Muži lžou, aby přežili, ženy pro snazší život, zjistil rakouský vědec

  1:11aktualizováno  1:11
Ženy lžou pro snadnější život. Muži proto, aby vůbec přežili. Oba jsou mistry v sebeobelhávání, tvrdí rakouský vědec, jenž zkoumal lidské lhaní. Jsou však situace, kdy by se lhát mělo. Kdy je lhaní odsouzeníhodné a kdy naopak chvályhodné?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzájemné osočování

Muži vyčítají ženám, že lžou, když říkají, že na kráse nebo velikosti nezáleží. A co teprve na velikosti bankovního konta.  Ačkoli poslední platí pro intelektuální Evropu. V USA a Izraeli je to prý jinak, dokonce radikálně. Informace o mužově platu prý je to první, co chce žena při seznamování vědět a žádné obelhávání nepřipustí.

Ženy mužům nevěří, mluví-li o exkluzivitě lásky, čili věrnosti. Obě pohlaví mají, zdá se, svá „bolavá místa“. Ale jedno mají společné:  jak muži, tak ženy si předhazují virtuozitu ve lhaní.

Proč lžou muži?

Za lhaním muže vězí většinou typické mužské komplexy. K tomuto závěru dochází rakouský badatel, zkoumající lež, Peter Stignitz, jak referuje hamburský lifestylový magazín Modern Living a cituje ho Spiegel.

Typický macho nikdy nepláče, nepřizná slabost, protože se nechce zesměšnit. V populaci sice nepřevažují koncentráty tvrdosti a síly, jaké známe z akčních filmů. Přesto je taková filozofie více či méně zakódována v každém muži. A protože je i rozsévačem semene, musí si k tomu zajistit podmínky. Každé ženě tedy namlouvá, že ona je ta jediná vyvolená, zatímco očima rentgenuje každou pěknou kolemjdoucí.  "Při dotazu na volnočasové aktivity všichni muži údajně nejraději sportují, zatímco pravdivá odpověď by zněla: sledování televize," tvrdí Stiegnitz.

Proč lžou ženy?

My ženy prý máme zakódovanou potřebu harmonických vztahů. A jelikož pravda bolí a zraňuje, uchylujeme se často ke lži. Mnohdy milosrdné. "Vypadáš dobře, moc ti to sluší!", mažeme si med kolem úst, přestože si o zjevu dotyčné myslíme pravý opak.  Někdy je to odsouzeníhodné – a sice v případech, kdy se nejedná o milosrdnou lež, ale o úmyslné klamání za účelem poškodit konkurentku a vyloučit ji ze soutěže. To ženy, hlavně v boji o muže, umějí moc dobře! I zde se podepsala evoluční biologie. "Na nejvyšším místě ženské hitparády lhaní stojí falešné údaje o věku, váze nebo předstíraný orgasmus. Z existenciálních důvodů nebo kvůli dětem si často nalhávají, že mají krásné manželství," tvrdí Peter Stiegnitz.

Praktické rady záletníkům: lži, ale věrohodně.

Libuše Konopová

Autorka textu je vztahová koučka, které se můžete v naší poradně zeptat, jak se seznámit, jak navazovat vztahy a flirtovat.

Libuše Konopová

Libuše Konopová

V dnešní zkomercializované době se to jen hemží návody na cokoli. Samozřejmě i na to, jak si počínat při nevěře. Máš-li tajnou milenku, lži, ale věrohodně. Vymysli si důvěryhodnou, pokud možno jednoduchou historku a nezaplétej se do detailů! Pamatuj si, co jsi kdy řekl! A také komu! Radí psychologové pánům, co sedí na dvou židlích. Ano, většina příruček tohoto druhu je určena mužům…proč? Protože stále ještě přežívá teorie, že muži zahýbají častěji než ženy….

Pokrokoví psychologové a terapeuti to však dávno pokládají za předsudek. Argumentují logicky: s kým ti muži zahýbají? No přece se ženami, tedy aspoň většinou…A vyjadřují se podobně jako kdysi dávno Plzák: zatloukat, zatloukat, zatloukat! Přiznat jen to, co je stejně již známo...

Proč mají ženy lepší nos a lžou přesvědčivěji?

Většina žen pozná manželovu lež i po telefonu. Moje kamarádka Alice mi jednou řekla: "Stačí mi pár vět a vím, kolik uhodilo. Poznám, kdy má špatné svědomí nebo se chystá přijít až ráno…Po dvaceti letech manželství už ho mám přečteného! Opačně to ale neplatí ani trochu. On mně zbaští vždycky všechno a nemusím se nijak zvlášť snažit."

Čím to je? Máme my ženy talentovanější ucho nebo nadání číst jemné signály řeči těla? Obecně lze říci, že ano.  Ochránkyně mláďat a domácího krbu byly těmito schopnostmi vybaveny lépe než muži. Stejně jako komunikační zdatností, kterou lze uplatnit vždycky – i u  zatloukání nevěry.

Díky lži se vyvíjíme

Je lež odsouzeníhodná nebo chvályhodná? Záleží samozřejmě na okolnostech.  Každopádně má své kladné stránky a valnou měrou přispívá k vývoji lidstva. Je dávno prokázáno, že lhaním, tedy konstruováním jiné reality, si cvičíme mozek, čímž zpomalujeme jeho stárnutí. A vědci přišli i na to, že nebýt schopnost lhát, nebylo by ani pokroku a vývoje.

Na druhé straně platí, že sdělit lze všechno, záleží pouze na volbě slov….I to cvičí mozek a usnadňuje soužití. Což pro soužití žen s muži platí přinejmenším dvojnásob.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Snacha bere drogy, rodí a děti končí u prarodičů. Teď mají nový domov

Spokojená rodina se vrátila do nového domova.

Je to tři roky zpátky, co manželům Juchelkovým zavolala sociálka. Jejich děti odrostly a Helena (52) s Erichem (62) se...

Nevyžádané dotyky v éře MeToo. Speciální šaty jich odhalily 40 za hodinu

Až čtyřicetkrát za hodinu. Speciální šaty ukázaly, jak jsou ženy osahávány v...

Na problém sexuálního obtěžování v Brazílii se snaží upozornit reklamní agentura, která vytvořila neobvyklé šaty. Mají...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Najdete na iDNES.cz