Nevlídný podzim je tu. Chřipku zažene ovoce i umyté ruce

aktualizováno 
Je to každý rok stejné, nejen rodiče malých dětí se děsí podzimu a zimy. Neustálé nachlazení, infekce a také chřipková epidemie. Jak nejlépe přečkat toto nevlídné období a co můžeme pro sebe a své děti udělat, abychom byli zdraví?
Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek)

Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Nekomplikované infekce dýchacích cest způsobuje mnoho původců, zejména virů a bakterií. Projevují se například suchým kašlem, pálením za hrudní kostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, chrapotem či pálením a slzením očí," říká docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

A dodává, že nebezpečné jsou hlavně skutečná chřipka, RSV infekce u dětí a některé bakteriální infekce, které mohou vést k závažným komplikacím a mohou skončit nejen hospitalizací v nemocnici, ale dokonce až smrtí.

Obávaná chřipka

Chřipka se vyskytuje celoročně, případů přibývá v chladnějším období, tedy na podzim a v zimě. 

"Infekčnost pacienta začíná již jeden až dva dny před vznikem prvních příznaků a končí obvykle pět až sedm dní po nástupu chřipky. Děti a pacienti s oslabenou imunitou však mohou být infekční i delší dobu," vysvětluje docent Maďar.

Domácí lékař

Skutečná chřipka oslabí obranyschopnost dýchacích cest i celkovou imunitu a vyčerpá kapacity imunitního systému, čímž vzniká riziková situace při další akutní infekci. 

Chřipka může také akutně zhoršit dlouhodobé chronické onemocnění například srdce, jater, ledvin či astma.

Nutná prevence

Když se chcete vyhnout častým infekcím, musíte se o své tělo dobře starat. Zapomeňte na kouření a alkohol, choďte do sauny, jezte dostatek ovoce a zeleniny a nezapomínejte na odpočinek a dobrý spánek. 

V období chřipkové epidemie se izolujte od nemocných, vyhýbejte se velkému počtu lidí na veřejných místech (kina, divadla, MHD, nákupní centra, zdravotnická zařízení), a pečlivě dodržujte hygienu rukou (s mýdlem a důkladným vysušením, případně s dezinfekcí). 

Dále je nutné chránit ústa a nos u kašle a kýchání kvůli rozšiřování kapénkové infekce - používejte jednorázové kapesníky, nedotýkejte se očí, nosu a úst po kontaktu ruky s "nakaženými" povrchy a předměty (kliky, nákupní vozíky, bankomaty, peníze apod.).

Účinnou ochranou před nemocí i jejími komplikacemi je také očkování, a to hlavně proti chřipce a pneumokokovým infekcím. 

"Jako lékař uznávám některé alternativní postupy, seznámil jsem se s ajurvédou při opakovaných návštěvách Šrí Lanky i s čínskou medicínou přímo v Pekingu. Věřím na sílu přírody a toho, co nám poskytuje. Pokud by však na všechno stačily bylinky, nebyly by v minulosti lidstva devastující pandemie. Jen známá španělská chřipka si vyžádala přes 40 milionů obětí, včetně mladých lidí," říká docent Rastislav Maďar. 

"Různé přírodní produkty a babičkovské rady existují staletí, významné úspěchy v boji s infekčními nemocemi však přinesla až moderní medicína od druhé poloviny 20. století. Ignorance a podceňování moderních, vědecky ověřených a neustále monitorovaných postupů, včetně vakcinace, tak může mít fatální následky," dodal Maďar.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Natálka má vrozenou vývojovou vadu, kvůli které nosí protézu. Zoufale by...

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie touží po obyčejném pohybu. Přestože se...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Další z rubriky

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Růženka se naučila brát hračky do ruky.

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali. Narodila se nám Růženka, u které doktoři...

Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem...

Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s...

Schizofrenici čelí posměškům a nepochopení, říká psychiatrička

Brněnská psychiatrička Marta Holanová

Schizofrenie je postrachem mezi duševními nemocemi podobně jako rakovina mezi chorobami těla. Její záludnost spočívá v...

Najdete na iDNES.cz