Ona
Obezita

Obezita - Obezita, nadváha - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak hubnou ženy a jak muži?

  • 6
Zatímco důvody, proč muži a ženy přibírají kila navíc, se příliš neliší, způsob, jak se jich zbavit, by se lišit měl. Typ obezity, který trápí ženy, je pro zdraví méně nebezpečný, avšak hubne se jim podstatně hůř než druhému pohlaví. Pro muže to platí naopak. POZOR! SOUTĚŽ!

ZÍTRA SE DOČTETE: JAK ZHUBNOUT DO LÉTA DESET KILO

Těm se totiž tuk ukládá ponejvíce na břiše a rovněž i mezi vnitřními orgány, zatímco pro ženy je typické ukládání tuků v oblasti stehen a hýždí.

Muži hubnou snáze
Rozdíly lze však vysledovat nejen ve vlastním hubnutí, ale už v přístupu k němu. "Muže k němu většinou přivedou zdravotní problémy, ženy daleko častěji touha vypadat dobře," říká obezitolog Petr Sucharda.

Vypadá to možná jako nespravedlnost, ale mužům jde většinou hubnutí mnohem snáze než ženám, a to přesto, že ve vlastním stravování i v boji s kily dělají více chyb.

"Mužům, kteří se přihlásí na naše kurzy, jde shazování kil v podstatě samo," říká Iva Málková, psycholožka ze sdružení Stop obezitě.

Je to paradoxně právě proto, že muži se většinou ve stravování ani zdaleka tak nehlídají. "Stačí jim pak jíst pravidelně, vynechat onu spoustu sladkých nápojů a vyřadit uzeniny a už hubnou," potvrzuje Málková.

Podle ní není pravda, že muži na rozdíl od žen nejsou schopni změnit své stravovací návyky. "Oni často jedí špatně jen proto, že nevědí, jak jíst zdravěji," vysvětluje. Zdravé stravování je pro ně někdy dokonce snazší než pro ženy, které jídlem řeší různé, třeba stresové situace a mívají obecně slabší vůli.

Výhody jsou zkrátka na mužské straně hřiště. "Mají rychlejší bazální metabolismus, více svalů, a navíc za sebou v naprosté většině případů nemají opakované pokusy o hubnutí," vypočítává Málková.

Způsob hubnutí by proto měl být ušitý každému pohlaví na míru. "Je velmi důležité, zda jde o mužský, nebo ženský typ obezity," říká lékař René Vlasák z pražského Centra preventivní medicíny.

Podle něj platí klasická rada "méně jezte a více se hýbejte" zejména na mužský typ obezity, kdežto u žen s tukem na hýždích a stehnech zabrat vůbec nemusí.

"Mnoho žen totiž nemá kila navíc z přejídání, jejich metabolismus a tělo jsou tak zkrátka nastaveny," soudí Vlasák, podle něhož je u žen třeba postupně zrychlovat metabolismus a měnit nastavení jejich organismu, třeba pokud jde o fungování lymfatického systému.

Jak hubnou muži a jak ženy
Jste hruška, nebo jablko? Tak by mohla znít otázka obezitologa, kterého byste se zeptali, jakým způsobem máte hubnout. Právě těmito druhy ovoce totiž lékaři někdy označují typy postavy podle toho, kde se jim v těle ukládá tuk.

Kdysi jsem hubla tak, že jsem chodila skutečně hodně a intenzivně cvičit. Fungovalo to, ale jen na horní polovinu těla, kde už jsem byla skutečně hodně hubená, zatímco mé rozměry přes boky a stehna se v podstatě neměnily.

Pozor! Velká soutěž o deset zeštíhlujících krému Corectia! - hrajte ZDE

Nepoměr byl čím dál větší a vlastně to vůbec nevypadalo dobře, říká Zuzana, mladá žena z Prahy, která už ví, že klasickým způsobem přes radu "méně jezte, více se hýbejte" se k nižší váze a ideální postavě nedopracuje.

Kde se vám ukládá tuk?
René Vlasák považuje Zuzanin případ za typický příklad ženského typu obezity, u nějž právě klasické rady nemusí moc zabírat. Klasickými radami se zde míní zejména doporučení "méně jezte a více se hýbejte".

"Tyto rady platí pro muže a u nich skutečně fungují, protože jejich obezita je jiná," vysvětluje lékař, podle nějž by se při hubnutí a volbě toho správného způsobu rozhodně mělo vycházet z toho, jakým typem obezity člověk trpí.

Jen asi deset procent lidí s nadváhou nebo obezitou nelze jednoznačně přiřadit k jednomu ze dvou základních typů postavy podle způsobu, jímž se v těle ukládá tuk. Jinými slovy, pro naprostou většinu lidí platí, že si mohou zvolit způsob hubnutí podle toho, zda jsou jablko, nebo hruška.

