Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč starší lidé hůř hubnou? Mizí jim svaly a ztrácí chuť, říká psychiatr

  • 45
Je mnoho faktorů, které komplikují shazování přebytečných kil v dospělosti a ještě více ve stáří. Psychiatr Stefano Erzegovesi z Centra pro poruchy příjmu potravy při klinice San Raffaele v Miláně přišel s vysvětlením, jaké jsou důvody obtížného snižování hmotnosti ve stáří a jak přinutit tělo, aby se hubnutí nebránilo.

Podle odborníků ztrácejí i ti, kdo jsou fyzicky aktivní, od třicátého roku života svalovou hmotu, kterou tělo nahrazuje tukovými buňkami. Svaly spotřebovávají více kalorií než tuk, a tedy méně svalové hmoty vede ke zpomalení metabolismu. Proto pak tělo potřebuje méně kalorií. Toto pravidlo však lidé většinou nedodržují a stravují se většinou stejně.

Navíc starší osoby často trpí bolestmi, a proto se i méně pohybují. Tím se ještě zrychluje ztráta svalové hmoty a tělo nespotřebované kalorie ukládá v podobě tuku.

U žen je pak kritické hlavně období menopauzy. „V tuto dobu přichází nejen pokles estrogenů, ale celé ženské hormonální výbavy, proto v souvislosti se změnou bazálního metabolismu často vede ke zvyšování hmotnosti,“ uvádí Erzegovesi.

Navíc v důsledku hormonálních změn dochází k hromadění tuku v břišních partiích, takže se změní i tvar těla.

Podobné je to i s poklesem testosteronu u mužů, který je sice pomalejší a postupný, ale rovněž významný. U obou pohlaví se jedná o redukci bazálního metabolismu a svalové hmoty způsobené poklesem hladiny hormonů, popisuje psychiatr.

Dalším důvodem, proč mají starší lidé potíže s hubnutí, je pomalé vytrácení chutí a čichu. To je vede k tomu, že dávají přednost stále stejné stravě, nebo si oblíbí výraznou chuť, například hodně sladkostí a salátů. Pak jim ale hrozí, že budou konzumovat nadbytek rafinovaných produktů, podotýká Erzegovesi.

Hubnutí podle věku. Co pomáhá, když je vám 20, 30, 40

Hubnutí komplikuje i častá změna hmotnosti

Lidé také mohou platit za to, že se v uplynulých desetiletích jejich váha často měnila: zvyšování hmotnosti mění metabolismus. Šedesátník, který dnes váží 90 kilogramů, ale kdysi vážil například 130, bude nyní potřebovat o mnoho kalorií méně než ten, který je ve stejném věku, ale nikdy neměl nadváhu, vysvětluje Erzegovesi.

Snižování hmotnosti vede tělo k tomu, že si myslí, že umírá hladem, a snaží se udržet si kalorie. Proto přechází na úsporný režim.

Staří lidé, aniž by měli nějakou poruchu příjmu potravy, často užívají jídlo jako stimulaci emotivní pohody a reagují konzumací pokrmů na obtížné situace, jako je smutek, samota či omezení samostatnosti. Tedy podobně jako je tomu u mladších osob - jestliže je jídlo emotivní záležitostí, je mnohem obtížnější snižovat nadváhu.

Pomůže cvičení a více proteinů

Pokud si chceme i s přibývajícím věkem udržet ideální váhu, doporučují odborníci pravidelné posilování. To pomůže minimalizovat úbytek svalů spojený s postupujícím věkem a zrychlí metabolismus.

„Je ale nutné brát zřetel na to, že kosterní aparát je křehčí. Proto radíme aktivitu s nízkou zátěží,“ řekl Erzegovesi, jehož citoval italský deník Corriere della Sera.

Zároveň psychiatr Stefano Erzegovesi doporučuje starším lidem jíst více proteinů, ale ne kalorií.

„I to totiž pomůže k udržení svalové hmoty. Živočišné proteiny je ale třeba z větší části, a to nejméně z 50 procent, nahrazovat rostlinnými proteiny. Redukční diety s vysokým obsahem proteinů škodí v každém věku a ještě více ve stáří. Zásadní je pěstovat a udržovat dobré mezilidské vztahy, které můžeme považovat za jakousi potravu pro duši i tělo. Máme-li kolem sebe dobrou sociální síť, více se pohybujeme, jíme méně a především si udržujeme výkonnější mozek i svaly,“ dodává psychiatr.

,