Obezita - (c) profimedia.cz/corbis

Obezita - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak lze léčit obezitu

  • 14
V průběhu celého seriálu o hubnutí jsme hovořili o tom, jak zlepšit životní styl, abyste se dočkali vytouženého poklesu váhy. Co však dělat v případě, že tato opatření nestačí, anebo když jde u člověka o tak závažný stupeň obezity, že je zapotřebí jednat bez prodlení?

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU

Pokud dietní léčba opakovaně selhává, je možné uvážlivě přistoupit k moderním lékům na bázi sibutraminu nebo orlistatu. Sibutramin působí na vnímání pocitu sytosti a mírně zvyšuje výdej energie.

Druhý z léků je vhodný pro ty, jimž dělá problém omezit příjem tučných potravin (u ostatních je jeho podávání víceméně zbytečné).

O tyto léky však nemohou žádat ženy, které by si přály zhubnout pět až sedm kilogramů. Jsou určeny skutečně obézním lidem, jejichž takzvaný body mass index je vyšší než třicet -například při výšce 170 centimetrů váží více než 88 kilo. Léky navíc nejsou nikterak levné.

Zmenšení žaludku jako Maradona
V případě, že někomu obezita ohrožuje život, je možné přistoupit k chirurgickým zákrokům. V současné době je nejrozšířenější metodou takzvaná gastrická bandáž, pomocí níž lze zmenšit objem žaludku. Tuto operaci nedávno podstoupil například známý argentinský fotbalista Maradona.

Žaludek je pomocí bandáže předělen na dvě části. V momentě, kdy je po požití malého množství stravy jeho horní část naplněna, dostaví se pocit sytosti a obézní člověk přestává jíst.

Gastrické bandáže a ostatní chirurgické zákroky jsou vyhrazeny skupině lidí s BMI nad čtyřicet - například při výšce 170 centimetrů váží 116 kilo.

Nafouknutý balonek v žaludku
Existuje nemalé množství těžce obézních, které není možné vzhledem k jejich zdravotnímu stavu operovat v celkové anestezii. Někteří si ani nepřejí podstoupit nemalý chirurgický zákrok, jakým je bezesporu výše zmíněná bandáž žaludku. Jim lze po důkladném zvážení situace aplikovat takzvaný nitrožaludeční balonek, odborně označovaný zkratkou BIB.

BIB je balonek zaváděn endoskopicky ústy a přes jícen do žaludku, a to jen při místním znecitlivění. Poté, co je balonek umístěn do žaludku, je do něj napuštěn fyziologický roztok a balonek pak volně plave v žaludku. Výsledkem je, že člověk má pocit nasycení i poté, co sní i malé množství jídla. K dosažení dobrého výsledku je však i zde zapotřebí vědět, jaké pokrmy a v jakém množství jíst.

Letní seriál o hubnutí vzniká ve spolupráci se společností STOB

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: Toasty s ricottou a džemem
2 toastové chleby, 2 lžíce sýra ricotta, 2 lžičky džemu se sníženým obsahem cukru.
920 kJ

SVAČINA:
50 g krůtí šunky, 100 g salátové okurky.
300 kJ

OBĚD: Nudle s krevetami
100 g vařených čínských nudlí, 70 g krevet, 1 lžíce oleje, půl lžíce hladké mouky, polovina vejce, polovina lžičky solamylu, půl šálku vývaru, 50 g kedlubny, 50 g zeleného hrášku, půl lžíce dezertního vína, sůl, pepř a špetka chilli koření. Rozmrazené krevety obalte v těstíčku z mouky, vejce, solamylu a soli. Osmahněte krevety a vyndejte do mísy. Na novém oleji osmahněte nakrájené kedlubny a hrášek. Přidejte víno, vývar, sůl, pepř a chilli. Po chvíli přidejte krevety, uvařené nudle, promíchejte a prohřejte.
1530 kJ

SVAČINA:
Jablko nebo hruška, 50 g mozzarelly.
985 kJ

VEČEŘE: Zelenina s jogurtovými dipy
1 vařené vejce, 2 knackebroty, 150 g uvařené brokolice, 100 g karotky, 100 g okurky, 50 g řapíkového celeru. Brokolici rozeberte na růžičky, karotku, mrkev a celer nakrájejte na tyčky.
1460 kJ

CELKEM ZA DEN: 5195 kJ

,