Pozor, většina žen se sice potýká s ženským neboli gynoidním typem obezity, ale část z nich má tu čest s mužským typem, a naopak, existují i muži, kterým se tuk ukládá tak, jak je to běžné u žen.

Ideální nastavení metabolismu
Ženy, kterým přes veškerou snahu - tedy omezený příjem jídla a pilné cvičení - zůstává tuk na stehnech a hýždích, navíc za své potíže nijak nemohou, podle Vlasáka se naprostá většina z nich nepřejídá.

"Dalo by se dokonce říci, že mají optimálně nastavený metabolismus například pro dobu hladu, ovšem bohužel dneska jim to není nic platné, spíše naopak," vysvětluje lékař.

Těmto ženám však není možné poradit, aby jedly méně, protože mnohé z nich se už stravují skutečně úsporně, a hubnutí proto musí dělat jinak. Kdyby se jim snížila energetická spotřeba přijímaných potravin tak, aby hubly, bylo by to dlouhodobě neúnosné.

Navíc, jejich už tak pomalý metabolismus by se snižováním energetického příjmu ještě víc zpomalil, a ženy by se tak dostaly do začarovaného kruhu. "Je třeba metabolismus trochu rozpohybovat, což jde mimo jiné pohybem," radí René Vlasák.

Ještě důležitější je však podle něj vzít v potaz fakt, že ženy mívají problém s lymfatickým systémem a zadržováním tělních tekutin, a proto je třeba zaměřit hubnutí i tímto směrem.

Také nastavení metabolismu lze měnit pomocí přesně cílené terapie, ale je to běh na dlouhou trať. Lékaři při něm berou mimo jiné v potaz i hospodaření těla s volnými kyslíkovými radiály a podobně.

Hubnutí a lymfa
Muži to mají v tomhle ohledu snazší - jejich tělo totiž samo o sobě spotřebuje více energie, kdežto ženám stačí k běžnému fungování energie méně. A opakované pokusy o zhubnutí metabolismus ještě více zpomalují.

V případě žen s typicky gynoidním typem obezity proto stojí za úvahu neobracet se pouze na klasické obezitology, zvláště má-li žena za sebou opakované neúspěšné pokusy o hubnutí. Na místě je totiž i pomoc odborníků zabývajících se lymfatickým systémem.

Tyto ženy a výjimečně i muži si mohou hůře než lidé s klasicky mužským typem obezity plánovat, že zhubnou dejme tomu pět kilogramů za měsíc či dva, protože hubnutí u nich většinou trvá déle a je výrazně obtížnější. "U lidí s androidním typem obezity hraje daleko větší roli vůle a jejich hubnutí lze přirovnat třeba k odvykání kouření či pití alkoholu," soudí Vlasák.

Hubnoucí ženy s gyonidním typem obezity naproti tomu musí nezřídka počítat s tím, že jejich boj s váhou a úsilí o ideální postavu bude jejich celoživotním údělem.

Jaký jste typ?
Někdy je způsob ukládání tuku vidět na první pohled, jindy to tak jednoznačné není. Pak si lze pomoci jednoduchým výpočtem. "Existují samozřejmě lidé, u nichž se oba způsoby ukládání tuku prolínají, pak je nejlepším ukazatelem poměr pasu a boků," vysvětluje lékař Vlasák.

Je to jednoduchý výpočet: dotyčný nebo dotyčná si změří pas v nejužším místě a boky naopak v nejširším místě přes hýždě a vypočítá se poměr mezi nimi. Výsledné číslo napomůže k zařazení k příslušnému typu.

Příklad? žena, která má v pase 80 centimetrů a přes boky 105, se dobere k výsledku 80/105, což se rovná 0,76. A to je právě hodnota typická pro nevyhraněné typy. Pokud někomu vyjde poměr 0,9 a více, je to jasné jablko, stejně jako lidé s poměrem 0,7 a méně jsou jasné hrušky. Tedy v prvním případě jde o mužský a ve druhém o ženský typ obezity.

Každý hubne jinak. Který příklad se hodí na vás?

Běžné rady týkající se hubnutí sice platí, ale u spousty lidí nefungují. Třeba proto, že mají hodně pomalý metabolismus, takže už dneska jedí málo a méně zkrátka jíst nemohou.

Rady "jak hubnout" by proto měly vycházet z toho, jak na tom člověk doopravdy je, kolikrát už v životě zkoušel hubnout a také z toho, za jak dlouho se míní nadváhy či dokonce obezity zbavit.

