Jak mléčné bakterie prospívají střevům

  • 3
Je poměrně známou skutečností, že mléčné bakterie - neboli laktobacily - pomáhají při mnoha onemocněních a že jsou součástí přirozené střevní mikroflóry. Pomáhají zde udržet zdravé fyziologické prostředí a chrání nás před některými škodlivými mikroorganismy.

Jejich úbytek nebo vymizení má pro organismus zásadní neblahé účinky.

V mikroflóře střev se přemnoží bakterie a kvasinky, což vede k průjmu, bolestem břicha a dalším, mnohdy složitějším komplikacím.

Pozitivní úlohu však sehrávají jen ty mléčné bakterie, které vytvářejí optimální kyselé prostředí přeměnou sacharidů na kyselinu mléčnou a které produkují peroxid vodíku a bakteriociny bránící usazení nebo pomnožení nežádoucích mikroorganismů.

Kanadští vědci vyvinuli kapsle, které zvyšují množství žádoucích mléčných bakterií v těle. Každá pilulka obsahuje dvě miliardy takových bakterií. Ty jsou nezbytné pro správné trávení, ochranu proti množení škodlivých střevních mikrobů, při léčbě akutní gastroenteretidy a dalších obtíží.

Působením mléčných bakterií se upravuje pohyblivost střev a může se i snižovat hladina cholesterolu v krvi. Navíc snižují riziko vzniku rakoviny střev, takzvaného kolorektálního karcinomu.

Vše o rakovině tlustého střeva a konečníku najdete ZDE

Přípravek se jmenuje Lacidofil a dostanete ho i v českých lékárnách. Mohou ho užívat lidé všech věkových kategorií jako lék nebo jen jako prevenci. Dá se užívat i dlouhodobě pro udržení zdravého bakteriálního prostředí ve střevě. Navíc ho částečně hradí pojišťovna. Vždy ale platí - nejdříve se poraďte s lékařem.