Jak na to, abyste byli pro běhání tu správnou motivaci?

Jak na to, abyste byli pro běhání tu správnou motivaci? | foto: Peter Brichta Redbull Media House

Jak na to, abyste měli pro běhání tu správnou motivaci

  • 7
Ne každý, kdo běhá, má ambice závodit nebo porážet ostatní na segmentech na Stravě. Ve většině případů jsou ale běžci soutěživá stvoření. Motivaci najdou v té správné partě, reálné i virtuální.

Motivovat se k výkonu, pokud na vás v cíli nečeká žádná odměna, není jen tak. Jak na to? Zajímavý nástroj představují již zmíněné segmenty na sportovní sociální síti Strava.com, které vám mohou z každého tréninku vytvořit rallye plné měřených „erzet“ a volnějších úseků mezi nimi. Patříte-li mezi soutěživé běžce, pak vás tento návykový systém virtuálního závodění jistě nenechá klidnými. Více o Stravě se můžete dočíst v tomto článku.

Sledujte lidi, kteří vás svým příběhem nakopnou

Pro běžce, které však nechává jakékoli závodění naprosto v klidu, existuje i jiná cesta. Internet je dnes plný zajímavých osobností a příběhů, které ve většině případů fungují jako dokonalá motivace. Stačí prolétnout Instagram a Facebook, najdete tam celou řadu lidí, kteří mohou motivovat svými špičkovými výkony, nebo příběhy obyčejných lidí, kteří pracují, starají se o děti, a přesto zvládají pravidelně trénovat. 

Náš výběr osmi inspirativních instagramových účtů naleznete zde.

Obklopte se lidmi, kteří vás podpoří

Klíčem k úspěchu jsou i lidé, jimiž se obklopujete, protože ti dokážou vytáhnout váš výkon na nečekanou úroveň. Nemusí to nutně být vaši blízcí, i když ti na vás budou mít největší vliv. Pokud rodinu a nejbližší přátele nezajímá, za kolik zaběhnete desítku a jestli zvládnete maratonu, pak je třeba poohlédnout se někde jinde.

Po celé České republice se dají nalézt běžecké kluby a skupiny, jejichž součástí se můžete stát. V takové partě naleznete partu podobně postižených bláznů, kteří si pozorně poslechnou vše o vašem tréninku i závodních plánech. A v okamžiku, kdy se o své představy ohledně cílového času podělíte s dalšími lidmi, kteří během žijí, si v polovině závodu pořádně rozmyslíte, jestli zvolnit, protože vás bolí nohy, nebo radši zatnout zuby a vydržet v plánovaném tempu až do cíle.

Velmi podobným způsobem bude fungovat i virtuální alternativa. Nemusíte nutně docházet několikrát týdně na skupinové tréninky, abyste byli součástí komunity. Stačí se na Facebooku přidat do několika skupin a hned budete uprostřed všeho dění. S „virtuálními“ kamarády se poté můžete potkávat na závodech a občasných společných akcích.

Dejte si ale pozor na to, že komunita může fungovat i kontraproduktivně. Obklopíte-li se lidmi, kteří vás budou podceňovat a zrazovat od tréninku a závodů, bude to mít na vaši výkonnost velmi pravděpodobně negativní dopad.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.