících se drží až dvanáct hodin, na rukou pět minut.

Suchý a vydýchaný vzduch dráždí ke kašli, čímž se pochopitelně dál šíří infekce. Podle Renaty Vaverkové, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje, se vzduch v místnosti nejúčinněji vymění během krátkého intenzivního větrání, kdy se okno otevře dokořán. Nevětráme průvanem, abychom viry nešířili do dalších místností.

"Takto větráme každou hodinu, nejlépe tehdy, jde-li nemocný pryč z místnosti, například na toaletu," dodává hygienička. V žádném případě není vhodné v zimním období nechávat průběžně pootevřené okno či ventilaci. Vzduch se pořádně nevymění, při dlouhodobém otevření se navíc místnost zbytečně prochlazuje, stejně jako stonající osoba.

Základem je mytí rukou

Ruce by se měly mýt teplou vodou a mýdlem, nyní déle a pečlivěji než obvykle. Je možné použít také speciální gely na bázi alkoholu - lze je koupit v lékárně, ale i v drogerii. Doporučuje se umývat si ruce nejen po každém příchodu domů a před konzumací jídla, ale také po každé manipulaci se špinavým prádlem, použitým nádobím nebo kapesníky nemocného.

Je samozřejmé, že nemocný používá svůj vlastní ručník, a to i na utírání rukou po použití toalety. Prádlo ani matraci, na níž nakažený chřipkou leží, nemusíte nijak mimořádně dezinfikovat, není třeba nakupovat žádné speciální přípravky. Postačí běžné postupy, nicméně v období chřipky je třeba prát častěji.

"Lůžkoviny, látkové kapesníky a ručníky vyvařte, a přežehlete žehličkou. Prádlo a pyžamo perte při teplotě předepsané výrobcem a přežehlete," radí Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. Nicméně zmíněné látkové kapesníky nejsou na chřipkové kýchání příliš vhodné, mnohem lepší je používat papírové.

Ukliďte a vyperte ložní prádlo i matracové chrániče

Hned po skončení akutního stadia, tedy zhruba po třech dnech, se doporučuje pokoj nemocného pořádně uklidit. Vyperte ložní prádlo i matracové chrániče.

"Všude tam, kde je to možné, dáváme při úklidu přednost vysávání a úklidu na vlhko před zametáním, kdy dochází k víření prachových částic a jejich zpětnému usazování," zdůrazňuje Renata Vaverková.

Po celou dobu nemoci omývejte vodou a běžným saponátem zařízení a plochy, kterých se nemocný dotýká, například dveřní kliky, telefony, počítače či desky stolů.

Na co nezapomenout

Je důležité, aby nemocný člověk nemusel v průběhu svého onemocnění na veřejnost, do lékárny či do obchodu a měl v zásobě nejméně na týden následující:

* léky na snižování horečky a tlumení bolesti
* papírové kapesníky
* dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu
* běžně užívané léky, které máte předepsané od svého lékaře
* potraviny a předměty osobní hygieny
* Zjistěte si zároveň, že máte správné kontakty na svého praktického lékaře, členy rodiny a přátele, popřípadě sousedy, abyste jim mohli zatelefonovat, pokud byste potřebovali pomoci.