Injekce - Injekce - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Injekce proti rakovině pomůže i mužům

  • 5
Jedna injekce - a strach z rakoviny mohou mít ženy o něco menší. Vakcína proti viru, který způsobuje nádor děložního čípku, úspěšně prošla testy a čeká na schválení. A to není jediná dobrá zpráva: novinek zachraňujících životy je víc.

ČTĚTE TAKÉ:
Před nádorem ochrání ženy vakcína
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Když všechno dobře půjde, bude očkovací látka, která uchrání ženy před rakovinou čípku, k dispozici do dvou let.

Zbystřit by však měli i muži. Vakcína by totiž mohla pomoci i jim. Virus, který u žen způsobuje nádor děložního čípku, u mužů vyvolává hodně obtížné a bolestivé onemocnění, které se jmenuje genitální bradavice.

"Je to nepříjemná a bolestivá nemoc, kterou trpí desetitisíce mužů v zemi," řekl předseda společnosti ambulantních gynekologů Vladimír Dvořák.

Jedna novinka za druhou
Vakcína proti rakovině však není jediná letošní novinka v medicíně. Před prázdninami začal českým pacientům pomáhat přístroj, který připomíná cosi jako superinteligentní počítač.

Jmenuje se AmpliChip a koupila jej Všeobecná fakultní nemocnice v Praze pro svůj Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky. Stačí mu pár kapek krve, aby zjistil genetické odchylky v metabolismu člověka. - více zde

Lékaři díky tomu zjistí, který lék a v jakém množství je pro pacienta nejvhodnější, a nemusí střílet naslepo a zdlouhavě testovat, co člověku pomůže. Přístroj to umí poznat u třetiny všech léků, které jsou na trhu. Jde hlavně o drahé medikamenty, které se používají při léčbě rakoviny.

Lékaři zatím vyšetřili krev šedesáti pacientů nejen z Česka, ale i ze Slovenska či z Rakouska. "A ukázalo se, že 10-15 procent pacientů má odchylky v metabolismu léků. To znamená, že léky, které užívali, byly neúčinné, nebo jim dokonce mohly svými vedlejšími účinky ublížit," říká Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Vyšetření není zrovna levné, ale umí zabránit zbytečnému vyhazování peněz za léky, které na konkrétního pacienta neúčinkují a stojí miliony.

Barva a zelenina
Ne vždycky však hrají roli peníze. Někdy stačí pár korun a výsledek je překvapivý. Tak třeba lékaři v Plzni letos začali při operacích nádorů používat speciální modrou barvu.

Píchnou ji pacientovi do žil a teprve potom použijí skalpel. Barva jim totiž ohraničí tkáně jater napadené metastázami, a tedy ty, které je třeba z těla vyoperovat. Což se dá pouhým okem někdy odhadovat jen stěží.

Další novinka je ještě překvapivější: zelený salát. Ukázalo se totiž, že lidé, kteří trpí nemocí srdce a cév, mají zároveň vyšší hladinu homocysteinu v krvi. Což je jedna z látek, které vznikají při štěpení bílkovin. Studie ukázaly, že kdo má zvýšené hodnoty homocysteinu, tomu hrozí až třikrát větší riziko infarktu.

Léčba je přitom podle lékaře Karla Erbena, který se homocysteinem zabývá, jednoduchá: stačí jíst dostatek vitaminu B, a hlavně kyseliny listové, která je v zelenině.

"Je to tak jednoduché, až se to zdá mnohým neuvěřitelné. Jenže výzkumy to prokazují: už po několika týdnech užívání této kombinace vitaminů nebo po úpravě jídelníčku klesá riziko infarktu až o 62 procent bez další léčby," tvrdí Erben.

Letošní novinky v medicíně

•  Vakcína proti rakovině
Farmaceutické firmy úspěšně skončily s testováním vakcíny, která ženy zachrání před rakovinou děložního čípku. Na trhu může být do dvou let.

• Šije léky na míru
AmpliChip je přístroj, který pomůže určit, který lék a v jakých dávkách je pro konkrétního člověka vhodný.

• Speciální modrá barva
Lékaři vstříknou do tkáně barvu a ta přesně ohraničí nádorem zasaženou tkáň jater, tedy to, co je třeba z těla vyříznout.

• Robot-operatér
Nemocnice Na Homolce má robota Da Vinciho, který umí provádět operace. Jizvy jsou menší, dostane se i na místa, kam ruka lékaře stěží dosáhne.

• Vakcína proti nádoru
Brněnští vědci vyvinuli a odzkoušeli očkování proti druhé nejčastější poruše krvetvorby - mnohočetnému myelomu, což je velmi nepříjemný druh rakoviny krve, který rozežírá kosti.

• Umělá játra
Novinka umí dočasně nahradit orgán, který selhal, do doby, než se člověk připraví na transplantaci jater. - více zde

• Počítačová operace kyčle
Některé nemocnice v Česku používají při operaci kyčelního kloubu pomoc speciálního počítačového programu, který umí náhradní kloub lépe umístit. Díky tomu může pacient den po operaci chodit a po šesti týdnech odloží berle.

,