K typickým příznakům močových infekcí patří pálení, řezání, bolest při a po...

K typickým příznakům močových infekcí patří pálení, řezání, bolest při a po močení, únava i horečka. | foto: Profimedia.cz

Jaro přeje močovým infekcím. Ženy trápí desetkrát častěji než muže

  • 6
Začínají nenápadně, ale když jim nevěnujeme dostatek pozornosti, mohou se změnit v bolestivý zánět i v nebezpečnou hrozbu. Řeč je o infekcích močových cest, které opakovaně postihují asi 15 procent Češek. V následujících týdnech jich přibude, dbejte proto na prevenci.

Močové infekce se s těmi respiračními dělí o pozici nejčastějších zánětů. Začátek jara jim podle lékařů zvlášť přeje. „V současné době do ordinace se záněty močového ústrojí přicházejí dvě až tři pacientky denně. Podle mé zkušenosti jich ovšem v brzké době přibude,“ uvádí praktický lékař Vladimír Marek z FamilyMed Brno.

Komu hrozí nejvíc

Proč se právě teď případy množí? Třeba proto, že začátkem jara počasí často klame a my máme sklon se nedostatečně oblékat. Přičtěte k tomu sníženou obranyschopnost těla po zimních virózách, více času stráveného venku – třeba na studené lavičce – a prochladnutí je na světě. Kvůli němu se pak snižuje imunita sliznice a snáze vzniká zánět.

Nejedná se o čistě ženskou záležitost, infekce močových cest však postihují asi desetkrát víc žen v reprodukčním věku než mužů. „Důvodů je hned několik,“ vysvětluje uroložka Michaela Matoušková z pražského Urocentra. „Ženy mají o tři až čtyři centimetry kratší močovou trubici. Její vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku, a snadno se tak do ní dostanou bakterie.“

V naprosté většině případů (až 85 %) může za záněty močových cest bakterie Escherichia coli, která se běžně objevuje například ve střevech. Na vině ale podle lékařky můžou být i chlamydiové infekce nebo například mykoplazmata. „Riziko vzniku infekce zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk, nedostatečný příjem tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů.“

Když prevence nestačí

Ženy, které infekcemi pravidelně trpí, umějí často rozeznat nemoc už v zárodku a zahnat ji pomocí samoléčby. „V takovém případě doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci se sacharidem D-manosou, který brání přilnutí bakterií v močovém traktu, a preparáty s lyzátem E. coli, který aktivuje imunitní systém,“ vypočítává urolog Jaroslav Porš z Nemocnic Turnov.

Důležité je podle něj pít dostatek vody a vyhýbat se dráždivým pokrmům a nápojům, kořeněným jídlům, silné kávě, alkoholu i sladkostem. Pokud nepomůže klidový režim ani speciální dieta a příznaky neustupují, nepodceňujte návštěvu lékaře. Ten nasadí antimikrobiální léčbu.

„Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy však i horečkami a krví v moči. V takových případech je nutné jít k lékaři a začít okamžitě s léčbou,“ upozorňuje Jaroslav Porš.

Jeho slova potvrzuje také předseda Mladých praktiků Norbert Král: „Pacientky bohužel přicházejí s významnými obtížemi a nezbývá, než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, abychom předešli dalším komplikacím.“ I pacientky se zdánlivě nevinnými příznaky podle něj často skončí v nemocnici se zánětem ledvin, který je třeba léčit nitrožilně pomocí antibiotik.