Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak být zdravá v každém věku

  1:00aktualizováno  1:00
Čím starší máte auto, tím víc se o ně musíte starat. To platí i pro naši tělesnou schránku. A stejně jako u aut platí, že čím lépe se staráte, tím déle slouží. Je dobré vědět, co a kdy nám nejvíc hrozí, jak tomu předcházet a kde hledat pomoc.

Šance na dobrou kondici ve vyšším věku rostou, pokud na ni myslíte už v mládí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Každý věk má pro ženy svá rizika. Třicítka je z pohledu lékaře a zdravotních pojišťoven obdobím, kdy je žena na vrcholu svých sil a nejméně zatěžuje zdravotnictví. Ve čtyřiceti začíná přituhovat, v dohledu je strašák zvaný klimakterium. Největší příval zdravotních nesnází přináší padesátka.

Lékaři nabízejí jednoduchou radu. "S přibývajícími léty si pro péči o svoje tělo musíte vyhradit více času. Hřbitovy jsou plné nepostradatelných lidí," říká ortopedka Jana Martínková.

Stáří se vás také zeptá, co jste dělaly v mládí. Šance na lepší kondici rostou, pokud si na ni políčíte už ve dvaceti – zdravým jídelníčkem, fyzickou aktivitou a životním stylem.

"S pohybem lze začít v každém věku, jen se to nesmí se zátěží přehnat. Lepší než levné fitko je kurz vedený cvičitelkou, která ví, co je menopauza," říká učitelka tai-či a studentka sportovní fakulty, herečka Zora Jandová.

Někdy se číslice 30, 40 a 50 dokonale promíchají. Mnohá žena propluje nástrahami nedotčena nebo se u ní potíže alespoň opozdí.

Zatímco jedna běhá po doktorech už na sklonku třicítky, druhá oslaví "rizikové" padesátiny ve formě. Jako třeba herečka Simona Stašová (52). Kdysi nevýrazná a oplácaná dáma změnila image a hlavně – podařilo se jí shodit přebytečné kilogramy.

Zdraví má rozhodně každá z nás z velké části ve svých rukou.

Báječných třicet

STRAŠÁCI:

BOLESTI ZAD
Páteř už začíná ztrácet někdejší pružnost a ohebnost. "Ženy, které se vracejí po mateřské dovolené znovu do práce a k dřívějším sportovním aktivitám, mnohdy zjistí, že jejich tělo už nefunguje jako dřív. Bolesti v zádech se objeví nejčastěji v bederní krajině," říká zkušený praktický lékař Ivo Dedek.

* Řešení
• Pokud lékaři vyloučí vážnější příčinu, většinou jde o snadno řešitelný problém, a to rehabilitací a cvičením.

NEUROTICKÉ PORUCHY
Může se přihlásit nespavost, bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, pocit vyčerpání, chronická únava. Potíže mívá na svědomí psychika – stres, únava, podrážděnost či přepracovanost.

Žena nastupuje po mateřské do práce, snaží se péči o děti a rodinu co nejlépe skloubit se zaměstnáním. Rodina mnohdy ještě řeší existenční nebo bytové problémy.

* Řešení
• Pracujte na zvýšení psychické kondice. Pokud na to máte, jeďte do lázní na wellness relaxační pobyt, kde vám pomohou odstranit problémy spojené s vysokou duševní zátěží a stresem.
• V případě vážnějších psychických potíží vyhledejte odborného lékaře. V této věkové kategorii žen se může poprvé projevit i psychické onemocnění
(schizofrenie, panická porucha...).

KŘEČOVÉ ŽÍLY
U některých žen se objeví už mezi třicítkou a čtyřicítkou, a to mnohdy po opakovaných těhotenstvích. Typickými příznaky chronické žilní nedostatečnosti jsou unavené a těžké nohy, které otékají, noční křeče, pocit mravenčení a napětí v nohách. K těmto potížím mívají ženy vrozené dispozice.

* Řešení
• Preventivně působí zdravý životní styl s vyváženou stravou, bohatou na vitaminy a vlákninu, s minimem živočišných tuků, a fyzická aktivita (chůze, plavání nebo cyklistika).
• Při potížích se svěřte do rukou lékaře. Bez léčby hrozí komplikace jako plicní embolie nebo bércové vředy. Na zmírnění bolesti někdy stačí stahovací punčochy, v těžších případech se křečové žily odstraní operativně.

Snesitelných čtyřicet

STRAŠÁCI:

VETCHOZRAKOST NEBOLI STÁRNUTÍ OKA
Postihuje ve 40 letech asi polovinu lidí a ve 45 letech už každého. Projevuje se postupným zhoršováním vidění na blízko a únavou očí. Nejčastěji potřebujeme nejprve skla s jednou a půl dioptrií na čtení, s věkem dioptrií přibývá.

* Řešení
• Zajděte k očnímu lékaři, který vám předepíše brýle.
• Pokud se chcete obejít bez brýlí, lze se podrobit laserové operaci, která přijde zhruba na 11 tisíc za každé oko.

