Jak bojovat proti plešatosti

  6:00aktualizováno  6:00
Znepokojeně pozorujete, jak vám mizí zbytky vlasů. Dřív než zaplatíte za některý z drahých přípravků proti plešatosti, zjistěte, které prostředky skutečně zabírají a které vám jen vytáhnou z kapes peníze.
Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů.

Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů. | foto: Profimedia.cz

Bierhanzelova mast - na lysinu past. Slavný slogan továrníka Bierhanzela vytvářel podobně jako mnohé jiné iluzi toho, že se bez práce můžeme zbavit hrozby plešatosti. Realita je ale jiná. Změna jídelníčku i životního stylu v kombinaci s pečlivým výběrem šamponů je nutností.

Plešatost je jeden z neduhů moderní civilizace, se kterým si medicína neví stále rady. Odborníci se mnohdy rozcházejí v tom, co je pravou příčinou a jak se má postupovat v boji s úbytkem vlasů. Jistá je jen role dědičnosti, která ale neplatí stoprocentně. Ať už se ve vaší rodině nacházejí samí holohlaví příbuzní, anebo jen chcete dbát na prevenci, je třeba začít u svého životního stylu.

Kouření a plešatost

Pokud vás varování odborníků hlásající, že kouření způsobuje rakovinu plic, nechávají chladnými, možná vás k přehodnocení vašeho zvyku dovedou výsledky tchajwanských odborníků. Ti zkoumali skupinu nekuřáků a kuřáků. Muži, kteří denně vykouřili přibližně dvacet cigaret, byli postiženi výrazným úbytkem vlasů až dvakrát častěji než jejich abstinující kolegové. V ohrožení jsou i bývalí kuřáci. Tabákové toxiny totiž podle výzkumu mohou nenávratně poškodit DNA buněk vlasových folikulů.

Pokud jste zaznamenali náhlý úbytek vlasů, nemusíte hned panikařit. Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů. Vinu nese zpravidla vitamin B, zinek či jód. Tyto prvky doplníte díky konzumaci droždí, vaječných žloutků, korýšů a mořských ryb. Jestliže se ani po změně životosprávy změna nekoná, může být problém v nedostatečné činnosti lymfatického systému.

Cílem je dostat do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. V ideálním případě se snažte o jejich konzumaci v syrovém stavu, abyste tak předešli zničení důležitých živin během tepelné úpravy. Potraviny, které obsahují vysoké procento vody, totiž podporují správnou funkci lymfatického systému. Kromě těchto pozitivních účinků na organismus se mnohdy dostaví i úbytek na váze způsobený konzumací potravin s vysokým obsahem vody.

Vybírejte kosmetiku a cvičte

Problém s úbytkem vlasů je mnohdy spojován s nedostatečným prokrvením a napětím hlavy, proto se doporučuje častá návštěva masérských salonů. Ke zlepšení situace vám ale může dopomoci i celá řada cviků, které můžete provádět vy sami každý den bez ohledu na své časové či finanční možnosti. Během procvičování mají pacienti protahovat jednotlivé obličejové svaly a snažit se také o uvolnění šíje. "Vytáhněte obočí, co nejvíc můžete; na čele se vám vytvoří hluboké vrásky. Vydržte, dokud nenapočítáte do osmi, pak ho ještě jednou vší silou povytáhněte a uvolněte," uvádí jeden ze cviků A. Bryant v knize Stop padání vlasů.

Samozřejmostí u těchto cviků je to, abyste se při jejich provádění necítili nepříjemně. Pokud by se dostavila bolestivost, je na místě s procvičováním přestat a navštívit svého lékaře.

Příznivý účinek cviků můžete podpořit i výběrem vhodné kosmetiky. "Šampon má mít tři důležité vlastnosti: 1. Co nejvíc se blížit pH kůže na hlavě, tj. 5,0-5-6. 2. Obsahovat přírodní dezinfekční látky, které vlasy a pokožku umyjí a zároveň zahubí bakterie a zárodky plísně. 3. Podpořit prokrvení kůže na hlavě," pokračuje A. Bryant. I tak se ale výsledek dostaví až za několik měsíců.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Osteoporóza udeří většinou po padesátinách. Pomůže jóga i chůze

Osteoporóza (ilustrační snímek)

Zpravidla až do první zlomeniny, při níž bývá osteoporóza často odhalena, řídnou kosti nenápadně. Po dovršení padesátky...

Najdete na iDNES.cz