Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Dítě, hnědé oči, hnědé vlasy, kojenec | foto: Profimedia.cz

Jak bude vypadat vaše dítě? Hnědé oči a vlasy vítězí

  • 30
Každý rodič je zvědavý, jak bude vypadat jeho pokračovatel či pokračovatelka. Odhadnout to předem? To zatím nelze. Některé věci se dají předpokládat, ale každý člověk je výsledkem jedinečného namíchání genů matky a otce. Podílí se na něm spousta faktorů, které se dosud genetikům nepovedlo podrobně popsat.

Oči

Jestli si myslíte, že se stačí podívat do zrcadla a na svého partnera a budete vědět, jak bude vypadat vaše dítě, velice se mýlíte. Barva očí i vlasů je závislá na více proměnných, nesouvisí jen s jedním jediným genem, tudíž se dá špatně předvídat.

Na kloub složitému mechanismu ještě vědci nepřišli. Roli totiž nehraje jen to, jakou barvu očí máte vy, v sobě máte zaznamenána také data vašich předků, stejně tak váš protějšek. Výsledný koktejl se tedy může namíchat třeba tak, že i když jste oba modroocí, vaše dítě se narodí s hnědýma očima.

Obecně platí, že hnědá barva je dominantnější než modrá i než zelená. Dá se říct, že modrá se prosazuje nejméně. V globálním měřítku jde vůbec o menšinovou barvu, většina světa má hnědé oči a hnědé vlasy.

Na internetu kolují různé "kalkulačky“, podle kterých si můžete barvu očí budoucího potomka sestavit, ale odborníci upozorňují, že se jedná spíše o hru než o vědecké poznatky.

A nezapomeňte na jedno. I když se vaše dítě narodí coby modrooké, barva nemusí být definitivní. Pigment se v prvních měsících života mění a ustálí se někdy až po půl roce, kdy se děti s jasně modrýma očima často "vybarví“, a to klidně až na hnědooké.

Vlasy a kůže

Geny ovlivňující barvu vlasů, očí a pokožky jsou víceméně totožné, mají na starosti množství barviva, které člověk dostane od svých předků k dispozici. Geny, které způsobují blonďaté vlasy, přispívají zároveň k modré barvě duhovky, proto je většina blonďáků modrookých. Podobně to vypadá u rezavé barvy vlasů a pihovaté světlé pleti, tolik typické například pro obyvatele Irska.

Tělesná výška

Tělesná výška je dědičná z pětasedmdesáti až devadesáti procent, zbytek ovlivňuje například přísun živin: zanedbávané děti jsou obvykle menší.

Orientačně si nicméně můžete výšku dítěte spočítat - a dělají to tak i lékaři. Používá se k tomu takzvaný genetický růstový potenciál dítěte. U chlapce ho zjistíte, když uděláte průměr výšky otce a výšky matky, k níž jste připočítali 13 centimetrů. U dívky se průměruje výška matky a výška otce snížená o 13 cm.

Vypočítané číslo ještě není konečný výsledek - tím je rozmezí 8,5 centimetru nahoru a 8,5 centimetru dolů. S téměř stoprocentní pravděpodobností dítě doroste do této výšky.