RAKOVINA PRSU
Od 45. roku se začíná zvedat křivka onemocnění touto nejčastější formou ženské rakoviny. "Více ohroženy jsou ženy, které měly časný nástup měsíčků a pozdě s menstruací skončí. Záleží i na rodinné anamnéze," říká primářka Masarykova onkologického ústavu v Brně Katarína Petráková.

* Řešení
• Preventivní mamografické vyšetření prsu (pojišťovny je ženám od 45 do 60 let každé dva roky hradí).
• Samovyšetření prsu (jednou měsíčně podle návodu gynekologa).
• V případě, že měl nádor někdo z příbuzných, obraťte se na genetickou poradnu.

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU
Její zvýšené riziko se projevuje už od čtyřiceti let a stoupá po padesátce. "Onemocnění většinou způsobují viry přenášející se sexuálním stykem, proto jsou více ohroženy ženy, které žijí pravidelným pohlavním životem," říká gynekolog Vít Unzeitig.

* Řešení
• Pravidelně chodit ke gynekologovi na preventivní vyšetření, které zachytí i přednádorové stavy.
• Mít stálého sexuálního partnera.

Obávaných padesát

STRAŠÁCI:

KLIMAKTERIUM
Takzvaný klimakterický syndrom je problém číslo jedna.
Úbytek estrogenů udělá paseku na duši i na těle a někdejší kondice bývá ta tam. Přechodem propluje bez potíží asi jen čtvrtina žen. Ty ostatní zakusí v různé míře jeho projevy, jako jsou návaly, noční pocení, poruchy spánku.

I celoživotně štíhlé ženy najednou musí bojovat s nadváhou, což je dáno pomalejším spalováním kalorií v menopauze. Ženu v těchto letech snáze vykolejí skvrna na novém koberci, hůř si vybaví jména tří spolužáků za základní školy a sex se mnohdy stane už jen
slovem na tři písmena do křížovky.

* Řešení
• Na dilema, zda brát hormony, paušální recept neexistuje. Každá žena je jiná. "Zejména v anglosaských zemích lékaři po skončení měsíčků hormony předepisovali skoro každé ženě, což není správně. Na místě ale není ani zatracování substituční léčby. Fámy o vedlejších účincích, například větší riziko rakoviny prsu, jsou přehnané," říká předseda České gynekologickoporodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Zdrženlivě hodnotí takzvanou přírodní léčbu, tedy volně prodejné potravinové doplňky.

OSTEOPORÓZA
aneb tichý zloděj kostí. Úbytek pohlavních hormonů může u některých žen způsobit řídnutí kostí, které vede k častým zlomeninám.

Rychlejším odbouráváním kostní hmoty je ohroženo kolem 40 % žen. Stav lze přesně zjistit pomocí takzvané denzitometrie, toto měření ovšem nepatři do preventivních vyšetření.

"Rizikové faktory lze hledat v genetické zátěži. Jedním z rizikových faktorů je například skutečnost, když si matka pacientky do svých 65 let zlomí krček stehenní kosti. Odbourávání kostní hmoty může být zapříčiněno také onemocněním štítné žlázy," popisuje Zdeněk Fojtík, vedoucí lékař revmatologické ambulance Fakultní nemocnice Brno.

* Řešení
• Hlídejte si jídelníček. Zdravá strava s obsahem vápníku a vitaminu D a dostatek pohybu zvyšují naději, že od sebe odeženete osteoporózu i další nemoci.
• Pohybem lze docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 procent. Stačí denně šlapat 30 minut na kole, nebo ujít 1500 metrů pěšky. Vhodné je i plavání.
• Všímejte si nemocí předků. • S potížemi se svěřte praktickému lékaři anebo gynekologovi, kteří mohou doporučit denzitometrické vyšetření. To si lze domluvit i jako samoplátce. Cena se pohybuje kolem 800 korun.

Kde hledat pomoc

www.crs.cz – webové stránky České radiologické společnosti, kde najdete seznam genetických center a pracovišť provádějících mamografický screening rakoviny prsu včetně kontaktů

www.osteo-forum.cz – přehled osteocenter v ČR

www.onconet.cz – seznam onkologických center v ČR

www.mammahelp.cz – sdružení pacientek s rakovinou prsu

Autoři: ,


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Plodnost mužů se stále zhoršuje. Na vině může být i umělé oplodnění

Mužům mizí spermie. Za posledních pětadvacet let jejich počet klesl o šedesát procent. „A plodnost se bude dál zhoršovat,“ předpovídá v rozhovoru pro páteční...  celý článek

Ilustrační fotografie
Lékařka: Za nárůst očních vad může zírání do počítače a málo aktivit venku

Nejčastější oční vadou na světě je podle průzkumů krátkozrakost. Jen v Česku trápí zhruba pětinu populace. "Za nárůstem této oční vady stojí hlavně fakt, že...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.