Muž, 35 let, 178 centimetrů/95 kilogramů
• nesportuje, kouří, preferuje hutnou domácí stravu, rád pije pivo 
• kila navíc mu vadí, protože mu lékař řekl, že pokud nezhubne, bude mít problémy se srdcem, které navíc zhoršuje i kouření, s nímž proto rovněž hodlá skoncovat

Jak na to? 
• muž by měl zhubnout v ideálním případě o dvacet kilogramů, přičemž si hubnutí může klidně rozložit na celý rok 
• měl by změnit jak svůj jídelníček, tak i přístup ke sportu 
• pivo v kombinaci s klasickou českou kuchyní rozhodně výrazně přispívá ke vzestupu váhy, proto by měl muž pití piva omezit a jídelníček výrazně odlehčit, červené maso by měl nahradit drůbežím, těžké večeře zeleninovými saláty 
• vhodný by pro něj byl individuálně sestavený trénink ve fitness-centru, kde by mu trenér vybral cviky přesně na míru, tak aby odpovídaly jeho aktuální kondici 
• je třeba vzít v potaz, že kouření mírně zrychluje spalování energie, a proto pokud muž přestane kouřit, stoupala by beze změn v životním stylu jeho váha ještě výrazněji

Žena, 25 let, 165 centimetrů/70 kilogramů 
• má nadváhu, ale ráda by zhubla zhruba deset kilogramů 
• přiměřeně se hýbe, již třetím rokem chodí na akvaaerobik, jezdí na kole, zhruba dvakrát týdně, plus o víkendu se věnuje pěší turistice 
• snaží se stravovat zdravě, ale jejím problémem je vášeň pro sladkosti, které hodně jí, zejména je-li ve stresu

Jak na to? 
• žena má výhodu v tom, že ví, kde dělá v jídle chybu, měla by se proto zaměřit na trénink silné vůle, s tím jí může pomoci psycholog 
• bylo by chybou plánovat, že nebude jíst žádné sladkosti, ale měla by se z nich stát občasná pochoutka, nikoli únikové řešení pro chvíle stresu, pro ty bude potřebovat nějaké relaxační techniky 
• žena sice cvičí, ale stálo by za úvahu, kdyby zkusila po dobu hubnutí cvičit častěji, případně kdyby obměnila způsob pohybu, protože na její stávající způsob cvičení už se tělo dávno adaptovalo; mohla by zkusit třeba spinning nebo power-jógu 
• má pravděpodobně dost pomalý bazální metabolismus, proto by se měla snažit o jeho povzbuzení, například lymfodrenážemi

Muž, 55 let, 185 centimetrů/90 kilogramů
• celý život byl štíhlý, ale poté, co mu lékaři ze zdravotních důvodů (potíže s klouby) zakázali hrát pravidelně volejbal, jde váha nahoru 
• jí vcelku zdravě, ale rád se dobře nají, zejména večer

Jak na to? 
• jelikož muž přestal sportovat, je zde riziko, že by jeho váha nezadržitelně stoupala i nadále 
• má na výběr, buď bude výrazně méně jíst, anebo si zkusí najít náhradní pohybovou aktivitu 
• v úvahu připadá třeba jízda na kole, zde jeho problémy s klouby nevadí, je však třeba jezdit s mírou a doplnit jízdu na kole protahovacími a posilovacími cviky, případně plaváním a masážemi 
• změnit by měl i jídelníček, zvláště pokud se bude hýbat málo, protože syté večeře by hnaly váhu nahoru 
• měl by se naučit jíst více dopoledne a méně odpoledne, zvlášť když mu odpadly večerní tréninky volejbalu 
• pozor na pivo, možná by bylo lepší nahradit ho suchým vínem, je méně kalorické, a navíc zdravější

Žena, 50 let, 170 centimetrů/70 kilogramů
• celý život byla víceméně štíhlá, ale v posledních letech jde její váha nahoru 
• tuk se jí ukládá v oblasti břicha, ačkoli jinak se jí celý život ukládal zejména na stehnech a hýždích 
• jí zdravě, sportuje, avšak nesnídá a jí celkem nepravidelně 
• když jeden čas nesportovala, váha šla hned výrazně nahoru

Jak na to? 
• náhle přibývající kila i způsob, jakým se jí na těle ukládá tuk, ukazují, že se ženě blíží menopauza 
• neměla by rozhodně přestávat s pohybem, může dále hrát tenis, plavat a jezdit na kole, ale měla by dbát i na dostatečný přísun minerálů a vitaminů, aby se její tělo zbytečně nevyčerpávalo 
• je třeba počítat s tím, že menopauza znamená zlom, po němž už se přijetí energie víc ukládá ve formě přijatého tuku, a proto i přes pokračující pohybové aktivity je dobré zamyslet se nad jídelníčkem a případně jej odlehčit 
• žena by se měla naučit snídat, například malou porci müsli s mlékem, tmavé pečivo, mléčné výrobky a podobně 
• měla by se odnaučit jíst ovoce před spaním a nahradit ho raději zeleninou