ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poradíme, jak fotit děti: klekněte si k nim a odvraťte blesk

  • 16
Fotografie těch nejmenších jsou cennou vzpomínkou na neopakovatelné období. Pokud se při focení držíme několika pravidel a známe pár fíglů zkušených fotografů, můžeme jedinečné momenty uchovat na fotkách, které jsou jako od profesionála. Poradíme, jak na to.

Fotoalbum vašeho potomka vypráví příběh a ukazuje, jak rostl od svých prvních okamžiků na tomto světě. Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních 6 týdnech, kdy jsou ještě „tvárná“. Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

Rozptýlené světlo

Základ pro přirozeně působící dětský portrét je podle profesionálů měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak jej natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Jen tak získáte rozptýlené světlo, které rovnoměrně nasvítí tvářičku miminka.

„V případě stylingu do různých kyblíků, košíků, kožešin nebo mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Ale myslím si, že pokud se všeho používá s mírou, mohou vzniknout milé, vtipné fotografie, krásná vzpomínka na celý život,“ říká fotografka Dagmar Pavlíková, která se na fotografie dětí specializuje a vede o nich kurzy.

Zapomeňte na zákazy

„Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že vše musí být zábavou pro děti i rodiče. Při focení určuje pravidla dítě, fotograf se musí dítěti maximálně přizpůsobit, aby dosáhl co nejlepšího výsledku,“ radí Pavlíková, která díky sponzoringu firmy Nikon učila fotografovat také děti z dětských domovů.

Když fotíte své ratolesti, zapomeňte na jakékoliv rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás pak je, abyste vystihli ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Jen tak mohou vzniknout přirozeně působící fotografie, na kterých dítě nevypadá jako při povelu „štronzo“. Větší práci dají fotografům děti s velkým množstvím energie, i malé divočáky a divoženky ale můžete pro fotografování nadchnout, pokud jejich snahu odměníte ukázáním povedených snímků. 

„Důležité je mít po ruce rychlý fotoaparát. Tento předpoklad splní každá zrcadlovka nebo kompakt se světelným objektivem,“ přidává své tipy na techniku Dagmar Pavlíková.

Něco málo o kompozici

Sledujte mimiku dětí a snažte se zachytit jejich výraz. Snažte se vyplnit celý záběr a nesoustřeďte se jenom na střed hledáčku, zkuste ho vyplnit celý. „Pár milimetrů v hledáčku pak odpovídá několika centimetrům na velké fotce, zaměřením na střed tak často zůstane příliš místa nad obličejem a podivně uříznuté tělo,“ nabádá fotograf David Neff amatérské fotografy.

Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu, než když je kolem človíčka ostré pozadí se spoustou nepodstatných detailů, které odvádějí pozornost od portrétu.

„Nejběžnější chybou bývá, že se fotograf tak soustředí na svůj objekt, že si nevšimne rušivého pozadí nebo antény od radia, co pak dítěti leze z hlavy,“ popisuje fotograf MF DNES David Neff. Nečlenité pozadí jako bílá zeď dá více vyniknout obličeji a cekově snímek působí čistěji.

Myslete tedy také na pravidlo zlatého řezu - objekt fotografie přímo uprostřed našemu oku příliš nelahodí. „Pokud je dítě lehce z profilu, tak mu nechte před nosem, směrem kam kouká, přibližně dvakrát víc místa, než kolik mu zůstane za temenem hlavy,“ radí Neff. Pokud jste v kompozici trochu zběhlejší, můžete samozřejmě i tato pravidla schválně porušovat, vždy by ale mělo být jasné, že jde o záměr.

V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí, nebojte se podřepnout si nebo dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu (a jiné pozadí, tak ho nezapomeňte zkontrolovat ze svého nového stanoviště).

Pozor na lampy i plnou pusu

Před zmáčknutím spouště také zkontrolujte, jestli vašemu objektu „neroste“ z hlavy lampa nebo věšák, obzvlášť pokud děláte skupinovou fotografii. „Nevypadá také dobře, když lidé na fotografiích mají plné pusy, žvýkají, nebo se snaží schovat,“ dodává pár rad na sváteční rodinné fotografování Pavlíková. 

Pokud chcete, aby z vašich fotografií dýchla vánoční atmosféra, zařaďte do kompozice i stromeček, vánoční věnec nebo jmelí. Velkou roli i zde hraje světlo, pokud tedy nechcete všechny oslnit bleskem, který přesvítí všechna světla svíček:

„Na fotoaparátu nastavíme manuál, dále vyšší citlivost, delší čas (co jsme schopni udržet v ruce), a pokud máme, použijeme hodně světelný objektiv. Dále je možné nasazení i externího blesku, namířit záblesk třeba do stropu nebo za sebe (za předpokladu, že tam máme bílou zeď), světlo se odrazí a dopadající je rozptýlené a přirozené,“ uzavírá Pavlíková.

, pro iDNES.cz