Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Jak cestovat letadlem ve zdraví a v pohodě

Během letních prázdnin více než kdy jindy cestujeme letadlem. I ti z nás, kteří nemají zahraniční pracovní cesty na denním pořádku, se v létě vydávají na zaslouženou dovolenou k moři či na dobrodružné výpravy za oceán. Létání se pro nás stalo samozřejmostí. Víme ale, jak takovou cestu letadlem přestát, aniž by utrpěla naše pleť či zdraví? Zopakujme si nejdůležitější zásady pro zdravé létání.

Syndrom turistické třídy

Ačkoli je cestování letadlem poměrně pohodlné například ve srovnání s autem či autobusem, má bohužel svá úskalí. Především delší zaoceánské cesty trvají mnoho hodin, které povětšinou strávíme vsedě na sedadle pro pasažéry. A v tom je už zmiňovaný zádrhel.

Pokud dlouhou dobu sedíme v nezměněné poloze, končetiny se hůře prokrvují a zvyšuje se riziko vzniku krevní sraženiny – tzv. trombu. Jestliže se taková sraženina již vytvoří, může ucpat některou z cév v těle a způsobit tak vážné potíže. V nejhorších případech může být následkem i úmrtí na plicní embolii, infarkt či mrtvici, a to nejen po dobu letu, ale dokonce i několik následujících dní. Syndrom turistické třídy (STT) se tomuto jevu začalo říkat proto, že v nejlevnější – turistické třídě je nejméně prostoru pro nohy a pohyb cestujícího je tak nejvíce omezen.

Nepodceňujme rizika

Aby si snad mladí lidé nemysleli, že popsané potíže se týkají jen starších a nemocných lidí, varujeme je příkladem osmadvacetileté Britky Emmy Christofersonové, která STT nechvalně proslavila, když po dlouhém letu z Austrálie na londýnském letišti Heathrow upadla do bezvědomí a brzy nato zemřela.

Podle údajů z výše zmíněného letiště jen na tomto místě zemře na následky STT každý měsíc jeden člověk. To jsou dostatečně alarmující čísla, která by každého z nás měla přimět k zodpovědnosti za své zdraví během letu. A pozor, stejný problém může nastat i při dlouhých cestách autem či autobusem, pokud neděláme dostatečné přestávky.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Je nabíledni, že syndromem turistické třídy jsou zvlášť ohroženi lidé s chorobami krevního oběhu, jako je např. trombóza, poruchy krevní srážlivosti, nedostatečný žilní návrat a další. Ovšem i jinak zdraví lidé může syndrom ohrozit, pokud jsou vystaveni zvýšenému stresu, včetně strachu z létání.

Klasickými, bohužel však podceňovanými rizikovými faktory jsou samozřejmě i obezita, kouření, zvýšené nebezpečí platí ale i pro lidi, kteří užívají hormonální antikoncepci a některé další léky. Rovněž se o případné dlouhé cestě poraďte s lékařem, pokud jste ve vysokém stupni těhotenství, v šestinedělí anebo jste v nedávné době podstoupili operaci v oblasti břicha.

V neposlední řadě je třeba konzultovat s lékařem cestování letadlem, máte-li potíže v oblasti nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo středního ucha – zde by mohly nastat potíže s vyrovnáváním tlaků v uchu a k následně k nejrůznějším, nezřídka bolestivým komplikacím.

Zvláštní upozornění patří všem, kteří propadli kouzlu sportovního potápění s kyslíkovou bombou: letět letadlem je možné nejdříve 24 hodin po posledním vynoření. V opačném případě hrozí tzv. nemoc z dekomprese (kesonová nemoc), při níž se v důsledku náhlé a výrazné změny tlaku v tkáních těla tvoří nebezpečné mikrobublinky dusíku.

Ilustrační foto

Jak zažehnat zdravotní nebezpečí

Jednoduchým, leč osvědčeným prostředkem pro zmírnění rizika vzniku STT při dlouhé cestě, je tabletka acylpyrinu před začátkem výletu. Rovněž je pro zdraví důležité při cestování pít dostatek neslazených tekutin, optimálně cca 1 litr na každé dvě hodiny letu. Naopak konzumaci alkoholických nápojů a kávy je dobře omezit, neboť dehydrují již tak dost namáhaný organizmus.

Na cestu si oblečte pohodlný volný oděv a do příručního zavazadla přibalte teplé ponožky a přezůvky. Během letu se pravidelně procházejte v uličce a přidejte i pár cviků na rozcvičení. Ideální na prokrvení nohou je například několik dřepů prostřídaných s výpony na špičkách. Máte-li problémy se žilním oběhem, rozhodně si na sebe vezměte elastické punčochy, které žilám pomohou lépe fungovat.

Správná péče o pleť během letu

Jistě víte, že naše pleť cestováním v letadle trpí. Je to především díky silně klimatizovanému vzduchu, který je mnohokrát sušší, než je pro nás běžné. Pokožka a sliznice se tím vysušují, takže je musíme hydratovat ze všech stran. Jak už jsme si připomněli, je potřeba tělo zavlažit zevnitř minimálně jedním litrem neperlivé neslazené vody za dvě hodiny.

Zvenku pak pleti pomůžeme nejrůznějšími hydratačními krémy a spreji. Na dlouhé cesty je proto lepší minimalizovat líčení a pleť obličeje namísto make-upu natřít koncentrovaným zvlhčovačem či nejlépe hydratační maskou, kterou není potřeba smývat vodou. Trochu krému či masky můžete vetřít i do umytých rukou, jejich pokožka je totiž také velmi náchylná k vysoušení. Vítané osvěžení vám kdykoliv během letu přinese i minerální voda ve spreji, které u nás nabízejí, např. značky Vichy či Evian. Jen si nezapomeňte koupit to nejmenší balení, které nemá objem větší než 100 ml, aby vám letištní kontrola sprej zbytečně nezabavila.

Pak už stačí jen vypnout telefon, otevřít zajímavou knihu a užívat zasloužené dovolené. Příjemný let a šťastnou cestu!